Zahrada má čistý a jasně čitelný koncept, na jehož návrhu i realizaci se podílela architektka Marcela Zápotocká.

Sama velikost pozemku dva tisíce metrů čtverečních i lokalita na okraji Prahy dovolují, aby podstatnou část plochy tvořil rozlehlý okrasný trávník.

Kromě toho projekt účelně využívá další prostor, sází na praktické zahradní prvky, používá širokou škálu rostlin s důrazem na celoroční efekt zahrady a vyzdvihuje její estetickou a relaxační funkci.

Po pravé straně od vstupu do domu lemují plot kosterní stromy, keře, trvalky a letničky pokryté mulčovací kůrou.

Po pravé straně od vstupu do domu lemují plot kosterní stromy, keře, trvalky a letničky pokryté mulčovací kůrou.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

V zahradě se střídají pravidelné linie záhonů s decentními křivkami, které se zobrazují ve výsadbách i na zpevněném povrchu. Kompozice působí vzdušně a svými detaily skvěle doplňuje moderní architekturu domu.

Barevné muškáty v nádobě se vyjímají v bylinkovém záhoně.

Barevné muškáty v nádobě se vyjímají v bylinkovém záhoně.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Krása použitých materiálů

Přírodní styl se promítá v použitých materiálech, které dodávají zahradě osobité kouzlo. Důraz je zde kladen na výsadbu rostlin ve spojení s tradičními materiály v podobě kamene a dřeva, které jsou zajímavě sladěny. Srozumitelná kompozice umožňuje zvláště dobře vyniknout také účelným prvkům, jakými jsou třeba napajedla a krmítka.

„U vstupu je předzahrádka pohledová z kuchyně, tak aby bylo na co koukat. Jsou tu opadavé i neopadavé keře, cibuloviny, střídají se tu cesmíny, smaragdové túje, javor červenolistý, tisy, převislá bříza, smrk stříbrný, sloupovité habry, šeřík na kmínku, borovice Watererova, barevné túje a sakura menší," vyjmenovává plejádu rostlin autorka návrhu.

Přírodním a originálním prvkem zahrady je přírodní kámen, který vnáší do prostoru harmonii.

Originálním prvkem zahrady je přírodní kámen, který vnáší do prostoru harmonii.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Přírodní i pestré kontrasty

Promyšlené pojetí zahrady je navrženo v přírodních barvách s převahou tónů zelené, která podporuje a doplňuje samotný dům.

V zahradě hraje významnou roli travnatá plocha, která je centrem dění rodinného života. Kromě toho, že funguje jako osvědčený estetický prvek, umožňuje také sportovní a rekreační vyžití.

Pohled na dům ze zadní strany, kde hraje významnou roli travnatá plocha, která je centrem dění rodinného života.

Pohled na dům ze zadní strany, kde hraje významnou roli travnatá plocha, která je centrem dění rodinného života.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

V okolních výsadbách pak převažují okrasné dřeviny. Protipólem jsou květinové výsadby.

Dům skvěle rámují trvalkové záhony, pestré okrasné trávy a trvalky, které spolu s cibulovinami a letničkami tvoří jedinečné dílo, které si tu žije vlastním životem. Majitelé navíc oceňují dynamický vývoj záhonů, který se mění s růstem rostlin každým rokem.

Bílé azalky pod borovicemi, lupiny a kalina vytvářejí hezký kout, který se rychle rozrůstá.

Bílé azalky pod borovicemi, lupiny a kalina vytvářejí hezký kout, který se rychle rozrůstá.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Jednoduchá koncepce zahrady s trávníkem a smíšeným keřovým záhonem, který je zajímavý plejádou barev.

Jednoduchá koncepce zahrady s trávníkem a smíšeným keřovým záhonem, který je zajímavý plejádou barev.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Autorka návrhu kouzlila i s osvětlením v zahradě. Světlo tu totiž plní nejen svou základní funkci, ale podsvěcuje jednotlivé prvky s jejich stíny a tak vytváří až neskutečný dojem.

Moderní posezení v zeleni

Majitelé si během léta dopřávají odpočinek v klidu zahrady, kde jsou stranou od každodenního shonu. Klidný kout s posezením ve společnosti bylinkového a letničkového záhonu si vytvořili na jižní straně, která není vystavena přímému slunci celý den.

Sedmikráska růžová, dvouletka, kvete vděčně od března do listopadu, pěstuje se v okrasných truhlících, ale i přímo v záhonu.

Sedmikráska růžová, dvouletka, kvete vděčně od března do listopadu, pěstuje se v okrasných truhlících, ale i přímo v záhonu.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Na jaře a na podzim k posezení využívají zadní stranu domu. Jde o otevřené prostranství s výhledy na rozlehlý trávník a záhony kolem plotu.

Privátní posezení slouží svému účelu hlavně v doprovodu vhodně zvolených rostlin. Efektně se tu uplatňuje skupinová výsadba kosterních stromů ve společnosti keřů, které navíc připraví v létě přívětivý stín.

U terásky ze strany jsou bylinkové a letničkové záhony, kde se daří šalvěji, tymiánu, meduňce, mátě a letničkám v záhonu i v nádobách.

U terásky ze strany jsou bylinkové a letničkové záhony, kde se daří šalvěji, tymiánu, meduňce, mátě a letničkám v záhonu i v nádobách.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Zahrada je striktně okrasná s převahou rostlin, které se pravidelně udržují. Skvělým kontrastem k architektuře tak jsou výsadby, které fungují na přírodních principech. Hlavní roli v nich hrají různé druhy trvalek, dvouletky nebo trvalky se schopností samovýsevu, např. lupiny. Dynamiku a proměnlivost do zahrady vnášejí již zmíněné jehličnany.