Hlavní obsah
Pohled z jižní strany naznačuje rozdělení domu na uzavřenou zděnou ložnicovou část, obrácenou do ulice, a otevřený hlavní obytný prostor s prosklenými obvodovými stěnami. Foto: Ota Pajer, www.mujdum.cz

V bezbariérovém domku nenásilně splývá komfort s přírodou

Dům na okraji většího středočeského města nás zaujal úsporným stavebním řešením a konceptem, v němž se městský komfort nenásilně doplňuje a splývá s navrženými přírodními prvky. Nová obytná zástavba je tu budována v duchu nejlepších tradic české meziválečné architektury.

Pohled z jižní strany naznačuje rozdělení domu na uzavřenou zděnou ložnicovou část, obrácenou do ulice, a otevřený hlavní obytný prostor s prosklenými obvodovými stěnami. Foto: Ota Pajer, www.mujdum.cz
V bezbariérovém domku nenásilně splývá komfort s přírodou

Mladí manželé, kteří plánovali založení rodiny, hledali po desetiletém soužití v bytě pohodlné bydlení se zahradou, nejlépe rodinný dům postavený na klíč. Kladli důraz na funkčnost i na hezké prostředí, běžné typové domy a nové satelitní čtvrti je však neoslovovaly. Nakonec se rozhodli pro projekt architekta Jána Strculy, který je zaujal jak architektonickým, tak urbanistickým řešením.

V konceptu můžeme vysledovat tradici meziválečných funkcionalistických městských čtvrtí s promyšlenou kompozicí.

Foto: www.mujdum.cz

„Jedná se o u nás poměrně ojedinělý koncept. Moderní domy jsou navrženy v obdobném stylu a spojují se v homogenní celek, každý z nich má však individuální velikost i dispozici," vysvětluje majitelka domu. „Přesvědčila nás střízlivá moderní estetika a především nabídka kvalitního a účelného bydlení za přijatelnou pořizovací cenu a s nízkými provozními náklady."

V konceptu můžeme vysledovat tradici meziválečných funkcionalistických městských čtvrtí s promyšlenou kompozicí: velké vily, menší domy a dvojdomy jsou uspořádány do sestavy kolem malého kruhového náměstíčka s komponovanou zelení, vodními prvky a drobnou architekturou. Jednotlivé stavby jsou orientovány tak, aby si sousedé pokud možno nehleděli do oken a nerušili se ani při pobytu na zahradě.

V konceptu můžeme vysledovat tradici meziválečných funkcionalistických městských čtvrtí s promyšlenou kompozicí.

Foto: www.mujdum.cz

Soukromí zajišťují také živé ploty a terénní valy, vybudované mezi jednotlivými pozemky ze zeminy vykopané při zakládání stavby. Nechybí ani vodní plochy, přírodní jezírka, která zlepší celkové klima. „Výsledek projektu také velmi záleží na kvalitě stavební práce. Bez firmy, která jde do realizace s velkým nasazením a vášní, by dobrý produkt nemohl vzniknout," dodává Ján Strcula.

Některé domy tohoto obytného souboru jsou komponovány s vodními plochami.

Foto: www.mujdum.cz

„Projekt se nám líbil také proto, že jde o bezbariérové bydlení," vysvětluje hostitelka. „Vyrostla jsem ve starém klasickém domě s podkrovím, ale schodiště mi vůbec nechybí."

Majitelé domu si do velkého světlého prostoru vybrali kuchyňskou linku v dýze wengé a jídelní stůl ve stejném provedení. Obklad stěny je z desky Lacobel.

Foto: www.mujdum.cz

Obdélníková dispozice je rozdělena podélnou multifunkční halou na zázemí, které směřuje na východní stranu do ulice, a na společný obytný prostor, zaplněný jižním a západním sluníčkem. Zázemí tvoří komora, technická místnost, koupelna, WC a tři ložnice, hala s vestavěnými skříněmi plní také roli šatny a úložného prostoru, uvolňuje ložnice od skříní a tvoří jakousi přechodovou zónu, která odděluje a chrání společný rodinný život v obývacím pokoji. Ze severní strany se k domu připojuje garáž.

Půdorys domu: 1) vstup 2) komora 3) hala 4) kuchyň + jídelna 5) obývací pokoj 6) dětský pokoj 7) pracovna 8) ložnice 9) WC 10) koupelna + WC 11) garáž 12) terasa.

Foto: www.mujdum.cz

Přehledné rozčlenění na funkční zóny se odráží i v konstrukčním řešení. Stavba jako celek je zděná, obývací prostor obklopují dvě prosklené obvodové stěny s dřevěnými nosnými sloupky, obě části zastřešuje společný strop s přiznanými dřevěnými trámy. V interiéru dominuje dubové dřevo a přírodní dýha.

Společnému obytnému prostou udávají tón masivní dubová podlaha a rytmus přiznaných dřevěných stropních trámů.

Foto: www.mujdum.cz

Vzhledem k volbě stavebních materiálů s dobrými tepelněizolačními parametry, vhodné orientaci ke světovým stranám, přiměřené velikosti všech místností a využití podlahového vytápění se dům vyznačuje velmi pohodlným provozem, snadnou údržbou a nízkými náklady na vytápění. Architekt Ján Strcula nazval spojení kvalitního obytného prostředí, kde se klade důraz na přírodní prvky, s účelnou a úspornou architekturou přiléhavým názvem EKO Logické bydlení.

Všem, kdo chtějí příjemně bydlet, radí: „Okolí, narozdíl od vlastního domu, nelze přestavět ani jinak změnit. Sousední domy, komunikace, zeleň, krajina se stávají vašimi trvalými spolubydlícími a ovlivňují kvalitu vašeho života. Proto pečlivě vybírejte nejen dům, ale i místo, kde ho chcete postavit.

Autor

Doc. Ing. arch. Ján Strcula, PhD. (1943)

Narozen v Ľubochni na Slovensku, vystudoval architekturu v Bratislavě, kde také působil jako pedagog. Po úspěšném zahájení profesní kariéry v Československu odešel do zahraničí, realizoval řadu významných projektů od územních plánů přes průmyslové zóny po občanské, obchodní a obytné stavby v řadě zemí.

Působil v Kongu-Brazzaville, Alžírsku, Spojených arabských emirátech, v Kuvajtu, USA a řadě evropských zemí. Vedle územních plánů nových měst navrhoval soukromé rezidence arabských šejků, paláce, banky, ambasády a další významné budovy. V devadesátých letech pracoval čtyři roky v Římě, poté se vrátil do České republiky. Zabývá se rekonstrukcemi a výstavbou nových obytných souborů (od projektu až po realizaci).

Získal ocenění Stavba roku 2006 za obytný komplex Bydlení u lesa (za podnikatelský záměr nevšedního pojetí souboru obytných staveb a vynikající kvalitu provedení stavebních prací).

Jitka Pálková, www.mujdum.cz

Technické údaje

Užitná plocha 135 m²

 

Zastavěná plocha 164 m²

 

Konstrukce betonové základové pasy, obvodové zdivo POROTHERM + vnější kontaktní zateplení polystyren 100 mm, vnitřní příčky YTONG, prosklené stěny s dřevěnými nosnými sloupky, strop dřevěný z trámů z masivního smrkového dřeva

 

Výplně otvorů okna a pevně zasklené plochy v dřevěných rámech s izolačními dvojskly, vstupní dveře bezpečnostní, vnitřní dveře dýhované do obložkových zárubní a prosklené posuvné (atypické)

 

Vytápění ústřední, plynový kotel, kombinace podlahových konvektorů a radiátorů

 

Realizace stavby firma Urbi

 

Odhadovaná cena stavby 3 000 000 Kč

 

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků