Hlavní obsah
Trávník po vertikutaci nevypadá nejlépe. Tak to má ale být. Zůstává v něm jen to, co má. Foto: Mountfield

Dovolte trávníku dýchat

V rámci péče o trávník se do povědomí zahrádkářů stále více dostává vertikutace. Co to je?

Trávník po vertikutaci nevypadá nejlépe. Tak to má ale být. Zůstává v něm jen to, co má. Foto: Mountfield
Dovolte trávníku dýchat

Vertikutace je proces, při kterém za pomocí vertikutátoru zbavujete trávník odumřelých stébel a zbytků staré trávy, která v trávníku zůstala po sečení nebo mulčování. Všichni tito nepřátelé trávníku tvoří travní plsť. Ta trávník zanáší a dusí ho. Ke kořenům tak nepronikají živiny, voda ani sluneční paprsky, které jsou pro dobrý růst velmi důležité. Vertikutací se trávník provzdušní a opět se otevře všemu, co potřebuje.

Elektrický vertikutátor UV 32 EV má tichý chod, je lehký a dobře ovladatelný. Jeho údržba není náročná a snadno se skladuje.

Foto: WOLF-Garten

Nože a pružiny to zajistí

Někteří možná neví, jak vertikutátor vypadá. Vizuálně bychom ho mohli přirovnat k sekačce na trávu. Kromě použitého vertikálního motoru není rozdíl na první pohled vidět, protože se ukrývá ve spodní části stroje. Vertikutační nože jsou na hřídeli umístěny vertikálně, a proto lehce nařezávají travní drny. Některé stroje mají kromě nožů i pružiny, které čistí zahlcený trávník od již zmíněné travní plsti.

Na trhu jsou k dostání jak elektrické, tak benzinové vertikutátory. Záleží jen na vás a velikosti vašeho pozemku, jaký stroj zvolíte. Pokud máte menší pozemek a v dosahu elektrickou zásuvku, zvládnete vertikutaci s „elektrikou“. Jestliže je ale váš trávník rozsáhlejší, sáhněte po benzinovém vertikutátoru. Práce s ním je rychlejší a pohodlnější.

Kdy je ten správný čas?

Nejdříve počkejte, až se trávník po zimě vzpamatuje a trochu povyroste. Pak jej zkraťte o maximálně o jednu třetinu - teprve teď nastává doba vhodná pro vertikutaci.

Je možné, že vám během vertikutace vzniknou v trávě holá místa. Ta je potřeba dosít. Sáhněte po kvalitní travní směsi, která vám zaručí rychlou klíčivost a vysokou regenerační schopnost. Zároveň s osetím trávník pohnojte. Dodáte mu tak potřebné živiny a on bude po celou sezonu chloubou vaší zahrady.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků