Hlavní obsah
Kamenný obklad Ontario tmavý s nepravidelnou strukturou, kterou tvoří příčně lámané kusy kamene. Výsledkem je imitace štípané břidlice v odstínu šedé a hnědé barvy. Cena 1234 Kč/m2 Foto: KAMENNÉ OBKLADY ŘEPA (3x)

Obklady a doplňky z kamene nejlépe vyniknou v přirozeném prostředí

Kámen přírodní i umělý využijeme na vnější plášť domu, obklady, dlažbu i terasu. V létě jsou na bosé nohy příjemné kamenné koberce z říčních kamenů nebo chodník vysypaný oblázky.

Kamenný obklad Ontario tmavý s nepravidelnou strukturou, kterou tvoří příčně lámané kusy kamene. Výsledkem je imitace štípané břidlice v odstínu šedé a hnědé barvy. Cena 1234 Kč/m2 Foto: KAMENNÉ OBKLADY ŘEPA (3x)
Obklady a doplňky z kamene nejlépe vyniknou v přirozeném prostředí

Přírodní kámen s léty tmavne. Je mrazuvzdorný, protože nesákne vodu, a vydrží po dlouhá desetiletí. Vzhledem k jeho vysoké ceně a těžké manipulaci ho častěji nahrazují imitace.

Obdivuhodně věrohodné jsou kameny z betonu, tzv. umělý kámen, což je deskovina z nadrcené směsi kameniva spojená pojivy, jako jsou pryskyřice, cement, a smíchané s dalšími přísadami (např. pigmenty, sklo, zrcadla).

Kámen a dům

Klasické těžké hranaté tvary kamene se hodí k domům rustikálního stylu. Nové celokamenné fasády dnes tvoří často imitace kamene, lehčené obklady, štípaný kámen. Působí odlehčeněji, vhodné jsou i na moderní minimalistické stavby.

Obklady z přírodního pískovce mají své využití v exteriéru na fasády, sokly domů, ploty, plůtky apod. Cena podle formátu a povrchové úpravy od 599 Kč/m2.

Foto: PIEDRA

Méně těžkopádně než celokamenný dům působí obklady z kamene, které doplňují omítku. Zpestřují fasádu svou plastickou strukturou, barevnými odstíny s broušeným leštěným i drsnějším povrchem.

Mezi nejpoužívanější patří pískovec, a to i díky široké škále teplých barevných odstínů, dále břidlice nebo jurský mramor. Na trhu nechybějí ani lehčené kamenné obklady ve tvarech štípaných skalních úlomků, říčních valounů, hradebních kamenů.

Kámen a plocha

Na terasu a venkovní dlažbu vybereme z bezpečnostních důvodů protiskluznou hrubší variantu a z hlediska opotřebení spíše tvrdší materiály, jako jsou žula, rula, mramor, křemenec. Mezi měkčí materiály patří třeba pískovec a vápenec.

Bezespárový povrch kamenného koberce ze směsi přírodních kamínků a speciálního pojiva uvítáme v blízkosti bazénu. Cena od 379 Kč/m2

Foto: TOP STONE

Nejlevněji vyjdou např. štěrk, drť, říční oblázky, valouny vhodné pro malé plochy, které vyniknou na plochách, jež se nedají vydláždit. Východiskem může být kamenný koberec – bezespárový povrch ze směsi přírodních kamínků (říční kameny nebo také drcený mramor) a speciálního pojiva, např. pryskyřice.

Betonová dlažba imitující kámen hodně vydrží, snadno se udržuje, je mrazuvzdorná. Praktická je broušená tryskaná dlažba, která má jemně drsný vzhled a vysokou protiskluznost.

Foto: TOP STONE

Kámen uplatněný na schodišti by měl ladit s použitým druhem kamene na domě či terase. S palisádami, nášlapy a obrubami ze stejného materiálu působí dekorativně.

Na trhu se objevuje v různých podobách, např. s jemným leštěným povrchem nebo s přírodním vzhledem lámaného kamene. Větší kusy se přitom pokládají na sucho, menší se vtlačují do vlhké malty nebo betonu.

Péče o kámen

Přírodní kámen, kamenné koberce omýváme tlakovou vodou. Přidáváme-li do vody čistidla, pak pouze neutrální, protože např. vápence jsou citlivé na kyseliny. Na etiketách čističů by měla být vhodnost použití na přírodní kámen zmíněna.

Imitace kamene Ohnivá skála nabízí vrstevnatý kámen nepravidelné struktury, který vyniká rychlou instalací, vysokou přesností a lehkou údržbou. Aplikuje se bez přítomnosti spár. Cena od 397 Kč/m2

Foto: KAMENNÉ OBKLADY ŘEPA

Na umělé a přírodní kameny se používá lešticí krém, který oživuje jejich barvu a strukturu. Nanáší se suknem, nechá se schnout maximálně tři minuty a poté se dolešťuje čistou textilií.

Na leštěný mramor, travertin, žulu a umělý kámen se používá speciální impregnace na bázi vody.

Zahradní zídka a schody z kamenného řemínkového obkladu z velmi odolné mrazuvzdorné ruly. Cena 600 Kč/m2

Foto: KAMENEX

Na neleštěné povrchy je vhodná impregnace pro pískovce, vápence a druhy obsahující křemičitany a kalcity.

Existují zvýrazňovače barevného tónu pro hrubé a broušené kameny a uzavírače kamene pro hrubé a broušené plochy, které po ošetření odpuzují vodu a špínu. Ošetření antislip vytváří protiskluzový povrch.

U obkladového kamene Laugaracio převažuje nepravidelná struktura v kombinaci se zešikmenými liniemi, díky kterým není vidět spoje a přechody ve struktuře. Cena 870 Kč/m2

Foto: KAMENNÉ OBKLADY ŘEPA

Na terasy, chodníky, zdivo, schody používáme odstraňovače cementového závoje, zelených povlaků a plesnivých skvrn.

Detail v zahradě

V zahradě může kámen sehrát roli na schodech do svahu, poslouží jako dělicí čára mezi trávníkem, skalkou. Můžeme jím obložit vyvýšené záhony. Na cestičkách uplatníme oblázky a říční kamínky, štěrk, v trávě pak šlapáky.

Kamenný koberec potažený podél zahradního domku je velmi příjemný na chození. Schody díky němu získají jemnější vzhled. Cena podle typu od 275 Kč/m2

Foto: PIEDRA

Ať už volíme přírodní kámen, nebo jeho imitaci (beton, cihla), dbáme na protiskluznost materiálu. Vhodné jsou proto hrubší povrchy.

Má-li větší kámen zajímavý tvar či historii jako základní kámen původní stavby, může na zahradě posloužit jako solitér.

Foto: PIEDRA

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků