Hlavní obsah
Model stavby, která v příštích letech vyroste v centru Berlína. Foto: Hines 2x

Slavný Frank O. Gehry navrhl podobu nového mrakodrapu v Berlíně

Studio americko-kanadského architekta Franka O. Gehryho, jehož česká veřejnost zná jako spoluautora pražského Tančícího domu, vyhrálo soutěž na stavbu pravděpodobně nejvyšší rezidenční budovy v Německu. Stát bude v samém centru Berlína a dosáhne výšky 150 metrů.

Model stavby, která v příštích letech vyroste v centru Berlína. Foto: Hines 2x
Slavný Frank O. Gehry navrhl podobu nového mrakodrapu v Berlíně

Mrakodrap nabídne celkem 48 tisíc čtverečních metrů ploch, které budou rozděleny do dvou částí. První z nich představuje hotel, zatímco druhá část zahrnuje tři stovky luxusních bytů různých velikostí, nesoucích pečeť Gehryho designu.

Investorem stavby, jež vyroste na Alexandrově náměstí, je společnost Hines zabývající se developerskou činností a správou nemovitostí. Ta, po dohodě s příslušnými orgány města Berlína, vypsala dvoukolovou architektonickou soutěž. V prvním kole společnost oslovila devět studií se žádostí o návrh stavby. Z nich pak vybrala čtyři nejzajímavější a jejich autory vybídla k podrobnému rozpracování svých návrhů. Porotu složenou ze zástupců společnosti a města pak nejvíce zaujal právě projekt studia Franka Gehryho.

Takto by měla v příštích letech vypadat tvář berlínského Alexandrova náměstí.

Foto: Gehry Partners, LLP

Charakteristickým rysem nové výškové stavby je fasáda tvořená rotujícími hranoly a kvádry. Spíš než dům v tradičním pojetí připomíná moderní sochu. Díky pravidelnému opakování jednotlivých prvků působí velmi harmonickým dojmem a zvolený typ fasády, dle názoru poroty, dobře zapadá do okolního prostředí.

Spolupráce obou subjektů na berlínském mrakodrapu bude již třetím společným projektem v pořadí. Právě podle Gehryho návrhů společnost stavěla v minulosti budovy DZ Bank v Berlíně a Nové světové centrum v Miami na Floridě.

Stavba je rozdělena do tří částí, které jako by byly vůči sobě pootočené.

Foto: Hines

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků