Hlavní obsah
Plynový závěsný kondenzační kotel určený pro topení. Ohřev TUV je umožněn v externím zásobníku. Primární výměník je z nerezové oceli. Foto: Ariston (2x)

Vytápění na míru pro každou domácnost

Moderní zdroje tepla zvyšují svou účinnost a snižují nároky na spotřebu energie. Některé typy je vhodné propojit s přírodními zdroji.

Plynový závěsný kondenzační kotel určený pro topení. Ohřev TUV je umožněn v externím zásobníku. Primární výměník je z nerezové oceli. Foto: Ariston (2x)
Vytápění na míru pro každou domácnost

Způsob vytápění se odvíjí od typu a velikosti stavby i jednotlivých místností, včetně jejich orientace na světové strany. Slunná jižní strana objektu nevyžaduje tolik dodávaného tepla jako strana severní a návětrná.

Svou roli zde hraje také izolace objektu. Proto o vytápění v novostavbě rozhodujeme ve fázi projekčních prací, při rekonstrukci se poradíme s odborníkem. Z kterých možností můžeme vybírat?

Sálavé infrapanely

Výrobci je doporučují jako primární i doplňkový zdroj tepla v bytech i v domech, záleží na výkonu a počtu instalovaných panelů. Topný panel využívá infračervených vln, které ohřívají předměty a stěny místnosti, na něž dopadají. Následně se uvolněním tepla z povrchů ohřívá okolní vzduch. Pro živé organismy platí, že sálavé teplo ohřívá pokožku a podobně jako sluneční paprsky proniká hlouběji do tkáně.

Infrapanel zavěsíme na stěnu jako obraz, stačí k tomu pár hmoždinek a zapojení do standardní elektrické zásuvky 230 V. Také jako obraz vypadá, včetně rámu, takže přítomnost topného tělesa v interiéru ani nepostřehneme.

Na topný infrapanel lze přenést jakýkoli motiv, je-li výrobci dodán v elektronické podobě v požadované kvalitě 300 DPI/A4.

Foto: Sunnyhouse

Trh nabízí sálavé panely s hladkým povrchem, z bezpečnostního tvrzeného skla, z leštěné mramorové desky či z různých typů kamene. Některé výrobky mají hrubý povrch se speciální korundovou směsí s vyšším tepelným odporem, takže nedochází k takovému zahřátí jako u povrchu skleněného. Výhody infračerveného a konvekčního vytápění (ohřívá vzduch v prostoru, např. radiátor) spojuje tzv. sálavý konvektor.

Při nákupu je dobré sledovat příkon, povrchovou teplotu, povrchovou úpravu čelní topné plochy a tepelnou účinnost, konstrukční provedení a materiál rámů.

Cena závisí na rozměrech, příkonu i stylu topného panelu. Např. za topný panel s příkonem 900 W o rozměrech 1250 x 800 mm zaplatíme 10 600 Kč. K vyhřátí obývacího pokoje 6 x 5 m s výškou stropu 250 cm stačí 2 x 900 W.

Kondenzační kotel

Plynové kondenzační kotle jsou vhodným řešením pro domácnosti s nízkoteplotními systémy, tj. s podlahovým vytápěním, s radiátory o větší ploše. Kotle rozlišujeme na stacionární typy (stojí na zemi) a závěsné, které se častěji používají v bytech.

Před výběrem kotle požadujme od odborníka vyhodnotit tepelné ztráty konkrétního objektu a potřebný výkon kotle - důležitá je spodní hranice výkonu.

Stacionární kondenzační plynový kotel se zásobníkem auroCOMPACT představuje spojení kondenzačního kotle se solárním zásobníkem s vrstveným ukládáním teplé vody. Lze připojit až dva solární kolektory VFK 135 D (horizontální) nebo VFK 135 VD (vertikální).

Foto: Vaillant

Provoz kondenzačního kotle regulujeme prostorovým termostatem. Ovládací systém kotle lze propojit přes internet, takže činnost kotle sledujeme a programujeme na dálku.

Ceny kondenzačních kotlů se liší podle typu, výkonu a rozsahu modulace (frekvence spínání). Vybíráme také podle toho, zda zajišťují průtokový ohřev teplé vody (TV), nebo je lze kombinovat s externími zásobníky TV.

Za stacionární kondenzační kotel pro rodinný dům zaplatíme kolem 80 000 Kč, nástěnné nízkoteplotní kotle jsou levnější, postačí 30 000 Kč.

Sestava Genus Premium Green: kondenzační kotel Genus Premium Evo, nepřímo ohřívaný zásobník vody BCH 120 l (+ nožičky) a regulační panel SENSYS. Cena 66 405 Kč

Foto: Ariston

Tepelné čerpadlo

Je vhodné pro větší rodinné domy. Zajímavá je možnost propojení s kotlem na plyn či elektrickou energii, se solárními panely, s radiátory, podlahovým vytápěním.

Tepelné čerpadlo ovládáme i na dálku, a to přes chytrý telefon. Integrovaný měřič vyrobeného tepla dokáže vyčíslit provozní úspory. Výrobci často nabízejí připojení na dispečink, servis i po instalaci čerpadla.

Čerpadlo odebírá energii z okolí a přenáší ji do topného systému.

Tepelné čerpadlo F2040 je vyráběno ve třech výkonových variantách: 8 kW, 12 kW a 16 kW. Hodí se pro rodinné domy, lze ho propojit se systémy pro efektivní vytápění a ohřev teplé vody.

Foto: Nibe

Podle zdroje vstupní energie se setkáváme se spojením vzduch-voda, země-voda, voda-voda, přičemž první varianta je nejběžnější. Podle způsobu instalace rozlišujeme tepelná čerpadla závěsná a stacionární, pro venkovní či vnitřní umístění.

Cena tepelného čerpadla pro rodinný dům se pohybuje od 150 do 300 000 Kč, a to v závislosti na typu, výkonu a způsobu připojení. Vstupní investice je vysoká, výhodou může být levnější sazba elektrické energie a nízké provozní náklady.

Tepelné čerpadlo F1245 s vestavěným ohřívačem teplé vody má vysoký topný faktor. Velmi tichý provoz umožňuje jeho umístění v domácnosti.

Foto: Nibe

Solární systémy

Solární systémy využívají majitelé rodinných domů k ohřevu teplé užitkové vody (TUV) a vody v bazénu. Běžné je jejich propojení s kondenzačním plynovým kotlem i s tepelným čerpadlem. Doplňují ale také systémy pro přitápění, např. podlahové rohože, topné kabely.

Solární kolektory přeměňují sluneční záření na jiný druh energie. V případě fototermických kolektorů jde o přeměnu na tepelnou energii. Slouží k ohřevu vody, k přitápění a ohřevu vody v bazénech. Fotovoltaické kolektory, solární panely, mění elektromagnetickou energii světla přímo na elektrickou energii.

Předností solárního systému auroSTEP plus pro přípravu teplé vody je jeho kompaktnost. Nutné prvky systému, jako jsou čerpadlová skupina, monovalentní zásobník s el. spirálou nebo bivalentní zásobník a regulátor, jsou integrovány v jeden celek.

Foto: Vaillant

Jedna osoba spotřebuje v průměru 100 l teplé vody denně. Pro přípravu tohoto množství stačí zhruba 1 m2 solárně-termického kolektoru. Využijeme-li solární soustavu pro přitápění domácnosti, přidáme 1,2 m2 plochy na každý kW tepelné ztráty domu. Návrh na počet solárních kolektorů i jejich kombinaci s dalším zařízením ale necháme raději zpracovat specializovanou firmou, která ručí za instalaci a montáž.

Cena závisí na typu, velikosti a výkonu solárního panelu. Např. za plochý solární vinylový kolektor 120 x 120 cm pro ohřev bazénové vody (průtok: max. 7,570 l/h) zaplatíme 650 Kč.

Solární set (kolektor, zásobník TUV 120 l, čerpadlo, regulátor atd.) pro celoroční ohřev teplé vody pro 2 osoby v chalupě nebo menším rodinném domě vyjde na 40 000 Kč.

Podlahové vytápění

Teplovodní podlahové vytápění je vhodné pro větší domy a prostory. Efektivně ho propojíme se zařízením na ohřev vody (např. kotel) a oběhovým čerpadlem. V otopné soustavě proudí voda o relativně nízké teplotě okolo 40 °C, což garantuje úsporu v podobě nižší spotřeby paliva zhruba o 5-15 %.

Elektrické podlahové vytápění vytopí menší prostory, např. koupelny. Hodí se do členitých místností, nebo na plochy, na nichž potřebujeme kopírovat nepravidelný tvar. Velmi flexibilní jsou topné kabely, pod dlažbou využijeme i topné rohože. Oba typy jsou vhodné pro systémy hlavního vytápění.

Topné fólie jsou určeny pro elektrické velkoplošné stropní nebo podlahové vytápění interiérů, pod laminátové a dřevěné plovoucí podlahy do tzv. suchých konstrukcí.

Cena teplovodního vytápění se liší podle instalovaného tepelného výkonu na m2, orientačně začíná na 490 Kč/m2. U elektrického vytápění rozhoduje příkon na metr, zda jde o jednožilové, dvoužilové kabely, orientačně od 710 Kč/m. Cena je také dána typem produktu, např. za topnou fólii na zrcadlo 524 x 519 zaplatíme 800 Kč. Topná rohož v hliníkové fólii pod plovoucí podlahu vyjde na 1400 Kč/m2.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků