Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: A. Taitlová

Čas pro jiřinky

Koncem dubna nastává nejlepší období pro výsadbu jiřinek. Teď si tedy musíme promyslet, kam je zasadíme a s jakými dalšími rostlinami je zkombinujeme.

Ilustrační foto Foto: A. Taitlová
Čas pro jiřinky

Jiřinky ze skupiny náhrdelníkovitých charakterizují úbory s dobře viditelným středovým terčem trubkovitých kvítků a dvěma značně odlišnými okruhy jazykovitých květů. Jejich vícebarevná květenství se do záhonu hůře včleňují. Kombinace s trávami je nejsnazší. Kvetoucí doprovod by měl mít odstín podobný barvě, který na jiřince najdeme. Tato varieta se krásně vyjímá v objetí 90 cm vysokého kypreje prutnatého (Lythrum virgatum) a vínových listů rdesna (Persicaria microcephala) ‘Red Dragon’.

Ilustrační foto

Foto: A. Taitlová

Klasika v moderním pojetí

Už v dávných dobách jiřinky tvořily součást zeleninové zahrádky. Rostly v koutku a sloužily především k řezu do vázy. V současnosti se velké oblibě těší důmyslné výsadby, kde se užitkové rostliny s těmi okrasnými prolínají. Lákavé je spojení kompaktního jiřinkového kultivaru ‘Twynings After Eight’ ze skupiny jednoduchých a výrazné kadeřavé kapusty (Brassica oleracea) ‘Redbor’. S jejich temnými listy pěkně kontrastují bílé květy česnekové pažitky (Allium tuberosum) a zlatožlutý kopr (Anethum graveolens).

Ilustrační foto

Foto: A. Taitlová

Uvolněná rozmanitost

Pořádnou porci elánu na sklonku léta dodá koktejl namíchaný z vínových jiřinek, krémově panašovaného brslenu (Euonymus fortunei) a pruhované trsti rákosovité (Arundo donax) ‘Variegata’. Tato impozantní, až 2 m vysoká tráva vyžaduje pečlivou zimní ochranu. Jistější je pěstování v nádobě, kterou na zimu přeneseme na bezmrazé místo. Další barvy do osázení vnášejí modré šalvěje, rudé růže, vysokánské jednoleté růžové rdesno (Persicaria orientalis) a bezový keř (Sambucus nigra) ‘Black Lace’ s jemně dělenými, téměř černými listy.

Dokonalá elegance

Fantasticky promyšlený záhon uspokojí i ty nejnáročnější. Výsadba přitom není ani trošku komplikovaná. Její výstavní ráz je postaven na omezené barevné paletě a skupinovém uspořádání. Kulisu proslulé jiřince ‘Bishop of Llandaff’ a oranžovým liliím (Lilium lancifolium) dělá nenáročná ruj vlasatá (Cotinus coggygria) ‘Royal Purple’. Opticky významný ostrůvek bělokvětých rozchodníkovců (Hylotelephium) účinně zamezuje splynutí tmavolistých rostlin. Podobně funguje strukturální, k mrazu choulostivý lenovník (Phormium) oddělující jiřinky od řádky dlužich (Heuchera) v borduře.

Ilustrační foto

Foto: A. Taitlová

Pravidla péče

Výběr stanoviště: Každou novou sezonu pro jiřinky můžeme vybrat zcela jinou pozici. Získají tak nové partnery, doplňky, nový úhel pohledu. A to je zábavné. Nezapomínáme, že milují slunce. Potřebují ho alespoň 6 hodin denně.
Příprava půdy: Před výsadbou zeminu nakypříme a obohatíme vyzrálým kompostem. Půda musí být dobře drenážovaná, živná, hluboká min. 35 cm.
Výsadba: Nenarašené hlízy vysazujeme nejdříve od konce dubna do jámy hluboké 10 až 15 cm. Očka musí směřovat vzhůru. Zakořeněné řízky a rostlinky vypěstované z semen přijdou ven až po pominutí posledního mrazu.
Ochrana: Nejrůznějšími lapači a pravidelným sběrem chráníme mladé rostlinky před slimáky a škvory. Opěry, které instalujeme již při výsadbě, zamezí škodám způsobeným větrem a deštěm.
Zálivka: Jiřinky spotřebují mnoho vody, zejména v parných letních dnech. Zavlažujeme asi jednou týdně brzy ráno nebo večer. Listy ani poupata nekropíme. V přemokřené půdě hlízy uhnívají.
Hnojení: Jiřinky jsou hladové. Živiny doplňujeme nejlépe kvalitním kompostem. Prospívá jim dusíkaté kapalné hnojivo aplikované každé 3 až 4 týdny. S hnojením přestaneme měsíc před vyzvednutím.
Řez: Stříhání květů do vázy a vyštipování uvadlých květů jiřinky přímo vyžadují, jinak předčasně přestávají kvést a jsou náchylnější k nemocem.
Vyzvednutí: Po prvním mrazíku nadzemní část seřízneme na délku 5 až 10 cm. Hlízy opatrně vyzvedneme pomocí vidlí, důkladně očistíme a necháme oschnout.
Uložení: Dokonale suché hlízy uložíme do označených bedýnek, volně, bez použití rašeliny, a přeneseme na tmavé, mrazuprosté, suché místo.
Kontrola: Při pravidelné kontrole bezpodmínečně likvidujeme hlízy poškozené hnilobou či plísní.
Množení: Řízky odebranými z hlíz narašených koncem zimy. „Letničkové“ typy semeny časně zjara.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků