Hlavní obsah
Toaleta je sice ve výklenku mimo prostor kuchyně, ve skutečnosti ji ale od místa, kde se připravuje jídlo, nic neodděluje. Foto: Profimedia.cz

V bytě nebyl dostatek místa, toaletu proto dali do kuchyně

Maličký byt v přízemí cihlového domu postaveného ve stylu art deco v samém centru australského Sydney má velkou výhodu ve své poloze. Na druhé straně způsob, jakým je v něm vyřešeno umístění toalety a sprchy, by mohl leckoho odrazovat. Přesto se jej podařilo prodat, a to v přepočtu za 6,6 miliónu korun.

Toaleta je sice ve výklenku mimo prostor kuchyně, ve skutečnosti ji ale od místa, kde se připravuje jídlo, nic neodděluje. Foto: Profimedia.cz
V bytě nebyl dostatek místa, toaletu proto dali do kuchyně

Zahraniční realitní servery nemovitost ve čtvrti Darlinghurst popisují nejčastěji jako miniaturní byt nebo velice kompaktní studio. V českém prostředí bychom byt prostě nazvali malou garsoniérou. Tomu odpovídá jeho užitná plocha – 25 čtverečních metrů.

Jeden ze vstupů do bytu vede přímo z ulice. V současném stavu není však řešený tak, aby jej bylo možno pravidelně používat.

Foto: Profimedia.cz

Navzdory stísněným podmínkám se do nemovitosti, kterou ještě do nedávna majitelé pronajímali v přepočtu za necelých 7000 korun týdně, podařilo vměstnat sklápěcí dvoulůžko, vestavěnou myčku nádobí i pračku kombinovanou se sušičkou. Nechybí samozřejmě varná deska a dřez s vodou.

Malý byt nabízí svému novému majiteli až udivující množství úložných prostorů.

Foto: Profimedia.cz

Dalo by se říci, že jediným velkým „ale“ je tak nepochopitelné umístění toalety a sprchového koutu. Jsou ve výklenku navazujícím bezprostředně na kuchyň. I to by bylo možné ještě akceptovat, kdyby ovšem oddělení těchto prostor od zbytku bytu a především kuchyně bylo souvislé. V tomto případě je však pouze část mezi linkou a koupelnovou skříňkou s umyvadlem oddělena napevno instalovanou polopřepážkou z čirého skla.

Sprchový kout a toaleta se ovšem dělí o jediný skleněný panel, patrně posuvný, takže prostor koupelny s toaletou zůstává neustále otevřený, a tudíž propojený s kuchyní.

Aby bylo možné se v domácnosti přes den volně pohybovat a zároveň se majitel mohl opravdu pohodlně vyspat, je v něm sklápěcí dvoulůžko.

Foto: Profimedia.cz

Útěchou může být novému majiteli sice fakt, že byt je tak malý, že v něm stěží bude někdy bydlet jinak než sám, a tak zůstane jeho aktivita v těchto místnostech nakonec snad přece jen jeho soukromou záležitostí, ale některé aspekty jeho konání zůstanou zvláště při přípravě jídla nepřehlédnutelné.

Malý byt je v přízemí tohoto domu.

Foto: Profimedia.cz

Druhou zajímavostí jinak zcela moderního bytu, jehož interiér je zařízen nábytkem s povrchy v bílém lesku, je dvojí přístup. Jednak se do něj dá vejít přímo z ulice, jednak lze ke vstupu použít dveře z chodby domu stojícího na křižovatce dvou ulic, které mají v dané lokalitě příjemnou předválečnou atmosféru.

Názor architektů
Umístění toalety v tomto bytě je natolik atypické, že jsme oslovili dva architekty s žádostí o jejich názor na možnost použití takového řešení v českých podmínkách.
„Z mého pohledu je toto řešení za hranicí použitelnosti. Těsné sousedství kuchyně, jídelny a otevřeného prostoru toalety a sprchy je pro mě nemyslitelné. Bohužel daná realizace ale v praxi není ničím výjimečným. Zachování intimity prostorů toalety a sprchy zde zajišťuje pouze jedno posuvné křídlo s pískovaným neprůhledným pásem, který vytváří optickou, ale nikoli mechanickou či zvukovou bariéru. V případě oddělení toalety od obytného prostoru by měly být dvoje dveře. Osobně si dokážu představit i jiné varianty, byť se zachováním otevřeného prostoru se skleněnými příčkami a celoskleněnými dveřmi. Nabízí se například zatmavovací skla, která se elektricky ovládají a při použití těchto místností zajistí potřebné soukromí.“ - Ing. arch. Miroslav Stach
„Dané řešení by mně osobně rozhodně nevyhovovalo z pohledu hygienického standardu. Pochopit se snad dá například v prostředí malometrážních bytů v Hongkongu, u kterých rozhodně není místa nazbyt, a volí se dokonce i rozmanitá posuvná řešení nábytku, ale v českých podmínkách tohoto není třeba. Podle české normy by mezi kuchyňskou linkou a toaletou měly být dvoje dveře a této varianty se striktně držím i já ve svých návrzích. Nedokážu si vůbec představit vzájemné mísení prostředí kuchyně a toalety.“ - Ing. arch. Jan Ranný

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků