Hlavní obsah

Jak se pěstují bonsaje

Kouzlo bonsají je tak podmanivé, že má řadu obdivovatelů i u nás, kde je zcela jiná zahradnická tradice. Vypěstovat takovou miniaturu je ale veliká výzva. Je tedy třeba hned na začátku zvážit, jestli vůbec máme vhodné podmínky a zázemí pro pěstování bonsají. Co je tedy pro jejich život nezbytné?

Jak se pěstují bonsaje

Pokud máte prostor a dostatek času, nejprve budete řešit otázku, z jaké dřeviny budete bonsaj pěstovat. V případě, že máte zahradu nebo malý balkon, výběr se rozšiřuje i na domácí druhy. Kdo chce pěstovat bytové bonsaje, může si vybrat i citrusy nebo jiné druhy ze středomořské oblasti.

Jaký druh?

Je možné, že vás doslova okouzlí kvetoucí miniatury, například různé druhy azalek, které opravdu vypadají jako kytice z pohádky. Pokud se vám líbí stromek, na kterém najdete i plody, vyberte si skalník nebo miniaturní druh jabloně. Jejich jablíčka na podzim opravdu dozrají a iluze skutečného stromu je zcela dokonalá.

Velkou skupinu bonsají, jenž se v našich podmínkách úspěšně pěstují, jsou jehličnany. Velmi populární jsou borovice, tisy a různé odrůdy jalovců. Nelze zapomenout ani na modřín, který je nádherný na jaře, když raší, i na podzim, kdy jeho jehličí zezlátne. Navíc se pomocí drátu velmi dobře tvaruje a tak si ho můžete snadno upravit podle své představy.

Kde nakupovat?

Specializované prodejny nabízejí široký sortiment. Při nákupu nespěchejte a s prodavačem se poraďte, abyste neudělali nějakou zásadní chybu a stromek vám neuhynul. Nejdříve se zeptejte, jedná-li se o exteriérovou či interiérovou bonsaj, skupiny nelze libovolně zaměňovat.

Pro tvorbu interiérových bonsají se téměř ideálně hodí fíkovník. Je běžně dostupný a zaujme nejen lesklými drobnými listy, ale i vzdušnými kořeny a snadným tvarováním. Dobře snáší i zkracování kořenů, můžeme do pěstovat i v polostínu.

Pro pěstování bonsají použijte mělkou keramickou misku, ve výjimečných případech může být i betonová. Plastové nádoby jsou zcela nevhodné.

Dobré tipy pro začátečníky

  • Pro začátečníky je velmi vhodným druhem jalovec. Výborně se tvaruje a případné nedostatky, které se na vypěstovaném stromku objeví, lze snadno opravit. Kromě toho u něho můžete po letech zkušeností použít efekt takzvaného mrtvého dřeva.

  • Začátečníci si mohou vybírat také z těchto druhů: bříza, dub, hloh, habr, lípa, borovice, smrk, modřín, tis.

  • Uvědomte si, že bonsaje jsou vlastně raritou a téměř nic z toho, co znáte o pěstování ostatních rostlin, pro ně neplatí. Pokud ještě nemáte vůbec žádné zkušenosti, obstarejte si nějakou odbornou publikaci o pěstování bonsají. Spoustu tipů a zkušeností najdete i na internetu.

Dvě zásady tvarování

Zásada č. 1

Bonsaje tvarujeme už od útlého mládí, prodleva se v tomto ohledu nevyplácí. Neocenitelným pomocníkem je pevný drát, kterým držíme výhonky v požadovaném tvaru.

Zásada č. 2

Na drát nesmíte nikdy zapomenout a po čase ho odstranit. V opačném případě se na větvičce či kmínku vytvoří jizva, která se už nikdy pořádně nezacelí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků