Hlavní obsah

Minidomek v tudorovském stylu pečlivě ctí historický odkaz

Bydlení v historickém sídle bylo odjakživa snem klientky amerických designérů navrhujících na zakázku minidomky na přívěsech za auta. Kdo by si pomyslel, že v tak malém měřítku nelze serióznějšího historického vzhledu dosáhnout, velice by se mýlil. Spokojená majitelka se ve svém novém obydlí mohla směle vydat na cestu do Kalifornie.

Minidomek v tudorovském stylu pečlivě ctí historický odkaz

Klientka designérů ze společnosti Tiny Heirloom z amerického Portlandu měla trochu nevšední přání. Většina zájemců o minidomek na přívěsu totiž touží především po moderně zařízeném příbytku, který jaksi z principu bývá řešen v úzkostlivě minimalistickém stylu. Obyčejně.

Domek působí dojmem, jako by jej postavili v 17. století v Anglii. Jen s malou drobností - tehdy by jej určitě nestavěli na přívěsu...

Foto: Profimedia.cz

Klientka se ovšem rozhodla, že svou dlouho plánovanou cestu z lesnatých končin Oregonu do prosluněné Kalifornie podnikne ve velkém stylu - v domku, který možná bude malý rozměrem, ale rozhodně bude mít styl. Historický styl, abychom byli přesní.

A tak se designéři s velkou radostí ujali úkolu, který byl od začátku velmi zajímavou výzvou. Domek totiž neměl vypadat historicky pouze zvenčí, měl být ve stejném stylu zařízen i uvnitř!

Minidomek má v tudorovském stylu nejenom fasády, ale je tak zařízen i uvnitř.

Foto: Profimedia.cz

Nejprve se probrali všemi možnými historickými styly, které eventuálně připadaly v úvahu, a ze všeho nejlépe jim pro daný účel vyšel tudorovský styl, který je v Americe navíc velice oblíbený.

Obydlí je dlouhé něco málo přes sedm metrů, široké zhruba tři metry a na výšku měří čtyři metry. Architekti nezapomněli na tolik typickou dvojici štítů na čelní straně, ani na malou lucerničku vedle dveří. Ty jsou samozřejmě dřevěné s typickým černým kováním a klepadlem chránícím malé okénko. Čelní strana má opět typickou bílou barvu a tmavohnědý náznak hrázdění.

Do domku se vešel malý, kostičkami obložený krb a vedle něj i černé kožené křeslo.

Foto: Profimedia.cz

Okna jsou vysunovací, v horní části mají oblouk. Zadní část domu má povrch imitující cihlovou zeď. Jinými slovy, na první pohled by člověk jen stěží věřil, že před sebou nemá domek z 15. až 17. století dovezený z Anglie.

Ve stejném duchu je zařízen také interiér rozložený na dvacítce čtverečních metrů. Srdcem je obývací pokoj, jehož chloubou je černé kožené křeslo zasazené do rohu vedle krbu. Ano, i ten je v domku k vidění. Je funkční a má i nezbytnou římsu na vystavování všech důležitých rodinných pamětihodností.

V domku je jedna ložnice umístěná nad koupelnou. Vystupuje se na ni po točitém schodišti.

Foto: Profimedia.cz

Na obývák navazuje volně kuchyň s linkou, která má žulovou pracovní desku a plynový sporák. Právě v kuchyni patrně návštěvníka poprvé zaujme nevšedně volená barva pro prakticky veškerý dřevěný nábytek v domku - je totiž fialový.

V kombinaci s dalšími, temně hnědými prvky interiéru, jako je podlaha, dveře, okenní rámy či zábradlí, s kamennými obklady či kostičkovou mozaikou použitou jak v kuchyni, tak na krbu, a zlatými úchyty navozuje tato barva nádech stylu glamour. Patrné je to obzvláště v koupelně, která je umístěna za kuchyní. Té vévodí solitérní vana.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Jako v mnoha podobných příbytcích, i v tomto je strop koupelny snížen, protože je nad ní umístěna ložnice s lůžkem pro dva lidi. K ní se vystupuje po vysoce elegantním dřevěném schodišti. Nechtěnému pádu z výšky pak brání dřevěné vyřezávané zábradlí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků