„Odzimování bazénu není nijak složité a s troškou šikovnosti je zvládne každý,“ říká bazénový odborník Patrik Zmeškal. Pojďme si je projít krok za krokem.

Pískovou filtraci je potřeba správně zapojit. Zkontrolovat se také musí její písková náplň.

FOTO: Archiv

Bazén vyčistěte

Nejdřív se pustíme do očisty stěn a dna bazénu, které je potřeba zbavit všech zimních usazenin. Pokud jste měli bazén přes zimní měsíce zakrytý zazimovací plachtou, budete mít s tímto úklidem podstatně méně práce. Plachta totiž velmi účinně zabránila spadu nečistot do vody.

Na pomoc si vezmeme hladinovou a dnovou síťku na teleskopické tyči. K odstranění nečistot, které ulpěly na stěnách bazénu, je vhodné použít k tomu určený přípravek. Nanesete bazénovou houbičkou na ušpiněná místa a nechte čtvrt hodiny působit. Pak stačí uvolněné nečistoty setřít. Pokud jsou usazeniny sveřepé, postup opakujte s použitím bazénového kartáče. Nakonec všechna místa důkladně opláchněte vodou. Také nezapomeňte na dno bazénu. To nejsnáze vyčistí bazénový vysavač.

K odstranění nečistot ze dna i stěn bazénu poslouží bazénový vysavač.

FOTO: Mountfield

Zkontrolujte a zapojte technologii

Teď připojíme pískovou filtraci hadicemi k bazénu. Stejně tak připojíme i solární ohřev nebo tepelné čerpadlo. Je důležité dbát na to, aby veškeré spoje byly náležitě utaženy. Po zimě je také potřeba zkontrolovat náplň, kterou v pískové filtraci tvoří speciální křemičitý písek.

„Náplň by se měla pro jistou kontrolovat i během sezóny. A každé dva roky je dobré ji vyměnit. Je to proto, že speciální křemičitý písek, který se do filtrací používá, má ostré hrany, aby zachytil i drobné nečistoty. Provozem se však hrany obrušují, a tím klesá filtrační účinnost,“ upozorňuje Zmeškal s tím, že nový písek je možné koupit u bazénových specialistů. 25 kilogramové balení stojí necelých 250 korun.

Pomocí kapkového testeru přeměříte tvrdost vody, její pH a hodnotu chloru.

FOTO: Azuro

Postarejte se o vodu

Nyní už můžete začít s dopouštěním vody, kterou jste při zazimování bazénu museli upustit pod trysky. „U vody je potřeba zkontrolovat a upravit její tvrdost a alkalitu. Stejnou pozornost je dobré věnovat i ověření a případné úpravě hodnoty pH,“ doporučuje Zmeškal.

„Pak následuje ošetření vody jednorázovým zachlorováním. Doporučil bych šokový chlorový přípravek, který bleskově zničí vodní bakterie, řasy i plísně a působí vůči nim i preventivně. Pak už jen stačí vložit do dávkovače - chlorátoru - chlorové tablety, které se budou do vody uvolňovat postupně,“ dodává bazénový specialista.

Hodnota pH by se měla pohybovat mezi 7,0 a 7,4.

FOTO: Archiv

Příslušenství, které šetří čas a námahu

Aby byla péče o bazén co nejpohodlnější, měl by si každý pořídit i vhodné bazénové příslušenství. Výtečným pomocníkem, který usnadní nejen odzimování, ale i celoroční péči o bazén, je například bazénový vysavač. Rychle a efektivně s ním odstraníte nečistoty ze dna i stěn bazénu. Velmi oblíbené jsou poloautomatické vysavače, které vyčistí bazén i bez vaší přítomnosti. Stačí je vložit do vody. Pracují díky svému propojení s pískovou filtrací a jsou vhodné jak pro nadzemní, tak i pro zapuštěné bazény. K dispozici jsou ovšem i plně automatické (robotické) vysavače, které pracují zcela samy a nezávisle na filtračním okruhu.