„Nová chalupa prošla celá rekonstrukcí, jak zvenčí, tak zevnitř. Vybudovali jsme také celé nové podkroví. Zachovali jsme pouze některé prvky, jako například kachlová kamna,“ popisuje majitel chalupy Petr.

Chalupu bylo třeba celou rekonstruovat, nyní si rodina čtenáře užívá především pobyt na zahradě, která ji obklopuje a kterou stále zvelebují.

Chalupu bylo třeba celou rekonstruovat, nyní si rodina čtenáře užívá především pobyt na zahradě, která ji obklopuje a kterou stále zvelebují.

Na zahradě je využito velké množství kamenných prvků, zejména pískovcových.

Na zahradě je využito velké množství kamenných prvků, zejména pískovcových.

Jako mnoho dalších lidí také Petr s manželkou budovali chalupu rovnou tak, aby na ní mohli jednou spolu trávit podzim života. Interiér chalupy je zařízen v tradičním rustikálním stylu, stěny a četné police zaplňují sbírky nejrůznějších nástrojů a kuchyňského náčiní, to vše doplňují spousty obrazů.

Některá místa působí dojmem jako by byla ozvěnou dávno zapomenutých časů.

Některá místa působí dojmem, jako by byla ozvěnou dávno zapomenutých časů.

Pro někoho jen pár keřů, stromků a trávník, pro jiného spousta nadšení a rozvažování, co se k čemu bude hodit tak, aby vznikla ojedinělá, třeba až trochu tajemná atmosféra.

Pro někoho jen pár keřů, stromků a trávník, pro jiného spousta nadšení a rozvažování, co se k čemu bude hodit tak, aby vznikla ojedinělá, třeba až trochu tajemná atmosféra.

„Za dominantu chalupy považuji naši zahradu. Tvořili jsme ji ve starovenkovském stylu. Když jsem chalupu kupoval, tak mě uhranula velká lípa uprostřed. Právě hlavně díky ní bylo o koupi brzy rozhodnuto,“ vzpomíná čtenář.

Jakmile majitel spatřil lípu, která je přirozenou dominantou zahrady, bylo o koupi chalupy a pozemku rozhodnuto.

Jakmile majitel spatřil lípu, která je přirozenou dominantou zahrady, bylo o koupi chalupy a pozemku rozhodnuto.

Pískovec často v zahradě doprovázejí skalničky.

Pískovec v zahradě často doprovázejí skalničky.

Zahradu pak se ženou nově osázeli květinami, keři a stromy, aby spolu vše hezky ladilo, a to v každém ročním období. Funguje totiž převážně jako okrasná a některá její místa dýchají příjemnou, jakoby čarovnou atmosférou.

Starou lípu majitelé samozřejmě zachovali, stala se ústředním bodem venkovního prostoru. Na zahradě zůstaly i někdejší chlévy, zmizelo ovšem pole brambor a zeleniny. Místo nich přibyly četné břečťany a loubinec pětilistý (psí víno) pnoucí se po plotech.

Hezkým prvkem je pískovcový válec.

Hezkým prvkem je pískovcový válec.

Návštěvníka na první pohled upoutá bohaté využití kamenných prvků, jež nezřídka doprovázejí skalničky.

„Mám velmi rád kámen pískovec, a proto zahradu dotvářejí pískovcová koryta nebo velký válec z pískovce a mnohé pískovcové solitéry. Prvek, na který jsem pyšný, je mohyla z placatých kamenů,“ pochvaluje si Petr.

Po plotech se pne psí víno.

Po plotech se pne loubinec pětilistý (psí víno).

Jednotlivé rostliny spolu hezky ladí v každém ročním období, ale na podzim, to se zahrada přímo rozzáří spoustou barev.

Jednotlivé rostliny spolu hezky ladí v každém ročním období, ale na podzim, to se zahrada přímo rozzáří spoustou barev.

Zahrada zároveň slouží jako sad slivoní. Petr jich s rodinou pěstuje celkem 28. „Je-li úroda, děláme povidla a samozřejmě slivovici. Obojího je hodně,“ poznamenává a svůj dopis uzavírá: „Vždycky jsem si myslel, že mít svého zahradníka je přepych, ale teď dobře vím, jak velkou práci taková zahrada znamená. Na jedné straně skončíte a na druhé abyste začal znovu.“