A to je podle vědců ze společnosti Revolution Bioengineering samozřejmě jenom začátek. Podobným způsobem lze vytvořit květiny, které budou barvu svých květů měnit samostatně, v závislosti na denním cyklu. Například z růžové na modrou a zase zpět. Projekt, pro nějž vědci shánějí podporu pomocí serveru Indiegogo, je estetickou variantou k tolik diskutovaným geneticky upravovaným zemědělským plodinám.

„Biotechnologie je jen nástroj a na nás je, jaký účel si pro jeho použití vybereme. My jsme si vybrali krásnější budoucnost,“ řekla Novinkám Keira Hanesová, zakladatelka společnosti.

Její slova doplňuje i kolega a zakladatel firmy Nikolai Braun: „Abychom vytvořili květiny, které mění barvu, opravujeme poškozené ‚cesty‘. Bílé květiny postrádají enzym, jenž je potřeba pro tvorbu barvy. My tedy používáme biologický přepínací mechanismus, abychom tento enzym rostlině navrátili a ona mohla rozkvést v plné barvě. Vše je přitom nastaveno tak, aby o momentu zbarvení květiny rozhodl její majitel.“

Nikolai Braun s petúnií, která dokáže změnit barvu svých květů. Na internetu jsou v nabídce za 42 dolarů (cca 1100 Kč). S dodávkou lze počítat za dva roky.

Nikolai Braun s petúnií, která dokáže změnit barvu svých květů. Na internetu jsou v nabídce za 42 dolarů (cca 1100 Kč). S dodávkou lze počítat za dva roky.

FOTO: Revolution Bioengineering (2x)

Vědci si jako první druh pro úpravy vybrali petúnie a měli pro to dobrý důvod. Předně, jsou to skromné, nenáročné rostliny, které se mezi lidmi těší veliké oblibě. Jen v Americe se jich ročně prodá 11 miliónů.

Navíc, petúnie vědci zkoumají z nejrůznějších důvodů už několik dekád, takže jsou dostatečně probádané. A v neposlední řadě, petúnie jsou vyšlechtěny už nyní v mnoha barevných variantách, což je přesně to, co vědci pro další vývoj květin potřebují.

„A to je jen začátek,“ slibují. „Představte si petúnie, které jsou na stole v kuchyni fialové a na parapetu okna zrůžoví. Anebo květinu schopnou změnit svou barvu podle toho, jakou máte náladu. Jak asi potom bude vypadat vaše zahrádka?“ ptají se na svých stránkách.

Některé z petúnií, s nimiž výzkumníci pracují. Jsou to podle jejich názoru skromné, oblíbené a také dobře probádané rostliny.

Některé z petúnií, s nimiž výzkumníci pracují. Jsou to podle jejich názoru skromné, oblíbené a také dobře probádané rostliny.

Už nyní vědci spolupracují s umělci a odborníky z oblasti módy a designu a plánují například vytvoření živých šatů, na nichž se právě uplatní květiny měnící barvu.

„Protože to budou živé květiny, použijeme hydrogel Imec vyvinutý japonským týmem. Je to takový tenký film, v němž mohou rostliny zakořenit a který potřebuje o 80 procent méně vody než půda,” řekla Novinkám Keira Havensová.