Hlavní obsah
Zbylý materiál, který se nespotřeboval na obklady domu, posloužil výtečně na zahradě. Foto: Archiv čtenáře (10x)

Zahrada ve svahu ukrývá kaskádu čtyř jezírek

Zajímavě řešenou zahradu má náš čtenář Miroslav z Vigantic. Je svažitá a její povrch z velké části pokrývají kameny nejrůznějších tvarů a velikostí. Stezičky vedoucí po ní jsou pak vysypané kůrou. Je třeba mít docela bystré oči na to, aby si člověk všiml, že se mezi všemi těmi květinami a kameny ukrývá kaskáda hned čtyř jezírek. Není divu, maskují se totiž spoustou leknínů, a tak z dálky vypadají spíš jen jako další záhonky.

Zbylý materiál, který se nespotřeboval na obklady domu, posloužil výtečně na zahradě. Foto: Archiv čtenáře (10x)
Zahrada ve svahu ukrývá kaskádu čtyř jezírek

„Dům jsme původně používali jako víkendový. Později jsme jej ale rekonstruovali, abychom v něm mohli žít trvale. Když nám řemeslníci dělali obklady spodního patra, přivezli veliké kvádry pískovce a z nich na místě odsekávali materiál. Spousta kamení nám pak ale zbyla, a tak nás napadlo ho využít na zahrádce,“ vysvětluje původní podnět k vytvoření charakteristického vzhledu zahrady náš čtenář.

Zahrada je ve svahu.

Foto: Archiv čtenáře

Na zahradě je spousta druhů rostlin.

Foto: Archiv čtenáře

Chloubou zahrady je veliký počet a především rozmanitost druhů květin, které vysazuje a o které se stará manželka pana Miroslava, občas společně s mladší dcerou nebo s přítelkyní.

Hladiny jezírek pokrývají lekníny.

Foto: Archiv čtenáře

Jakmile se jedno jezírko začne příliš naplňovat, voda z něj kamennou cestičkou přeteče do dalšího.

Foto: Archiv čtenáře

Od doby, kdy majitelé začali zahradu v tomto stylu budovat, uplynulo již deset let. V průběhu vytvořili nejprve jedno jezírko, do kterého je svedena dešťová voda z okapů, později přibylo druhé, třetí, až jsou nakonec čtyři.

První jezírko, do kterého je svedena dešťová voda z okapů.

Foto: Archiv čtenáře

Hladiny jezírek si lze snadno splést s další osázenou plochou.

Foto: Archiv čtenáře

Tip: Čím zabavit kočky venku v zimě?
Rodina pana Miroslava má kočky skutečně ráda. Starají se o koťata, která jim občas hodí lidé přes plot a zajistí jim veškerou potřebnou péči. Aby se tato mrštná zvířata v zimě tolik nenudila doma, vytváří jim Miroslav na zahradě v metrových závějích bludiště z cestiček, ve kterém se pak mohou různě honit.

Spodní jezírko je ze všech největší. Tolik vody, aby z něj přetekla do potoka pod ním, v něm ještě nikdy nebylo.

Foto: Archiv čtenáře

Kaskáda jezírek je na první pohled téměř neviditelná.

Foto: Archiv čtenáře

Nejspodnější jezírko je největší a je nejblíže potoku, k němuž se celý pozemek směrem od silnice svažuje. „Spodní jezírko má sice přepad, aby voda mohla případně odtéci do potoka, nikdy jsme ale tolik vody neměli,“ popisuje Miroslav.

Mezi keříky je ukryta houpačka se stříškou.

Foto: Archiv čtenáře

Manželka pana Miroslava do jezírek vysadila lekníny a také zkusili chovat červené karasy. „Máme ale dvanáct koček, takže je brzy vychytaly. Kočky a ryby - to nejde dohromady. V jezírcích proto žijí už jenom žáby a občas hadi. Nedávno jsme tu měli dokonce čolka,“ vypočítává živočišstvo na zahradě náš čtenář.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků