Hlavní obsah
V kuchyni je původní dlažba, která se zachovala díky tomu, že předchozí nájemníci bytu na ni položili dvě vrstvy koberců. Foto: www.modernibyt.cz

Mladá žena koupila byt v domě, o kterém snila v dětství

Památkově chráněný dům v blízkosti centra Brna si před více než sto lety nechal postavit bohatý lékárník. Jedinečný prostor později soudruzi rozdělili na bytové jednotky, pouze lékárna v přízemí zůstala jako zázrakem téměř nedotčená a funguje dodnes. Část domu, která kdysi sloužila jako zázemí pro služebnictvo, nedávno koupila mladá grafička a fotografka a vrátila prostoru důstojnou tvář.

V kuchyni je původní dlažba, která se zachovala díky tomu, že předchozí nájemníci bytu na ni položili dvě vrstvy koberců. Foto: www.modernibyt.cz
Mladá žena koupila byt v domě, o kterém snila v dětství

Když jste hledala byt ke koupi, chtěla jste od začátku spíše starší prostory k rekonstrukci? Jaké jste si dala požadavky?

O tom, že se přestěhuji, jsem začala přemýšlet až ve chvíli, kdy jsem se rozhodla podnikat a mít kancelář doma. Bydlela jsem v té době v padesátimetrovém bytě v novostavbě a schůzky s klienty jsem absolvovala po kavárnách, což nebylo ideální.

Prostornou vstupní halu Šárka využívá pro schůzky s klienty. Křesla i stůl jsou z bazaru, pufy Beanie jsou od holandského výrobce Montis. Prosklené dveře vedou na malý balkón situovaný do vnitrobloku.

Foto: www.modernibyt.cz

Základním kritériem při výběru proto byla rozloha. Potřebovala jsem prostor, kde budu mít samostatnou pracovnu i příjemné místo pro jednání s klienty. Když jsem v nabídce realitní kanceláře objevila tento byt, ještě před prohlídkou jsem věděla, že ho chci.

To vám stačily zmíněné metry v popisu bytu, nebo máte ráda tuto lokalitu?

Tento dům jsem už znala. Když mi bylo asi devatenáct, tak jsem ve stejné ulici bydlela s přáteli v podnájmu a dům se mi líbil už tehdy. Vždycky, když jsem šla kolem, říkala jsem si, že bych v něm chtěla jednou bydlet. Mezitím jsem však koupila menší byt v jiné čtvrti, tehdy v tomto domě nebylo nic na prodej, a i kdyby ano, neměla jsem dost peněz.

Stolek postavený v centru místnosti Šárka koupila v bazaru za pár stovek, židle od Charlese a Ray Eamesových prodává Stockist.

Foto: www.modernibyt.cz

To, že se majitel rozhodl byt prodat zrovna v době, kdy jsem se začala poohlížet po něčem větším, už s dostatečným rozpočtem, považuji za neuvěřitelnou náhodu, i když spíše věřím, že věci se dějí tak, jak mají… Dokonce jsem si ani nestihla prohlédnout žádný jiný byt – vše bylo dokonale načasované.

V jakém stavu byl byt v době koupě a co bylo nutné rekonstruovat?

Bydlela zde rodina ve složité finanční situaci se třemi dětmi a čtyřmi kočkami, takže interiér byl hodně otlučený, špinavý a zapáchal. Naštěstí nebyl problém například s podlahou. Byt je totiž velmi chladný, a tak na parketách byly tři vrstvy koberců, a parkety se proto vůbec nepoškodily.

Autorkou návrhu postele, jejíž pevnou součástí je i rošt na matraci, je majitelka bytu. Postel je zasunuta pod niku v ložnici, která byla původně menší, část z ní zabírala šatní skříň. Bylo tedy nutné nechat vyrobit a namontovat nové dřevěné obložky.

Foto: www.modernibyt.cz

Také dveře tu zůstaly původní, jen bylo nutné je přebrousit a znova natřít. Ve vedlejším bytě bydleli movitější lidé, kteří například na podlahu položili laminát nebo vyměnili dveře, takže se v něm zachovalo méně původních prvků.

Tento byt byl sice hodně opotřebený, ale bylo zde pořád dost původních prvků, které stačilo rekonstruovat. Dispozice byla také ideální, žádné velké stavební práce proto nebyly nutné.

Když řemeslníci seškrábali stěnu v ložnici s úmyslem nově ji natřít, objevila se barevná směs starých nátěrů, která působí trochu jako abstraktní malba. Majitelka bytu se proto rozhodla ji pouze zafixovat transparentním nátěrem.

Foto: www.modernibyt.cz

Už jste zmínila, že byt je velmi chladný. Jak jste vyřešili vytápění?

Dům samozřejmě nemá zateplení a část bytu je přímo nad studeným průjezdem. Vytápění elektřinou by bylo velmi drahé, a tak jsem zvolila tepelné čerpadlo IVT, které získává teplo z venkovního vzduchu. Pod stropem jsou instalovány dvě topné jednotky, dvě exteriérové se vešly na balkón.

Vana v koupelně byla původně umístěna podél zdi. Nové obklady z mozaiky, dvojumyvadlo a současné doplňky jsou v kontrastu s původní dlažbou. Kapsáře na květiny Peva vyrábí The Green Pockets.

Foto: www.modernibyt.cz

Součástí tepelného čerpadla je navíc klimatizace, filtr na čištění vzduchu a systém odvlhčování prostoru. Je tady samozřejmě stále chladněji než v novostavbě s nízkými stropy, ale už jsem si zvykla. Myslím, že za možnost bydlení v tak jedinečném prostoru to stojí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků