Hlavní obsah
Trojúhelníkový stromový stan připomíná svým tvarem rejnoka. Foto: Profimedia.cz

Vyrazte na prázdniny s rejnokem

Jestli rádi kempujete v přírodě, ale nejste moc nadšení, že se při tom musíte dělit o stan se všemi broučky, stonožkami a pavouky, je nejvyšší čas začít stanovat v trochu jiných výškách. Nikoli nadmořských, ale nad zemí. Ideální je k tomu stan jménem Rejnok.

Trojúhelníkový stromový stan připomíná svým tvarem rejnoka. Foto: Profimedia.cz
Vyrazte na prázdniny s rejnokem

Právě tak se jmenuje model, určený pro zavěšení mezi stromy, který navrhl britský architekt Alex Shirley-Smith. Spojuje v sobě všestrannou použitelnost hamaky s bezpečím stanu.

Při umístění ve větší výšce nad zemí se vystupuje po lanovém žebříku zavěšeném z otvoru uprostřed podlážky.

Foto: Profimedia.cz

Kromě omezení přístupu pro hmyz má stan zavěšený na stromech ještě další přednosti. Především se při jeho umísťování už nemusíte starat o to, jak vypadá zem pod ním. Žádný kamínek, ani hrbolek vás nebude v noci tlačit do zad, dovnitř nepoteče voda, i když pod ním bude dolík, ani vás nemusí trápit, zda do země půjdou zatlouct kolíky. A samozřejmě je jedno, jaký celkový sklon má povrch země v místě vašeho tábořiště.

Ačkoli se to nezdá, působí stan zavěšený mezi stromy v přírodě docela nenápadně. Především proto, že ho ve výšce nikdo nehledá.

Foto: Profimedia.cz

Stan nese název Tentsile Stingray. Stingray znamená rejnok, protože právě jemu se stan docela podobá. Trojúhelníkový tvar přitom není vůbec náhodný. Vychází z počtu úchytů, jimiž je přivázán ke stromům. (Tři body jsou minimální počet pro upevnění jakéhokoli předmětu v prostoru.) Architekt, který má v lásce stromové domy a na myšlence vytvoření přenosného obydlí zavěšeného ve vzduchu pracoval několik let, se při tvorbě návrhu stanu inspiroval pavoučími sítěmi.

Stan má atypický trojúhelníkový tvar podlážky.

Foto: Profimedia.cz

Technické parametry
Stan o rozměrech 4,8x4,8x4,8 metrů je vyroben z polyesterové tkaniny ošetřené PU zátěrem. Podlážka je z vysokozátěžové cordury, rovněž s PU zátěrem. Nosnou konstrukci představují popruhy s vysokou UV odolností opatřené ráčnami. Ideální výška umístění je do dvou metrů nad zemí, a to především kvůli bezpečnosti. Je-li stan dostatečně nízko nad zemí, leze se do něj vchodem z boku, při vyšším umístění se používá lanový žebřík zavěšený z uzavíratelného otvoru uprostřed podlážky stanu. Pohodlně se do něj vejde dospělý pár se dvěma dětmi. Prodává se za 1350 dolarů, tedy 27 270 Kč.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků