Květiny, bylinky i rajčata vyrostou v květináčích a truhlících za oknem, na balkóně nebo na zelené střeše.

Chybějí-li nám záhonky a půda, možná právě ve městě, v němž žijeme, existuje tzv. komunitní zahrada. A pokud ne, buďte to vy, kdo ji založí!

Komunitní zahrady

Zahradničení ve městech se stává společenskou záležitostí, při níž pěstitelé získávají za trochu snahy a práce vlastní zeleninu a ovoce.

Dalším pozitivním dopadem opečovávané komunitní zahrady je oživení zanedbaných a opuštěných městských koutů nebo dvorků.

Pro pěstování v komunitních zahrádkách jsou vhodné bylinky i zelenina s krátkou vegetační dobou.

Pro pěstování v komunitních zahrádkách jsou vhodné bylinky i zelenina s krátkou vegetační dobou.

FOTO: Gardena

Již existující komunitní zahrady v České republice nalezneme na www.kokoza.cz/ mapa. Avšak počítejme s tím, že sehnání pozemku může být během na dlouhou trať.

Dohodnout se musíme se soukromníkem nebo s městem. Stojí také za úvahu spojení s některým ze zastupitelů města, který bude za vznik komunitní zahrady lobbovat.

Rotační kompostér pro snadné a prostorově nenáročné kompostování. Stabilitu zajišťuje nosná konstrukce z pozinkovaných trubek. Cena 4990 Kč.

Rotační kompostér pro snadné a prostorově nenáročné kompostování. Stabilitu zajišťuje nosná konstrukce z pozinkovaných trubek. Cena 4990 Kč.

FOTO: Alza

Jak si usnadnit práci na malých městských zahrádkách? Ohýbání zad minimalizují tzv. vyvýšené záhony. Vyrábějí se z přírodních materiálů, z dřevěných palet, z proutí, vyvýšený záhon vytvoříme i z kamenné hradby nebo v hobbymarketu zakoupíme zahradní pozinkovaný obrubník. Zeminu si ve vyvýšeném záhoně namícháme podle nároků pěstovaných rostlin.

Díky pevnému ohraničení zůstává zemina v záhonu na svém místě a nikam se nesesouvá.

Díky pevnému ohraničení zůstává zemina v záhonu na svém místě a nikam se nesesouvá.

FOTO: Flera

Vyvýšený záhon se hodí i ke kompostování – na zralý kompost v záhonu přímo naneseme vrstvu zeminy. Půdu oživíme třeba kompostem z vermikompostu se žížalami, který můžeme mít doma nebo ve sklepě.

Balkón a střecha

Na balkóně využijeme samozavlažovací květináče, které při nedostatku místa zavěsíme na zábradlí. Hodí se také stojany na popínavé rostliny nebo stojany se stupni v podobě polic.

FOTO: Tchibo (2x)

Závěsné kbelíky umístíme na zábradlí balkonu, stojan fixujeme kvůli případnému větru.

Závěsné kbelíky umístíme na zábradlí balkónu, stojan fixujeme kvůli případnému větru.

Tekuté hnojivo FloraSelf na balkonové rostliny, které lze přimíchat do zavlažovací vody, zvýší množství živin v půdě.

Tekuté hnojivo FloraSelf na balkónové rostliny, které lze přimíchat do zavlažovací vody, zvýší množství živin v půdě.

FOTO: Hornbach

Na zelené střeše nemusejí růst pouze rozchodníky a trávy. Podle druhu pěstovaných rostlin vybereme skladbu střešního substrátu, s tím nám poradí v zahradnictví. Pozor, vrstva substrátu na střeše nesmí svou vahou ohrozit statiku domu!

Textilní květináč Bacsac odolá vodě, slunci i mrazu. Je prodyšný, lehký, snadno ho zavěsíme na balkon nebo na sušák na prádlo.

Textilní květináč Bacsac odolá vodě, slunci i mrazu. Je prodyšný, lehký, snadno ho zavěsíme na balkón nebo sušák na prádlo.

FOTO: Bonami (2x)

Domácí hydroponie

Hydroponie je metodou pěstování rostlin ve vodě bez půdy. Díky přidávaným živinám a správnému světlu můžeme mít svou zahrádku na malém prostoru v bytě dokonce i v zimě.

Semínka rostlinek rozložíme na navlhčené podložky z kamenné vlny a vložíme je do nádoby určené k předpěstování.

Víko nádoby na předpěstování umožňuje cirkulaci vzduchu a udržuje uvnitř teplo a vlhkost – perfektní podmínky pro růst semínek. Cena 200 Kč.

Víko nádoby na předpěstování umožňuje cirkulaci vzduchu a udržuje uvnitř teplo a vlhkost – perfektní podmínky pro růst semínek. Cena 200 Kč.

FOTO: Ikea (3x)

Nádobu umístíme na parapet okna. Přibližně po týdnu – záleží na typu semínek, některá klíčí delší dobu – jsou rostlinky, ukazující několik zelených lístků, připravené k přesazení.

První klíčky přesuneme z podložky na předpěstování do malých květináčů s pemzovými kamínky, které drží vodu a vzduch blízko kořenů. Kamínky poskytují podporu mladým rostlinkám až do dospělosti.

Třípatrový díl Krydda na pěstování rostlin hydroponií. Osázíme-li jednotlivé úrovně s odstupem, budeme mít čerstvou zeleninu po celou sezonu. Díky přiloženým úchytkám a zásuvce pod dílem udržíme kabely lampy na pěstování stále uspořádané. Cena 1590 Kč.

Třípatrový díl Krydda na pěstování rostlin hydroponií. Osázíme-li jednotlivé úrovně s odstupem, budeme mít čerstvou zeleninu po celou sezónu. Díky přiloženým úchytkám a zásuvce pod dílem udržíme kabely lampy na pěstování stále uspořádané. Cena 1590 Kč.

Bylinkám a zelenině trvá přibližně sedm týdnů, než úplně dorostou. Listy salátu a mnoha bylinek lze průběžně sklízet během jejich růstu.

Doma za oknem

Za oknem se nejlépe daří bylinkám, cherry rajčátkům i malým papričkám. Pěstování na parapetu usnadní samozavlažovací květináče a truhlíky, díky nimž si nemusíme dělat starosti s každodenním zaléváním.

Stojany na květiny ze série Satsumas využijeme na parapetu okna i na podlaze u balkonových dveří. Cena od 999 Kč podle typu.

Stojany na květiny ze série Satsumas využijeme na parapetu okna i na podlaze u balkónových dveří. Cena od 999 Kč podle typu.

Na okně na slunečné straně se daří mateřídoušce, šalvěji, oreganu, rozmarýnu, zklidňující levanduli a meduňce. Stín či polostín je vhodný pro mátu a libeček.

Součástí tzv. létajícího květináče je sítko na zachycení zeminy i houbička, která vydatně zásobuje květinu vodou přímo ke kořenům. Praxe ukazuje, že rostlinám růst hlavou dolů nevadí. Cena podle typu květináče od 499 Kč.

Součástí tzv. létajícího květináče je sítko na zachycení zeminy i houbička, která vydatně zásobuje květinu vodou přímo ke kořenům. Praxe ukazuje, že rostlinám růst hlavou dolů nevadí. Cena podle typu květináče od 499 Kč.

Kupujeme-li předpěstované bylinky, pak jen ty v dobré kondici a v půdě vlhké v celém objemu pěstebního květináče. Zemina pro doma pěstované bylinky musí být dobře propustná a bohatší na živiny, než je zapotřebí při pěstování na záhonech.

Dobrými pomocníky jsou tekutá hnojiva, tyčinky a kvalitní substrát s přídavkem rašeliny.