Kamélie (Camellia) patří do rodu s více jak 250 druhy stálezelených keřů či menších stromů s výškou od 1 do 20 m, z nichž většina pochází z Číny.

Přirozeně se vyskytují ještě např. v Japonsku či Koreji. O tom, že si je oblíbili zahradníci po celém světě, svědčí přes 40 000 registrovaných odrůd.

Rozmanité květy. Mohou být jednoduché, poloplné, plné, ale i sasankovité, pivoňkovité a růžovité. Vyrůstají jednotlivě či v trsech.

Rozmanité květy. Mohou být jednoduché, poloplné, plné, ale i sasankovité, pivoňkovité a růžovité. Vyrůstají jednotlivě či v trsech.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

A jak tyto vznešené krásky ke jménu přišly? Pojmenoval je švédský botanik Carl Linné po svém kolegovi a misionáři Jiřím Josefu Kamelovi, brněnském rodákovi, který jako první prozkoumal a popsal flóru Filipín.

Zjevení v lese

Představte si, že se procházíte lesem, tichým a ovoněným jehličím borovic, najednou se před vámi v zeleném šeru rozsvítí stovky růžových květů druhu Camellia saluenensis. Co je pro nás lákavým snem, to je v Číně skutečností.

Co květ, to originál. Atraktivní žíhané odrůdy vzbuzují dojem, jako by je šlechtitelé ručně malovali.

Co květ, to originál. Atraktivní žíhané odrůdy vzbuzují dojem, jako by je šlechtitelé ručně malovali.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Na ostrově Oshima, asi 100 km od Tokia, dokonce můžete trávit čas v lese z divoce rostoucích kamélií japonských (C. japonica), což je mimochodem zahradnicky nejrozšířenější druh. Jeho křížením vzniklo mnoho krásných hybridů C. x williamsii. Dalšími ze známějších a ke křížení vhodných jsou C. reticulata či C. sasanqua.

Půvabné a rozmanité

Bohatě kvetoucí kamélie bývají v nejlepším od února do března, proto se jim říká zimní růže. S královnou květin mají díky téměř zběsilému šlechtění společnou velkou rozmanitost tvarů, velikostí a barev květů.

Na hladině. Ušlechtilá krása květů dokáže zaujmout i v misce s vodou.

Na hladině. Ušlechtilá krása květů dokáže zaujmout i v misce s vodou.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Některé připomínají pomuchlané květy růže šípkové, jiné vypadají jako z vosku a další krášlí tolik zkadeřených okvětních lístků, že přes ně nejsou vidět nitky s prašníky. Veliké jsou zpravidla asi jako dětská dlaň, ovšem existují hybridy s květy širšími 20 cm!

Čistota a lesk. Bělostné květní plátky září na pozadí lesklých listů, které u kamélií zůstávají celoročně zelené.

Čistota a lesk. Bělostné květní plátky září na pozadí lesklých listů, které u kamélií zůstávají celoročně zelené.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Škála barev zahrnuje všechny možné odstíny růžové, červenou, krémovou i čistě bílou, téměř umělecky působí žíhané variety a výjimkou nejsou ani žlutokvěté. Některé druhy dokonce voní.

Nakvetlé větvičky vybízejí k tvorbě květinových aranží, tradičních i ve stylu ikebana. K radosti však úplně stačí, když pár květů pluje v misce s vodou.

Krásné, ale citlivé

Zatímco v Anglii, Holandsku a mírnějších oblastech Francie a Německa rostou kamélie v zahradách pod širým nebem, u nás by umrzly. Do vyhřátého obýváku také nepatří, protože jim neprospívá suchý vzduch. Pokud jim můžete nabídnout místo v chladnější zimní zahradě nebo skleníku, kde se teplota pohybuje od 5 do 15 °C, nestojí vám při jejich pěstování nic v cestě.

Kamélie jsou kyselomilné a netolerují vápník ani ve vodě, ani v hnojivech! Dobře se hodí hnojivo pro rododendrony. Rády se letní venku, nikoli však na úpalu, raději v mírném stínu na chráněném místě.

Kytice jako šperk. Komu není líto odstřihnout pár větviček, ten může kamélie uplatnit v květinových aranžích, nezvykle třeba se šáchorem.

Kytice jako šperk. Komu není líto odstřihnout pár větviček, ten může kamélie uplatnit v květinových aranžích, nezvykle třeba se šáchorem.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Substrát udržujte vlhký. Zejména v létě, kdy se tvoří poupata, by neměl nikdy zcela vyschnout. Přebytečnou vodu z misek vylévejte, aby nezahnívaly kořeny.

Rostliny chraňte proti mšicím a puklicím, protože medovice z nich podporuje rozvoj černé plísně. Z listů ji setřete vlhkou houbičkou.

Kamélie v čajové zahradě

Tak zněl název loňské výstavy kamélií konané ve sklenících Květné zahrady v Kroměříži, jejíž součástí byl i čajový obřad. Kamélie sice řadíme do čeledi čajovníkovité (Theaceae), co ale mají společného s čajem? Z poupat a listů jednoho druhu se čaj vyrábí! Říkáme mu čajovník čínský (Camellia sinensis).

Pýcha zimní zahrady. Za laskavou péči se noblesní dřeviny odměňují stovkami pestrých květů v období, které je na barvy nejchudší.

Pýcha zimní zahrady. Za laskavou péči se noblesní dřeviny odměňují stovkami pestrých květů v období, které je na barvy nejchudší.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

V našich klimatických podmínkách ho na plantážích nejspíš nikdy nespatříme, mrzne zde a chybějí tu i monzunové deště, které keřům zajišťují potřebnou vlhkost.