Hlavní obsah

Světlo na noční stolek: pro intimní atmosféru i pro čtení

Když si vybíráme osvětlení na noční stolek, může se nám stát, že se nám bude líbit světlo, které je sice esteticky vyhovující, ale "málo svítí", má nízký zdroj a když zase nalezneme světlo s vyhovujícím zdrojem, má zase nevhodné stínidlo. Máme pro vás ale tipy, jak si pořídit osvětlení přesně pro vás.

Světlo na noční stolek: pro intimní atmosféru i pro čtení

Než si pořídíme světlo do ložnice, na noční stolek, je dobré si ujasnit, jestli u něj budeme chtít číst, nebo jestli nám bude sloužit jenom pro navození intimní atmosféry a nebo obojí.

.: Lampa s barevnou tekutinou a voskovou substancí foto: wikimedia.org

V případě prvním je na místě zvolit lampu s pohyblivou hlavou a se zdrojem minimálne 40 Wattů, doporučuje se však až 60 Wattů. Na trhu jsou novinkou malá bodová světélka o jednom Wattu.

Ta ale neslouží ke četní, ale k orientaci v prostoru. Zapínají se samovolně za pomoci světelného senzoru spolu se setměním. Umožňují tak orientaci na schodech, nebo třeba v koupelnách apod.

.: Orientační OSRAM LUNETTA® LED COLORMIX s diodou s barevným čipemfoto: archiv Osram

Intimní osvětlení
V případě, že chceme pouze vytvořit v ložnici příjemné tlumené osvětlení, tak volíme zdroje podstatně nižší, okolo 25 Wattů. Lampa může být uzavřená a může skrze stěny svítidla propouštět světlo různých barev.

.: Stolní lampa TIFFANY se stínítkem z barveného skla, 60W, E 14, 230 Vfoto: www.e-light.cz

Další možností je, koupit si klasickou lampu, ale neklasickou žárovku. Můžeme si koupit barevnou, nebo třeba takovou, která mění barvu. Bude to pro nás příjemná změna.

.: Žárovka FIEST měnící barvu, 230V, E27, 5Wfoto: www.lightstudio.cz

Do ložnice se však spíše nehodí agresivní barvy, je lepší vsadit na tlumenější barvy, na tmavě modrou, nebo pokud chcete navodit erotickou atmosféru, můžete si pořídit i červenou. O té je známo, že zvyšuje tlak a dovede tak vašemu parnerovi pořádně rozproudit krev.

.: Lampička ve veselých pastelových barvách, výrobce Massive, max 60W, cena 277Kčfoto: www.svitidla-levne.cz

Oblíbenou variantou noční lampy jsou světla umístěná uvnitř surových solných krystalů. Tyto krystaly jsou umístěny na podstavcích a světlo skrze ně vydává teplé barevné odstíny různé intenzity.

Tyto krystaly vydávají tlumené světlo, ale jsou poměrně masivní, takže se víceméně nehodí do dětských pokojů. Stačilo by zatahat za kabel a mohla by spadnout dítěti na nohu.

Solná lampa jako lék na bolesti
Solné lampy ale pomáhají alergikům a lidem s lupénkou, či těm, kteří trpí exémem. Takže pokud Vás něco podobného trápí, zvolte místo lampy solný krystal! Také vytvářejí příjemnou atmosféru a mohou tak zlepšit náladu lidem trpícím depresemi.

.: Obří solná lampa, lampy jsou ve váhovém rozpětí 18-30kg,25Wfoto: www.svetkamenu.cz

Lampa pro noční můry
Jestliže patříte mezi noční knihomoly a dlouho do noci si čtete, tak pro vás bude ideální koupit si lampu s pohyblivou hlavou, takovou, která vám umožní světlo směrovat. Měla by být ohebná a dostatečně vysoká.

.: Lampa BASISK s otočnou hlavou,IKEA, E14 Max 40W, 299 Kč
foto: www.ikea.cz

Lampy na tzv. husím krku umožní, aby jste si zbytečně nekazili zrak. Světelným tokem umožňují směřovat světlo přesně tam, kam zaměříte svou pozornost. Může svítit i vzhůru - do stropu, přesně podle našich potřeb.

Stínidlo nás ochrání před nežádoucím oslněním, které by snižovalo naši pozornost vůči tomu, co právě čteme, a tak nás nic nebude rušit od toho vychutnat si pohodu večera.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků