Clona z neopracovaných prken, za kterou se skrývají sudy s dešťovou vodou, sice do rustikálně pojaté zahrady na venkově docela dobře zapadá, jenže místu před ní roky chybělo využití.

Začaly se tu hromadit nepotřebné věci a to byl impulz pro změnu. O tom, že vznikne koutek jako vystřižený z romantického filmu, rozhodla okrasná třešeň, která se každé jaro obsype něžnými růžovými květy.

Barevná kulisa

Jako první se natřela dřevěná zástěna. Také vás fascinuje schopnost barev změnit místo k nepoznání? Mentolově zelený odstín, dobře viditelný už od branky na opačném konci zahrady, zapůsobil jako čerstvý vítr a smazal všechny stopy po smutné hnědi.

Bylo však nutné nanést nejprve bílý podkladový nátěr, bez něj by byl výsledek o několik tónů tmavší. Chybu neuděláte ani s pomněnkově modrou, šeříkově fialovou nebo vanilkově žlutou barvou, pro náš záměr se hodí stejně dobře.

Originální lavička

Lavičku vyrobily dědovy šikovné ruce ze staré prkenné podlahy a z ohýbaného drátu a tyčí vysloužilého hromosvodu. Čistě bílý venkovní nátěr jí vrátil zašlý lesk a poskytl dostatečnou ochranu, takže se na zimu nemusí uklízet do garáže.

Úplná pohádka. Představa o romantickém zákoutí se vyplnila do posledního puntíku. Zbývá už jediné - sladká pusa pod rozkvetlou třešní!

Úplná pohádka. Představa o romantickém zákoutí se vyplnila do posledního puntíku.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Znáte-li zručného řemeslníka, nechte si vyrobit lavičku na míru nebo se o to pokuste sami. Ta s nápaditě řešeným opěradlem, zdobnými ornamenty nebo vyrytými nápisy se zaručeně stane přitažlivým prvkem celé zahrady.

Květy místo svíček. Kdo potřebuje květináč? Violky klidně vložte do lucerny, která skvěle supluje miniaturní skleníček.

Květy místo svíček. Kdo potřebuje květináč? Violky klidně vložte do lucerny, která skvěle supluje miniaturní skleníček.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Dekorace pro radost

Na dřevěné zástěně visí stylová budka pro ptáky. Míněna je jako dekorace, ale kdoví, třeba se do ní některý opeřenec s radostí nastěhuje.

Ptačí budka. Vděčný dekorační prvek se při troše štěstí stane místem pro snůšku některého z opeřených návštěvníků zahrady.

Ptačí budka. Vděčný dekorační prvek se při troše štěstí stane místem pro snůšku některého z opeřených návštěvníků zahrady.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Pod budkou je natažena šňůra s kvítky ležérně naaranžovanými ve skleněných baňkách. Svačina se podává na podnose s něžným krajkovým prostíráním. Hravě ho zvládnete vyrobit sami z obyčejného tácu. Zespodu k němu přilepte soustružené nábytkové nohy a vše sjednoťte sněhobílou barvou.

Romantickou kompozici doplňuje lucerna, která dočasně slouží jako miniaturní skleník pro křehké violky.

Nápaditá girlanda. Zástěnu příjemně oživí barevná kvítka ve skleněných baňkách zavěšených na šňůře.

Nápaditá girlanda. Zástěnu příjemně oživí barevná kvítka ve skleněných baňkách zavěšených na šňůře.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

V květinovém objetí

Místu dominuje devítiletá třešeň pilovitá (Prunus serrulata) Kiku-shidarezakura. Tento japonský kultivar poznáte podle dlouhých, obloukovitě svěšených větví, které ale můžete podle potřeby vytrénovat vodorovně nebo přímo vzhůru.

Do detailu. Růžová barva, krajka, fialky, bez nich by se zátiší v romantickém stylu neobešlo.

Do detailu. Růžová barva, krajka, fialky, bez nich by se zátiší v romantickém stylu neobešlo.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Nejkrásnější chvilky si užijete pod právě rozkvetlou korunou, ověnčenou plnými nadýchanými květy v barvě cukrové vaty. Příjemnou náladu umocňují květináče s fialkami a zlaticí (Forsythia) podsázenou maceškami. Ještě nařezat pár kvetoucích větví do džbánu s vodou a je hotovo.

Teď už jen zbývá pohodlně se usadit mezi načechrané polštáře, vystavit tvář slunci a zaposlouchat se do ptačího prozpěvování. Úplná idylka!

Zlatá záře. Keřík zlatice prospívá ve větší nádobě. V bílém květináči a se žlutými maceškami je k nepřehlédnutí.

Zlatá záře. Keřík zlatice prospívá ve větší nádobě. V bílém květináči a se žlutými maceškami je k nepřehlédnutí.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo