Užitková zahrada bývala v minulosti výrazně oddělená od okrasné části. Zelinářská zahrada zajišťovala obživu pro rodinu, okrasná zahrada bývala maličká, často ji tvořila jen předzahrádka, ale i tady se někdy pěstovaly spíše užitkové rostliny, jako bylinky, léčivky a koření. Označení babiččina zahrádka je určeno právě pro tuto malou plochu doslova přetékající okrasnými rostlinami. Pěstovat je jinde bylo tehdy nehospodárné, zabíraly by místo pro zeleninu či krmivo. Zahrady zaměřené na pěstování zeleniny a ovoce nebyly však vyhrazeny jen vesnicím. Každý, kdo vlastnil domek v městské aglomeraci (i v Praze) nebo v dělnických koloniích, využíval svůj pozemek na maximum.

Stírání rozdílů

Dnešní dobu charakterizuje rozvolňování hranic a zvyklostí, zahradní tvorbu z toho nevyjímaje. Na venkově najdete japonské zahrady či funkcionalisticky střídmé stavby, zatímco přes ulici kvokají slepice. V městské zástavbě naopak vyrůstají komunitní zahrady, chovají se včely, na dvorcích se pěstuje víno a na chodbách domů spíše než dekorativní palmy stojí vermikompostéry. Stírání rozdílů veřejný prostor tedy spíš obohacuje.

Novinky a rarity různé zeleniny jsou určené zejména pro pěstování v malém. Tento typ květáku ('Veronica F1')se nazývá také římský (Romanesco).

Novinky a rarity různé zeleniny jsou určené zejména pro pěstování v malém. Tento typ květáku ('Veronica F1')se nazývá také římský (Romanesco).

FOTO: Archiv

Dnešní hospodaření

Samozřejmě i dnes narazíte na hospodářské zahrady, kde se pěstuje zelenina. Pro jejich majitele ale mnohdy představují spíš aktivní odpočinek, relax, potěšení z práce a uvolnění po dnech v kanceláři. Pěstování domácích a zdravých potravin se tak stává životním stylem podle úsloví „vím, co jím“, nikoli nepříjemnou povinností.

Krása v užitku

Zahrada pohledná z každého úhlu klade vyšší nároky i na užitkovou plochu. Estetické cítění majitele poznáte i podle jeho kůlny, místa na kompost nebo pracovního stolu pro přesazování rostlin. Záhony bývají pěkně obroubené, zelenina doplněná pohlednými nádobami a truhlíky a na užitkových záhonech najdete i kvetoucí letničky, bylinky či léčivky. Samozřejmostí bývá pěkná lavička, z níž je výhled na záhon se saláty, s měsíčky a levandulí. Potěšení z takové zahrady přímo dýchá.

Odrůdy lilku z jednoho zakoupeného sáčku semen mají vždy stejné nároky na pěstování.

Odrůdy lilku z jednoho zakoupeného sáčku semen mají vždy stejné nároky na pěstování.

FOTO: Archiv

Barevná zelenina

Z botanického hlediska se zelenina neliší třeba od letniček. Některé zeleninové druhy mají ale více možností, jak zahradu barevně obohatit, třeba plodová a listová zelenina, jiné nemají skoro žádné, například kořenoviny a luskoviny.

Pestré odrůdy

Šlechtitelé zeleniny využívají barevný potenciál zeleninových druhů naplno a na trh uvádějí stále nové odrůdy nezvyklých barev. Potěšit se proto můžete z fialového ('Di Sicilla Violetto'), žlutého ('Veronica') či zeleného květáku, hnědých rajčat nebo žluté či skoro černé mrkve ('Purple Haze F1'). Na trhu jsou i fialové brambory, žlutý mangold, žlutá rajčátka ('Perun') a všemi barvami hrají papriky. Rovněž lilek, který je zosobněním tmavě fialové barvy, může být bílý, světle fialový nebo s růžovými skvrnkami. Stejně tak patison lze pěstovat jako klasicky bílý, ale i žlutý ('Sunny Delight'). A saláty? Ty přímo hýří všemi odstíny zelené, narůžovělé a karmínové barvy ('Roden', 'Dubared', 'Červánek'). Vybarvení zeleniny samozřejmě ovlivní i obsah některých přirozených látek, jako jsou antokyany či karotenoidy, do výživy lidí by se ale promítla až velká a pravidelná konzumace těchto barevných odrůd. Jde tedy spíše o raritu, která ozdobí váš talíř a znásobí potěšení z jídla.

Tmavě zbarvená mrkev má vyšší obsah karotenoidů.

Tmavě zbarvená mrkev má vyšší obsah karotenoidů.

FOTO: Shutterstock

Semínka a sazenice

Kdo si tedy chce barevně zpestřit svou zelinářskou zahradu, musí si sadbu zajímavých barevných odrůd vypěstovat sám. Nabídka na jarních trzích totiž většinou končí modrými kedlubnami, purpurovým kadeřávkem nebo červenolistým kadeřavým salátem. Zásoba sazenic by měla pokrýt i doplňování postupně sklízených řádků, protože mezery v porostu nevypadají pěkně. Za chybějící sazenice ale může zaskočit i pestrá letnička nebo třeba měsíček, který dosadíte z míst, kde se vysemenil loni.
Stálou kulisou mohou být košťáloviny, hlavně kadeřávek a růžičková či listová kapusta, které se na záhonech pěstují dlouhé měsíce a vydrží až do zimy. Využít je možné i bílé nebo karmínové okrasné kapusty, které oživí záhony na dlouhé týdny. Pěkná zeleninová zahrada tak vyžaduje možná více práce a přemýšlení než okrasná.

Rostliny v nádobách

Promyslet kompozici zeleninových záhonů může být někdy náročné, v ovocné zahradě jsou výsadby samozřejmě stálejší. Vždy si ale můžete trochu vypomoci rostlinami v nádobách, zpravidla bylinkami a léčivkami, moc pěkně ale vypadají i nízké jiřinky, hledíky, slunečnice a jiné tradiční druhy. Pěkné květináče by měly být prvořadé, navíc udělají parádu i tam, kde chcete něco schovat (stočenou hadici, hydrant atd.).

Žluté patisony ('Sunny Delight') mají menší plody s pevnou dužninou méně náchylnou k otlakům.

Žluté patisony ('Sunny Delight') mají menší plody s pevnou dužninou méně náchylnou k otlakům.

FOTO: Archiv

Zástěna i úložný prostor

Na užitkové zahradě používejte jednoduché a výrazné věci, příliš barev prostoru spíše uškodí. Stačí jednoduchá zástěna a pěkně natřená lavička s malým stolkem. Pokud chcete tento kout povýšit z kategorie užitkový na úroveň ukázkový, zaměřte se na praktické úložné prostory, abyste mohli z dohledu rychle uklidit vše, co běžně používáte při práci.

www.floranazahrade.cz