Hlavní obsah
Trojici tobolek propojuje společná horní plošina. Foto: Antony Gibbon (5x)

Na hřadě mezi stromy může bydlet až šest lidí

Elegantní oblé tvary, které jsou přírodě tak vlastní, se snažil napodobit při jednom ze svých návrhů stromových obydlí britský designér Antony Gibbon. Pro svůj projekt nazvaný The Roos (hřad) zvolil variantu trojice tobolek přichycených ke stromu a propojených vyhlídkovou plošinou.

Trojici tobolek propojuje společná horní plošina. Foto: Antony Gibbon (5x)
Na hřadě mezi stromy může bydlet až šest lidí

Podle názoru designéra je nejlepším způsobem, jak začlenit příbytek do přírodního prostředí, nápodoba jejích forem a principů. I proto zvolil tobolky, které mají tvar kapky.

ČTĚTE TAKÉ: Další přírodní návrh designéra Antonyho Gibbona pod názvem Inhabit najdete zde.

Jen jedna z trojice tobolek bude přístupná ze země.

Foto: Antony Gibbon

Designér si zároveň zakládá na tom, že jím navrhovaný systém upevnění kapslí nijak neponičí nosné stromy, ani jim nebude bránit v dalším růstu. Každá z tobolek má své vlastní točité schodiště vedoucí k horní vyhlídkové plošině, která je zároveň jejich střechou. Ovšem pouze jediná je má protažené také dolů, k zemi.

Tobolky mají kapkovitý tvar na který seshora nasedá miskovitá plošina.

Foto: Antony Gibbon

Tobolky vyrobené kompletně jen z udržitelných zdrojů materiálu jsou navrženy v takové velikosti, aby v nich mohla spát vždy dvojice lidí. Společným prostorem je pak horní plošina, na níž by se měl odehrávat veškerý společenský život obyvatel stromového domku.

Foto: Antony Gibbon

Jak autor návrhu podotýká, tento projekt je sice primárně navržen pro stavbu v lesích, ve skutečnosti jej lze ale realizovat i ve zcela bezlesých lokacích. Potřebné stromy mohou snadno nahradit sloupy či kůly zaražené do země.

Foto: Antony Gibbon

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků