Hlavní obsah
 

Švédští designéři vytvořili lampičku s levitující žárovkou

Levitující žárovka volně se otáčející kolem své osy. Ne, to není kouzelnický trik, tak vypadá nový druh lampičky, kterou vymysleli a navrhli švédští designéři a nazvali ji Flyte.

 
Švédští designéři vytvořili lampičku s levitující žárovkou

Finance na výrobu získali autoři pomocí serveru Kickstarter, kde se jim během krátké doby podařilo na počátku roku sehnat mnohonásobně více peněz, než kolik si zadali jako cíl. Díky tomu mohli svůj hezký nápad realizovat a nabídnout svítidlo široké veřejnosti.

Ačkoli levitující předměty stále dnes působí spíše jako z pohádky, ve skutečnosti nejde o nic jiného než o nápadité využití fyzikálních zákonitostí. S lehkou nadsázkou lze říci, že Švédové zkombinovali nápady Tomáše Alvy Edisona a Nikoly Tesly.

Svítidlo s levitující žárovkou se hodí prakticky do jakéhokoli typu interiéru.

Foto: Pedro Meyer & Sara Herrlander / Flyte

Žárovka na první pohled vypadá, že svítí sama od sebe, není to ovšem pravda. Baňka, v níž září místo tradičních wolframových vláken LED diody, je napájena energií, jako kterékoli jiné elektrické svítidlo.

V tomto případě se tak děje díky indukci. Velmi zjednodušeně řečeno, elektrickým proudem je napájena cívka ukrytá v základně. V patici žárovky je druhá cívka, na níž se indukuje proud, který rozsvěcí LED diody.

Žárovka se nad dřevěnou základnou vznáší díky odpuzujícím se magnetům.

Foto: Pedro Meyer & Sara Herrlander / Flyte

Za levitaci je pak zodpovědná dvojice magnetů obrácených stejnými póly k sobě. Jeden je v základně, druhý opět v patici.

Švédští designéři si na dokonalém zpracování svého nápadu dali opravdu záležet, a tak lampičku s levitující žárovkou nabízejí v několika provedeních. Základna je vyrobena ze tří různých druhů dřeva, a to z dubu, jasanu nebo ořešáku. Patice žárovek pak může být v barvě chromové, zlaté, nebo měděné.

designéři nabízejí své vznášející se žárovky v různých kombinacích dřevěných základen a patic.

Foto: Pedro Meyer & Sara Herrlander / Flyte

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků