Hlavní obsah
Zelená střecha mezi věžemi DRN od autorů Stanislava Fialy, Jana Kocourka a ateliéru Fiala + Němec. Foto: Archiv akce Týden otevřených zelených střech

Týden otevřených zelených střech je inspirací pro všechny, kdo chtějí z bydlení ve městě vytěžit maximum

Ceny nemovitostí v Česku stále rostou, majitelé tak hledají cesty, jak plně vytěžit potenciál budov i exteriérů. Jednou ze stále oblíbenějších forem je budování zelených střech. Pražský Týden otevřených zelených střech nabídne cennou inspiraci formou prohlídek. Prohlédněte si v galerii působivé střešní projekty.

Zelená střecha mezi věžemi DRN od autorů Stanislava Fialy, Jana Kocourka a ateliéru Fiala + Němec. Foto: Archiv akce Týden otevřených zelených střech
Týden otevřených zelených střech je inspirací pro všechny, kdo chtějí z bydlení ve městě vytěžit maximum

Týden otevřených zelených střech se koná v Praze ve dnech od 6. do 10. června. V rámci akce se zájemcům otevřou vybrané zelené střechy formou prohlídek.

„Zelené střechy vytvářejí náhradní prostor pro zvýšení biodiverzity v městském prostředí, ale také životní prostor pro lidi, protože míst příjemných k životu v hustě zastavěných městech ubývá,” říká Jana Šimečková, ředitelka Sekce Zelené střechy při Svazu zakládání a údržby zeleně.

Jedna z působivých střech je k vidění v Národním zemědělském muzeu

Některé střechy, které se v rámci akce otvírají, je možné navštívit i běžně v průběhu roku. Jde třeba o střechu Národního zemědělského muzea, která je přístupná v rámci expozice a vznikla díky důmyslné nástavbě.

Nosný systém nové nástavby muzea zasahuje do původní historické střechy jen minimálně. Tím se vyřešila nedostatečná únosnost původní střechy, rovněž kontrola a údržba původní střechy pod novou levitující konstrukcí terasy.

Zároveň vznikla samostatně se vznášející platforma střešní zahrady. Ta slouží jednak jako venkovní expozice, či jako místo pro kulturní a společenské akce.

Národní zemědělské muzeum a levitující venkovní expozice se dá navštívit na adrese Kostelní 44, Praha 7, Holešovice. Autorem je Ateliér Kročák architekt.

Foto: Archiv akce Týden otevřených zelených střech

Stále častěji jsou zelené střechy k vidění i na administrativních komplexech a slouží pracovníkům firem, které v nich mají sídlo.

Nájemcům pražské budovy Delta jsou například k dispozici střešní terasy, na nichž díky systému zvýšených záhonů s bohatou zelení a relaxačními zónami vznikly uzavřené i otevřené prostory určené pro krátkodobý odpočinek zaměstnanců a také pro společné firemní akce.

Velkou výzvou je v poslední době ekologičnost zelených střech

Téma ekologie a energetické úspornosti rezonuje v mnoha oblastech společenského života. Nejinak je tomu u zelených střech.

Inspirací se může stát třeba zelená střecha se zahrádkou centra Život 90, která se také v rámci akce otevře zájemcům. Při stavbě zahrady se dbalo zejména na udržitelnost, používaly se materiály šetrné k životnímu prostředí, zahrada je zalévána dešťovou vodou.

Nechybí ani otočný kompostér na bioodpad, kompostem se mohou každoročně doplňovat živiny do vyvýšených záhonů.

Zelená střecha se zahrádkou pro návštěvníky komunitního centra Život 90 se nachází na adrese: Karolíny Světlé 18, Praha 1. Střešní zahradu realizovala společnost GreenVille service, vyvýšení záhonů pak podnik Kokoza.

Foto: Archiv akce Týden otevřených zelených střech

Pozor na nutnou registraci k návštěvě

Pro návštěvu každé střechy je nutné se zaregistrovat, počet účastníků jedné prohlídky je omezen na 20 osob. Stále ještě k dnešnímu datu zbývají volná místa v některých lokalitách.

„Aktuálně je možné navštívit střechy Život 90, Škola Jarov, Tokovo, AFI Vokovice,” uvádí Šimečková.

Týden otevřených zelených střech je součástí projektu Zelené střechy – živé střechy, který byl finančně podpořen hlavním městem Prahou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků