Problém vyřeší zahradní drtiče a štěpkovače – stroje, které veškerý zahradní odpad zpracují na dále využitelný materiál. Běžné je využití pro kompostování, mulčování anebo topení. Základem kvalitních zahradních drtičů jsou speciální nože z vysoce odolné oceli. Ty rychle zpracují veškerý materiál na dále využitelnou drť.

„Do násypky jednoduše zasunete větve o průměru až 4,5 cm a nožové ústrojí už samo vše vtáhne do útrob stroje,“ říká Aleš Mostecký, specialista na zahradní techniku.

Štěpkovač PowerSilent 2800 má průhledný box, který můžete vyjmout a jeho obsah vysypat, kam potřebujete.

FOTO: Archiv

Odpad se shromažďuje v průhledném boxu, takže jeho množství máte pod kontrolou. V případě potřeby jej pak vysypete na vhodné místo. Není-li právě box pod výstupem umístěn, stroj nelze spustit.

Motor je vybaven jističem a při přetížení se automaticky vypíná, na stroji naleznete i bezpečnostní pojistku proti znovuspuštění při výpadku proudu.

Se štěpky do kamen

Chcete-li docílit větších kousků nadrceného materiálu, „jděte do“ štěpkovače. Ozubená válcová fréza zpracovává materiál na kousky velké asi 2,5 centimetru – tzv. štěpky. Ty využijete jako mulčovací materiál nebo si jimi přitopíte v kamnech. Kvalitní stroj musí být schopen zpracovat větve až o průměru 4,5 centimetru.

Štěpky využijete na zátop do kamen nebo jako mulč.

FOTO: PowerSilent

Sklo a plasty do strojů nepatří

O kvalitě obou zahradních strojů vypovídají velká kola pro snadné posouvání po zahradě i objem boxu, který by měl být minimálně 60 litrů. Stroje nejsou určeny pro zpracování skla, kovu, plastů, igelitových sáčků, kamenů, textilu nebo například kořenů se zeminou.

Větve, pruty a jiná dřeva je nejlepší zpracovávat krátce po jejich odřezání. U silnějších větví odstraňte boční výhony. Praktický je tzv. pěchovač, který usnadňuje zasouvání materiálu do násypky strojů. Při práci s drtiči a štěpkovači použijte ochranné brýle a pracovní rukavice.

Může se Vám hodit na službě Zboží.cz: