Květiny a trávy

V moři nabízených květin a ornamentálních trav najdeme spoustu těch, které v dospělosti hravě přesáhnou jeden až dva metry. Za vyzkoušení stojí udatna lesní (Aruncus dioicus) s bledými vzdušnými latami, motýly a včelami obletovaný sadec nachový (Eupatorium purpureum) či tradiční stračky (Delphinium), divizny (Verbascum), náprstníky (Digitalis) a liliochvostce (Eremurus) s květenstvími jako svíce.

Všechny snesou kombinaci s jemnými ozdobnicemi (Miscanthus) a časně rašícím bezkolencem rákosovitým (Molinia arundinacea), jehož ozdobou jsou dlouhá, letně kvetoucí stébla.

Plamének šplhající se po obelisku dodává záhonu výškovou strukturu a láká k němu pohledy.

Plamének šplhající se po obelisku dodává záhonu výškovou strukturu a láká k němu pohledy.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Dominanty na záhon sázíme buď roztroušeně, nebo s nimi vytvoříme kulisu pro ostatní rostliny.

Oblouky

Tyto zahradní prvky jsou vítané zejména tam, kde chceme upozornit na vstup do zahrady či její části nebo zarámovat pěkný výhled. Oblouk stojící o samotě uprostřed trávníku nikdy nevypadá dobře.

Oblouk ze železných tyčí se klene přes cestu a propojuje dvě různé části zahrady. Ovíjí ho rychle rostoucí vistárie.

Oblouk ze železných tyčí se klene přes cestu a propojuje dvě různé části zahrady. Ovíjí ho rychle rostoucí vistárie.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Mnohem větší smysl dává, když jím propojíme pásy dřevin, plot, trvalkové záhony. Nad vrátky se často vyjímá oblíbená kombinace oblouku s pnoucími růžemi.

Sloupy

Rychlou a levnou cestou k vytvoření výšky je vztyčení sloupu pro popínavky nebo závěsné koše s letničkami. Sloup musí být z odolného a trvanlivého materiálu – ošetřeného dřeva, kovu, kamene, cihel – a důkladně ukotvený v zemi.

Obří trávy dokážou vytvořit klidné zákoutí. Na obrázku je proužkatá ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis) kultivar Strictus.

Obří trávy dokážou vytvořit klidné zákoutí. Na obrázku je proužkatá ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis) kultivar Strictus.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Barvu dřeva a kovu můžeme každou sezónu podle libosti měnit nátěrem, zahradě tak propůjčíme osobitý styl. Nižší sloupky a podstavce dodávají významnou výšku osázeným květináčům a jiným ozdobám.

Stromy

Štíhlou siluetou se vyznačují stálezelený jalovec skalní (Juniperus scopulorum – Skyrocket), tis červený (Taxus baccata – Fastigiata), opadavá okrasná třešeň (Prunus serrulata – Amanogawa) či dub letní (Quercus robur – Fastigiata). Na záhoně nebo u terasy svou kulatou korunou okouzlí višeň kulovitá (Prunus x eminens – Umbraculifera).

Bez stromů by zahrádka nebyla kompletní. Než ale získají potřebnou výšku, nějaký čas to trvá. S jejich výsadbou proto neotálíme.

Bez stromů by zahrádka nebyla kompletní. Než ale získají potřebnou výšku, nějaký čas to trvá. S jejich výsadbou proto neotálíme.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Tam, kde o místo není nouze, se do plné krásy rozvinou javory, hlohy (Crataegus), borovice černá (Pinus nigra) nebo třeba fascinující český kultivar červenolistého buku lesního (Fagus sylvatica) – Rohanii.

Stromy dokážou zahradu skutečně změnit. Přinášejí unikátní kombinaci výšky, příjemného stínu, uklidňující zeleně a vhodného prostředí pro ptáky a jiné drobné živočichy. Strom by neměl chybět ani v mrňavé zahrádce, pokud moudře zvolíme varietu.

Doplňky

Dekorace a doplňky udělají z každé zahrady útulný, osobitý prostor s kouzelnou atmosférou. O vertikální rozměr se postarají zahradní lampy, na stojanu usazená krmítka pro ptáčky či půvabné domečky pro hrdličky. Stylové jsou také nejrůznější umělecké objekty. Ty menší nezapomeneme postavit na sloupek.

K vertikální rozmanitosti přispívá i zdánlivá maličkost – domeček pro hrdličky na vysoké dřevěné noze.

K vertikální rozmanitosti přispívá i zdánlivá maličkost – domeček pro hrdličky na vysoké dřevěné noze.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

K vertikální rozmanitosti přispívá i zdánlivá maličkost – domeček pro hrdličky na vysoké dřevěné noze.

Obelisky

Mnohostranné obelisky ocení všichni netrpěliví, protože mají okamžitý účinek. K dostání jsou v zahradnictví, hobby marketech, ale vyrobit je dokáže každý alespoň trochu šikovný kutil, a to i z obyčejných lískových prutů. Menší se hodí k zapíchnutí do nádob, ty mohutnější zase na záhony, kde by dřeviny vrhaly nechtěný stín nebo působily příliš dominantně.

Obelisky využijeme jako oporu pro pnoucí či vysoké rostliny, ale zůstat mohou i holé, zvlášť když vypadají hezky na pohled.