Hlavní obsah
Jako výtvarný princip architekt zvolil kontrast pohledového betonu (atika), hladké omítky a štípaného kamene. Moderní výraz dokreslují velké nečleněné prosklené plochy. Foto: www.mujdum.cz

Romantický domov našli na skále s výhledem na Sázavu

Moderní, na pohled poměrně členitý dům postavený v rekreační oblasti na Sázavě citlivě komunikuje se svým okolím. Majitelé i architekt jej budovali s pokorou ke krásnému prostředí a jedinečnému výhledu.

Jako výtvarný princip architekt zvolil kontrast pohledového betonu (atika), hladké omítky a štípaného kamene. Moderní výraz dokreslují velké nečleněné prosklené plochy. Foto: www.mujdum.cz
Romantický domov našli na skále s výhledem na Sázavu

Manželé středního věku strávili většinu společného života ve starším pražském činžovním domě.

„V přízemním bytě nám chyběl nejen klid, příroda a čerstvý vzduch, ale také světlo,“ vypráví majitelka domu.

Foto: www.mujdum.cz

„Hledali jsme hezké slunné místo s vůní vody, v oblasti od Berounky přes Vltavu až po Posázaví. Parcela posazená na skalním masivu vysoko nad hladinou řeky Sázavy, v blízkosti prvorepublikových domů i novějších chat, nás svým jedinečným panoramatickým výhledem uchvátila hned napoprvé.“

Hlavní vstup do domu je prosklený a bezbariérový, mramorová dlažba přechází v jedné úrovni dále do domu.

Foto: www.mujdum.cz

Interiérové dveře zdobí ušlechtilá tropická dýha wengé. Do koupelny a ložnice prarodičů (vpravo) se vstupuje přes praktické šatny.

Foto: www.mujdum.cz

Neodradila je ani konfigurace, která bývá pro rodinný dům zpravidla považována za nevýhodnou: pozemek spadá ze severního svahu a přístupová cesta vede shora z jižní strany. Shodli se na tom, že jižní slunce není prioritou, a dali přednost severnímu výhledu.

Společná obývací část domu spojuje sezení, jídelnu, kuchyň a vstupní halu. Plochy se zvýšenou úrovní podlahy jsou vydlážděny leštěným mramorem, sezení navazující na terasu má třívrstvou dřevěnou podlahu s podlahovým vytápěním.

Foto: www.mujdum.cz

Majitel vyrostl ve funkcionalistickém domě, moderní architektura s velkými okny a plochou střechou mu proto byla blízká a na architekta se obrátil s poměrně jasnými požadavky na dispozici domu i jeho vzhled.

Pracovna umístěná za stěnou z matného skla (vlevo) s posuvnými dveřmi může a nemusí být přímou součástí dění v obývacím pokoji.

Foto: www.mujdum.cz

Přízemní dům slouží jako dvougenerační bydlení. Vnější členitost není jen výtvarná hra, vychází z logiky vnitřního uspořádání. Od ulice dům uzavírá a odděluje masivní stěna bez oken, pouze s integrovaným proskleným zádveřím. Z jižní strany je k hmotě domu přisazena garáž s dílnou.

Obytný prostor je orientován na sever, střední příčná nosná stěna jej dělí na společnou obývací a ložnicovou část. Ta je orientována na východ a obsahuje i ložnici rodičů s vlastní šatnou a koupelnou.

Kuchyňská linka byla vyrobena na míru z lakovaných MDF desek. Velkým západním a menším jižním oknem přichází do společného obývacího prostoru odpolední slunce.

Foto: www.mujdum.cz

Střední část dispozice má 3,80 m vysoký strop. Převýšení stropní desky umožnilo osadit pás oken a přivést sem shora příjemně rovnoměrné severní světlo.

Foto: www.mujdum.cz

Ústřední hala, obývací pokoj a kuchyň se spojují v jeden celek s dominantní severní prosklenou stěnou, z níž vystupuje předsazená pracovna a dřevěná terasa.

Další velké okno vede na západ a shora přichází příjemně rozptýlené světlo dlouhým pásovým oknem pod stropem.

Z ložnice majitelů vede prosklená stěna na terasu umístěnou v chráněném závětří na východní straně domu.

Foto: www.mujdum.cz

Úroveň podlah v domě se přizpůsobuje svažitému terénu, z haly se schází do společné obývací části po otevřeném schodišti o čtyřech stupních. Vznikl tak příjemný vzdušný a velkoryse prosvětlený prostor s téměř čtyři metry vysokým stropem – vytoužený opak tmavého vinohradského bytu.

Díky velkým oknům je dům doslova naplněn obrazem okolní krajiny, z kuchyně, obývacího pokoje i ložnic lze přímo vyjít ven na dřevěné terasy a na trávník.

Hlavní koupelna v domě je bohatě osvětlena prosklenou stěnou a také zářivkami a bodovými světly integrovanými ve stropním podhledu.

Foto: www.mujdum.cz

Kromě komfortního uspořádání majitelé dbali i na kvalitu použitých materiálů a promyšlená, moderní technická řešení. Jako zdroj energie zvolili ekologické a úsporné vzduchové tepelné čerpadlo, k nízké spotřebě energie přispívá i soustava větrání s rekuperací tepla a úsporné osvětlení.

Kvalitní okna s izolačními trojskly zabraňují zbytečným tepelným ztrátám. Do šaten a dalších místností zázemí přichází denní světlo tubusovými světlovody.

V interiéru dominují trvanlivé a věčně krásné přírodní materiály – ořechové dřevo, dýha wengé, mramor, sklo, keramika. Vnější plášť domu měla podle původního návrhu tvořit přizdívka ze štípaného kamene, zosobňující sounáležitost se skalnatým masivem Posázaví. Z ekonomických důvodů majitelé nakonec zvolili zavěšený betonový obklad, který dokáže přírodní kámen dokonale imitovat.

Zaujalo nás - Zavěšené okno

Čelní stěnu pracovny tvoří celoskleněné „oko – okno do duše domu“. Rozměrné a těžké izolační trojsklo (rozměr 3,58 x 4,12 m) je s ohledem na rozdílnou tepelnou roztažnost skla a zdiva neseno dvojitou ocelovou konstrukcí umožňující vzájemný nezávislý 3D posuv (MPP siltenbloky).

Foto: www.mujdum.cz

Toto řešení je unikátní, vychází z dlouholetých zkušeností z projekce a realizace skleněných fasád a bylo navrženo a realizováno pouze zde. Zabraňuje praskání velkorozměrové skleněné tabule.

Slovo majitele

Orientaci na sever jsme zvolili vzhledem k místním podmínkám, především výhledu, má ale i jiné výhody. Velké prosklení směrem na sever se sice dnes nedoporučuje, nám však velmi vyhovuje.

V interiéru je po celý den příjemné rovnoměrné denní světlo a vyhnuli jsme se nepříjemnému letnímu přehřívání, které způsobuje prudké jižní slunce.

Směrem k jihu z hmoty domu vystupuje hladce omítnutá garáž. Obytné prostory jsou jasně odděleny od ulice masivní stěnou se strukturovaným obkladem.

Foto: www.mujdum.cz

Obvodové stěny i okna s izolačními trojskly mají kvalitní tepelně izolační parametry, takže nepociťujeme energetické ztráty, dům bez problémů vytopíme tepelným čerpadlem, případně krbem. Naopak odpadly starosti, jak dům v létě dostatečně chladit. Ložnice mají okna na východ, z kuchyně je výhled západním směrem na příjezdovou cestu, takže slunce nám nechybí.

V koupelnách a šatnách světlo přidávají tubusové světlovody. Krb slouží především k přitápění v období, kdy je čerpadlo vypnuto, a občas k vytvoření atmosféry.

Autor: Ing. arch. MgA. Ondřej Kamenický (1976) - Oka design
Autorizovaný architekt, vystudoval Fakultu architektury ČVUT Praha a filmovou a televizní scénografii na Akademii múzických umění v Praze. Zabývá se návrhy rodinných domů od studie až po realizaci, návrhy rekonstrukcí a soukromých i veřejných interiérů. V r. 2004 získal jako člen autorského týmu ocenění Gloria musaealis za interiér Muzea skla a bižuterie.
Napište nám 
Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?
Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 235 m2

 

Užitná plocha: 200 m2

 

Konstrukce: betonové základové pasy a základová deska, zdivo Porotherm, stropy železobetonové, vnější zateplení etrudovaný polystyren 150 mm, lepený betonový obklad imitující přírodní kámen

 

Výplně otvorů: okna hliníková s izol. dvojskly a trojskly – otvíravá a pevně bezrámově zasklená, okno pracovny předsazená konstrukce, dveře dýhované do obložkových zárubní a celoskleněné otočné a posuvné do oblož. zárubní

 

Vytápění a větrání: tepelné čerpadlo systém vzduch – voda, teplovodní podlahové vytápění + podlah. konvektory, krb s krbovou vložkou, v obyt. místnostech řízené větrání s rekuperací

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků