Předmětem, na nějž se lze v letošní povelikonoční výzdobě soustředit, jsou skořápky vajíček. Těch se jistě v současnosti najde v každé rodině dost a dost. A rozhodně nemusejí být kdoví jak kompletní nebo jen v čisté bílé či hnědé barvě.

Florista využil jako hlavní prvky pro svou kompozici modřence a světlé skořápky křepelčích vajíček.

Florista využil jako hlavní prvky pro svou kompozici modřence a světlé skořápky křepelčích vajíček.

FOTO: Petr Horník, Právo

I když to totiž možná zní neobvykle, skořápky lze stále ještě využít k dekorativním účelům. Překvapivě hezky doplňují barevná květinová aranžmá.

Tam, kde je barev květin dostatek, utlumí celkový vzhled čistá, nijak neozdobená skořápka, tam kde máme k dispozici jen světlé květy méně výrazných barev, můžeme naopak použít zbytky kraslic, kterým se nepoštěstilo přežít velikonoční veselí ve zdraví.

Spávně upravené skořápky vajíček mohou v kytici imitovat květy tulipánů a vtipně doplnit ty skutečné.

Správně upravené skořápky vajíček mohou v kytici imitovat květy tulipánů a vtipně doplnit ty skutečné.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Skořápky můžeme s květinami aranžovat buď samotné tak, že je prostě „zasadíme“ do podkladového materiálu, anebo jim můžeme uvít hnízdečko z několika drobných březových větviček.

Skořápkami vajíček můžeme ozdobit i truhlík s hezky sesazenými květinami ve veselých jarních barvách.

Skořápkami vajíček můžeme ozdobit i truhlík s hezky sesazenými květinami ve veselých jarních barvách.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Méně je někdy více. Do výrazně barevných kompozic volíme už raději jen čistě bílé či světlounce hnědé skořápky.

Méně je někdy více. Do výrazně barevných kompozic volíme už raději jen čistě bílé či světlounce hnědé skořápky.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Jinou možností je mít skořápky na špejlích, a s nimi je pak zapichovat ke květinám, anebo je zavázat do kytic, kde svým tvarem (nejsou-li příliš rozbité) mohou připomínat květy tulipánů.

Loubí z narcisů doplňují dvě primulky a opět pár skořápkových tulipánů.

Loubí z narcisů doplňují dvě primulky a opět pár skořápkových tulipánů.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Doplníme-li v truhlíku volné místo mezi květinami pár drobnými větvičkami, nějakou tou skořápkou a peříčkem, snadno vytvoříme dojem hnízda, v němž se právě vyklubalo malé ptáče.

Doplníme-li v truhlíku volné místo mezi květinami drobnými větvičkami, nějakou tou skořápkou a peříčkem, snadno vytvoříme dojem hnízda, v němž se právě vyklubalo malé ptáče.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Využít ovšem můžeme i celé kraslice, které Velikonoce přestály v pořádku, a opět je vkládat do květinových aranží, případně ještě doplnit dalšími zdobícími prvky, které nám zbyly z velikonočních dekorací. Zajíčci a ptáčci se k tomuto účelu hodí přímo výtečně.

Elegantní aranžmá lze vytvořit například v ošatce, kde květiny doplní několik Velikonoce přeživších kraslic. Do vícebarevných kompozic se nejlépe hodí ty vypalované.

Elegantní aranžmá lze vytvořit například v ošatce, kde květiny doplní několik přeživších kraslic. Do vícebarevných kompozic se nejlépe hodí ty vypalované.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Ať si vybereme jakýkoli způsob využití skořápek, inspirovat se můžeme u zkušených i mladých začínajících floristů, kteří do svých jarně laděných aranžmá skořápky také rádi začleňují.

Nejnověji se o umu mladých floristů mohli přesvědčit návštěvníci prvního ročníku floristické soutěže studentů středních škol nazvané Otvírání jara, která proběhla v pražských Letňanech.

Pár skořápek v aranžmá můžeme vždy doplnit i sem tam nějakým pírkem.

Kromě skořápek z tradičních slepičích vajec můžeme použít i drobné kropenaté skořápky z vajíček křepelčích.

FOTO: Milan Malíček, Právo