Je to čistec vlnatý (Stachys byzantina), chcete-li byzantský, spolehlivá a vděčná trvalka. Stejně jako hluchavka, šalvěj nebo sápa patří do čeledi hluchavkovitých Lamiaceae.

Listy s huňatým kabátkem

Listy čistce jsou tak měkoučké, že máme chuť si je pohladit. Pokrývá je huňatý kabátek, který chrání před vysušením sluncem a větrem, nízkými teplotami i škůdci. Chloupky mají bílou barvu, což listům propůjčuje stříbřitý vzhled. Díky tvaru a textuře listů se čistci přezdívá jehněčí ouška. Někdy v květnu nad nimi začínají vyhánět až půl metru dlouhé lodyhy s hustými klasy poupat připomínajících chomáčky vlny. Drobné růžovofialové kvítky nakvétají od června až do září.

Nektarem bohaté kvítky barevně souznějí s kalichy zvonku tečkovaného (Campanula punctata).

Nektarem bohaté kvítky barevně souznějí s kalichy zvonku tečkovaného (Campanula punctata).

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Oblíbený u včel i berušek

Květy nejsou nápadné, přesto neuniknou pozornosti motýlů, včel ani čmeláků, kteří z nich sají sladký nektar. Pozor! Existují kultivary bez květů, např. ,Silver Carpet‘, i o ně je ale zájem. Pozornému zahrádkáři při bližším průzkumu neunikne zvuk připomínající drhnutí, chroustání anebo lysá místa na listech. To z nich některé druhy včel samotářek svými kusadly seškrabují chlupatou vrstvičku, kterou pak používají při výstavbě dutinek, kam kladou vajíčka.

Berušky čistec milují. Pod ochranou jeho listů dokonce i přezimují.

Berušky čistec milují. Pod ochranou jeho listů dokonce i přezimují.
FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Oblíbený je čistec také u berušek pro své měkké listy, mezi nimiž přespávají a dokonce přezimují.

Zajímavé možnosti při úpravě

Čistec zastane pozici na květinovém záhoně vedle modrých chrp (Centaurea montana), zvonků, sluncovek (Eschscholzia californica) nebo třeba šalvějí a máků.

Často hraje roli kobercové rostliny, protože čile vytváří pokryv, který nedovolí, aby se v něm šířil plevel. Takový koberec se hodí na svahy a střešní zahrádky, dobře vypadá pod menšími dřevinami zapěstovanými na kmínku a s nízkými keři, jako jsou tavolníky (Spiraea), mochny (Potentilla fruticosa) či krémově panašované kultivary brslenu Fortuneova (Euonymus fortunei).

Efektní chladná kombinace čistce s modrými chrpami (Centaurea montana).

Efektní chladná kombinace čistce s modrými chrpami (Centaurea montana).

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Snadno a rychle rostliny vytrénujeme do orámování záhonu i pěšiny. Mají-li být bordury kompaktní a uhlazené, odstraníme z trsů květní lodyhy hned, jak se objeví. Totéž platí i pro skalku, kterou čistec zdobí v hustých polštářích.

Skromný milovník slunce

Čistec miluje výhřevná místa, ve stínu roste jen slabě. Na úrodnost a vlhkost půdy je tato plně mrazuvzdorná trvalka skromná. Pokud máme těžkou jílovitou půdu, zapracujeme do ní před výsadbou štěrk.

Listy čistce oživují zahradu i v zimě, ale na jaře potřebují očistnou kúru. Poškozené, zhnědlé listy vyškubeme, aby uvolnily místo novým. Trsy můžeme prohrábnout lehkými hráběmi nebo je rovnou sestříhat.

Odkvetlé klasy seřízneme. Chceme-li, aby se čistec vysemenil, odstraníme klasy, až když úplně zhnědnou.

Odkvetlé klasy seřízneme. Chceme-li, aby se čistec vysemenil, odstraníme klasy, až když úplně zhnědnou.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Když už jarní půda není ztuhlá mrazem, rostliny až do dubna každé tři čtyři roky dělíme, jednak kvůli množení, jednak pro udržení kondice. V přehuštěném porostu totiž dochází ke hnití. K množení používáme jen části s kořínky.

Čistec se také sám úspěšně vysévá. Jestliže nové rostlinky nechceme, seřízneme květenství dříve, než semínka uzrají.