"Poptávka po projektových zahradách je velká, ale klienti chtějí co nejvíce snížit cenu a realizovat zahradu za výrazných ústupků," přiznala Eva Voženílková z pražské Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu.

V satelitních městečkách je podle ní hodně domů postavených s využitím hypotéky. Majitelé si často nechali domek postavit doslova na nezoraném poli a jsou nuceni založit zahradu, i když na to nemají mnoho peněz. "Stále ještě panuje trend, že klienti jsou ochotni investovat do stavby a úpravy domu, ale už méně do zahrady. Ta je až na konec, až kolik zbude finančních prostředků," dodala Voženílková.

foto: Archív Dům&Bydlení

V dnešní době se prý lidé přiklánějí k zahradám co nejméně náročným na úpravu. Rodiny z vesnic dojíždějí za prací do měst, děti vozí do škol a víkendy tráví v nákupních centrech a na údržbu zahrádek jim nezbývá čas. Jejich představy se proto upínají k jehličnanům, pokud možno neopadavým.

Při zakládání zahrady je podle odborníků ale třeba přihlédnout také ke klimatickým podmínkám místa. "To znamená: nesázet smrk do Polabí nebo choulostivé rostliny do horských oblastí," uvedla odbornice, podle níž by poměr jehličnanů měl být asi z jedné třetiny k ostatním rostlinám.

Také podle zahradního architekta Jiřího Slepičky z Tábora je zahrada kompletní, když na ní rostou stromy, keře i trvalky. "To všechno k ní patří," poznamenal s tím, že když si lidé zaplatí projekt na vytvoření zahrady, je to investice do budoucna, protože ji zakládají i pro další generace.

Foto: Royal Botania

"Když si někdo okolí svého domku řeší sám, často vysází stromy tam, kde být nemají," upozornil. I podle Slepičky zákazníci nejčastěji žádají návrhy, které budou ve výsledku nenáročné na údržbu. Nakonec si však z velké části nechají poradit.

Boom zahradní architektury prý nastal hned začátkem 90. let. "Tehdy o ni měli zájem spíš movitější zákazníci z 'horních deseti tisíc', fotbalisté, lidé ze showbyznysu a další podnikatelé," uvedl Slepička.

Obor zahradní architektura se vyučuje na Zahradnické fakultě Mendelovy lesnické a zahradnické univerzity v Lednici. Přijat bývá vždy zhruba jeden z pěti uchazečů. "Považujeme to za velký zájem," řekla studijní referentka Ludmila Hrubá. V případě silnějších ročníků se o jedno studijní místo ucházelo i deset zájemců.