Rodina paní Sylvy bydlí v rodinném domě, který obklopuje zahrada o výměře 2400 čtverečních metrů. Když pozemek i s domem koupili, bylo Sylvě 27 let. Od té doby se o zahradu stará.

„Zahrada byla neosázená, zastaralá a zanedbaná, téměř prázdná. V dnešní podobě je zahrada z poloviny osázena okrasně a z druhé poloviny užitkově - zeleninová zahrádka a ovocný sad, kde rostou jabloně, hrušně, švestky, ořešák, třešeň, broskev, meruňka a další,” napsala nám čtenářka.

Nedaleko vstupu do domu je zastřešená terasa.

Nedaleko vstupu do domu je zastřešená terasa.

Často používaným materiálem na zahradě je přírodní kámen.

Často používaným materiálem na zahradě je přírodní kámen.

Pododbu zahrady si vymýšlí majitelka sama.

Podobu zahrady si vymýšlí majitelka sama.

Okrasnou část osadila majitelka například žlutými a červenými javory, svídou, tavolníky, brsleny, z keřů to jsou pak například weigelie, rododendrony, azalky atd. Nechybějí ani vřesy, nebo exotické ginkgo. „Dřeviny si i sama tvaruji,” podotýká Sylva.

Majitelka si na zahradě vytvořila několik zákoutí s posezením, kde si může například v klidu vypít kávu.

Majitelka si na zahradě vytvořila několik zákoutí s posezením, kde si může například v klidu vypít kávu.

V současné době je péče o zahradu pro Sylvu především příjemným koníčkem. Vždy jí ale do skoku nebylo a občas se něco nepodařilo.

„Zpočátku jsem zahradě vůbec nerozuměla, jelikož jsem panelákové dítě. Učila jsem se proto metodou pokusů a omylů. Dnes je mi 50 let a zahrada vypadá krásně,” pochvaluje si.

Červené javory ozvláštní každou okrasnou zahradu.

Červené javory ozvláštní každou okrasnou zahradu.

Velmi tmavé, nezvyklé odstíny přidává do zelených kombinací buk měděný.

Velmi tmavé, pro někoho možná trochu nezvyklé odstíny přidává do zelených kombinací buk měděný.

Vše, co na zahradě má, si paní Sylva vytvořila sama. Vzhledem k velikosti pozemku je nezbytné, aby se údržbě věnovala každý den, samozřejmě s výjimkou zimních měsíců, kdy příroda odpočívá, a tak má možnost si odpočinout i čtenářka.

„Manžel tento koníček se mnou nesdílí, ale podporuje mě, fandí a taky docela dost financuje,” napsala nám Sylva, která si vytvořila hned několik různých zákoutí s možností posezení a příjemného odpočinku při kávě a v doprovodu svého psího přítele Enyho.

Paní Sylvu při práci na zahradě doprovází její psí kamarád jezevčík Eny.

Paní Sylvu při práci na zahradě doprovází její psí kamarád, jezevčík Eny.

Také Sylva, podobně jako většina amatérských zahrádkářů, se učila všemu od píky, a to metodou pokusu a omylu. V současnosti je se svou zahradou spokojená.

Také Sylva, podobně jako většina amatérských zahrádkářů, se učila všemu od píky, a to metodou pokusu a omylu. V současnosti je se svou zahradou spokojena.