Hlavní obsah
Plechová střešní taška Satjam Roof je moderní krytina. Vyniká vysokou kvalitou zpracování a nízkou hmotností, která je až 10x nižší než klasické střešní tašky. Foto: Satjam (2x)

Měníte střechu? Zvolte lehkou střešní krytinu

Nespornou výhodou lehké střešní krytiny je minimální zatížení krovu, což oceníme především u dřevěných staveb či při rekonstrukci staršího domu.

Plechová střešní taška Satjam Roof je moderní krytina. Vyniká vysokou kvalitou zpracování a nízkou hmotností, která je až 10x nižší než klasické střešní tašky. Foto: Satjam (2x)
Měníte střechu? Zvolte lehkou střešní krytinu

Výběrem lehké střešní krytiny u rekonstruovaných staveb ušetříme finance, které bychom jinak dali za výměnu či posilování krovu. Minimální zatížení střešní konstrukce je vhodné také pro dřevostavby, chaty a chalupy.

Lehké střešní krytiny jsou recyklovatelné. Díky moderním technologiím, speciálním úpravám povrchů a uchycení odolají nepřízni počasí.

Falcované šindele spojují osvědčený kosoúhelníkový tvar s moderními vlastnostmi hightech materiálu hliníku. Jde o slitinu hliníku, legovanou manganem a hořčíkem. Plech nekoroduje, drží svůj tvar, při ohybech nepraská.

Foto: Prefa

Ucelené řešení

Životnost střešní krytiny ovlivňuje také kvalita celé střešní konstrukce a provedení pokrývačských prací. Důležité je správné odvětrávání střechy. Spoléháme proto na prověřené firmy nabízející kompletní střešní systémy od jednoho výrobce.


Plech hodně vydrží

Plechové krytiny jsou většinou z upravené žárově pozinkované kvalitní oceli nebo hliníku. Dokážou imitovat břidlici i dřevěné šindele. Mohou se pochlubit různorodými povrchovými úpravami (barvení, poplastování, tzv. coil coating, tj. pokrytí organickými povlaky, kamenný posyp), které zvyšují odolnost krytiny vůči vysoké teplotě a UV záření.

Zdola nahoru jsou falcované tašky pokládány jedna přes druhou (na vazbu), na plné bednění a uchycené dvěma patentovanými příchytkami. Střecha je tak velmi odolná, není vidět žádný rušivý element - hřebík nebo příchytka.

Foto: Prefa

Lisováním plechového jádra vzniká mnoho tvarů a podob střešní krytiny:

Jednoduché skládané krytiny jsou tvořeny velko- i maloformátovými taškami, které se kladou od hřebene k okapovému systému.

Lindab SRP Click krytina se snadno montuje zaklikáváním, zaklapáváním lamel.

Foto: Lindab

Falcované krytiny se bočně spojují uzavřením původně otevřené dvojité stojaté drážky (falc). Na rozdíl od krytin skládaných se pokládají opačným směrem, tedy od okapů k hřebeni.

Krytina Ruukki Classic se hodí i pro malé sklony střech novostaveb, nebo rekonstrukcí. Má životnost až 50 let.

Foto: Ruukki

Podle typu zpracování výrobci poskytují záruku na materiál 40 až 50 let, životnost střechy čítají na sto let.

Satjam Trend šablona o 5 vlnách, 4,7 kg/m2, sklon použití od 10°.

Foto: Setjam

Cena začíná na 300 Kč/m2. Minimální sklon střechy se liší typ od typu, 7°- 30° podle normy ČSN.

Krytina Lindab Topline v povrchové úpravě Elite s 30letou zárukou je z vysoce kvalitního ocelového plechu. Krytina je profilovaná do tvaru klasických střešních tašek.

Foto: Lindab

Plast je tvárný

Na střechách domů se uplatňují klasické plasty, např. Polinext napodobující klasické tašky s jednou i dvěma vlnami, dále krytiny z recyklovaného plastu i plastové krytiny propouštějící světlo. Odolné jsou především polykarbonátové a polyesterové krytiny.

Plastové šablony dokonale imitují dřevo i plech, polymetakrylátové desky rozptylující světlo do prostoru se používají k zastřešení teras a zimních zahrad.

Zastřešení zimní zahrady sklolaminátovou deskou v transparentní barvě.

Foto: Pama

Plast je prakticky nezničitelný, moderní výrobní technologie úspěšně řeší odolnost vůči žáru a UV záření.

Cena od 250 Kč/m2, záleží na typu plastu. Minimální sklon střechy 15°- 20° podle ČSN.

Vláknocement má tradici

Tenká azbestová vlákna spojená cementovou kaší a známá jako eternit ještě v začátcích 90. let 20. století pokrývala střechy průmyslových objektů i obytných staveb.

Azbest je však karcinogenní látka, a tak ho nahradila směs organických vláken s cementem a křemičitými přísadami, tzv. vláknocementová krytina.

Maloplošnou vláknocementovou skládanou krytinu tvoří šablony. Na našem území je známá česká šablona, čtverec 40 x 40 cm pokládaný na koso. Na území bývalých Sudet vídáme na střechách německý čtverec 30 x 30 cm s jednou hranou zaoblenou. Pokládá se šikmo směrem od okapu.

Pro velké střešní plochy je vhodná vlnitá krytina, jejíž pokládka je jednoznačně snazší a rychlejší, než je tomu u šablon.

Cena podle typu a povrchové úpravy od 230 Kč/m2, sklon pro českou šablonu je kolem 25°- 30° podle ČSN.

Šindele se vracejí

Štípané dřevěné šindele jsou vysoce estetické, časem získávají kýženou patinu. Vyrábějí se ze smrkového, modřínového nebo cedrového dřeva. Uplatňují se u moderních dřevostaveb nebo rekonstruovaných roubenek a srubů.

Nevýhodou je však vyšší cena, vysoké nároky na údržbu a nižší trvanlivost. Proto je nahrazují levnější asfaltové šindele.

Detail umělého šindele

Foto: Milan Malíček, Právo

Asfaltové šindele jsou lehké, vysoce odolné a cenově nejzajímavější ze všech lehkých střešních krytin.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Při výběru ale dáváme pozor na kvalitu šindele: silná nosná vložka ze skelných vláken zaručuje tvarovou stálost a odolnost proti zatížení; minerální posyp chrání asfalt před UV zářením. Cena od 120 Kč/m2, šindele se pokládají na střechy se sklonem od 15° podle ČSN.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků