Hlavní obsah
Interiér domu působí vzdušným a světlým dojmem. Foto: Martin McLennan

Majitelka domu na kolečkách si vymyslela postel v podobě šuplíku

Neobyčejně nápaditě řešený minidomek s názvem Tisíc vran navrhli pro svou klientku Isabellu architekti z kanadského studia Camera Building, kteří se na projektování a stavbu miniaturních příbytků na podvozcích pro přívěsy specializují. Zaujme především nápaditým řešením spacího prostoru.

Interiér domu působí vzdušným a světlým dojmem. Foto: Martin McLennan
Majitelka domu na kolečkách si vymyslela postel v podobě šuplíku

Architekti z Vancouveru vysvětlují velký zájem tamních obyvatel o minidomky situací na realitním trhu ve městě. "Z hlediska cenové dostupnosti bydlení je Vancouver jedním z nejméně vstřícných míst v rozvinuté části světa.

Minidomky jsou proto pro spoustu lidí cestou, jak začít bydlet za rozumnou cenu a navíc udržitelným způsobem," vysvětlil pro Novinky John McFarlane z Camera Buildings.

Dřevěné stěny domu jsou cedrového dřeva.

Foto: Martin McLennan

Tím, že je obydlí malé, jsou rovněž malé jak jeho pořizovací náklady, tak i náklady na další údržbu a provoz. Nezanedbatelnou vlastností domků stavěných na podvozcích je jejich flexibilita v porovnání s tradičními a obvykle i většími domy.

Tyto domky mohou být během krátkého okamžiku připraveny a převezeny na jiné místo, což ocení každý, kdo má toulavou duši, a obzvláště pak vyznavači pořekadla, že je lépe vyhořet, než se stěhovat.

Dům nestojí na zemi, ale na šasi pro přívěs. Díky tomu jej ve velice krátkém čase lze celý naráz přestěhovat z místa na místo.

Foto: Martin McLennan

Okna jsou stíněna laťkovým roštem.

Foto: Martin McLennan

"Nejtěžší u projektů takto malých domů je navrhnout a vytvořit prostředí, které je plné světla, působí otevřeným a vzdušným dojmem a lidé se v něm cítí vítáni," prozrazuje hlavní tajemství úspěšného návrhu McFarlane a dodává:

"Naším cílem je vytvořit čtvrť z těchto malých domků, jejíž charakter by obyvatelům umožnil vytěžit ze svých miniaturních obydlí maximum."

Kuchyňská linka s pracovní plochou z javorového dřeva se táhne podél velké části jedné ze stěn.

Foto: Martin McLennan

Přes den je šuplík s postelí zasunut pod pódium.

Foto: Martin McLennan

Vlastní Isabellin dům, jehož obytná plocha činí pouhých 17,5 m2, zaujme právě pocitem volnosti a nápaditým řešením spacího prostoru. Právě majitelka domu přišla s vychytávkou vytvořit v zadní části obytného prostoru pódium, které přes den nabídne prostor k posezení i práci.

Pohodlné dvoulůžko, které během dne není nikde vidět, je pak schované v prostoru pod tímto pódiem. Má podobu jakési velké dřevěné zásuvky, která se vysunuje pouze na noc.

V podlaze pódiua jsou padací dvířka.

Foto: Martin McLennan

Na večer stačí vytáhnout postel zpod pódia.

Foto: Martin McLennan

Dům je možné připojit na městskou infrastrukturu. Čerpá z ní nejen elektřinu, ale také pitnou vodu, a vrací do ní tzv. šedou vodu.

Odpad z toalety se likviduje jiným způsobem, v domě je totiž kompostovací toaleta, kterou si majitelka výslovně vyžádala, stejně jako malý průtokový ohřívač vody na propan.

Majitelka domu si přála mít kompostovací toaletu. Ta umožňuje likvidovat příslušný odpad velice ekologickou cestou.

Foto: Martin McLennan

Hlavním stavebním materiálem domu je neošetřené cedrové dřevo. Jsou z něj nejen stěny domu, ale také laťkové rošty stínící okna. Masivní dřevěná podlaha kdysi sloužila v nějakém jiném objektu, který přestal být využíván, a architekti ji z něj zachránili.

Dřevěné jsou rovněž pracovní plochy v kuchyni, tentokrát jsou ovšem z masivního javorového dřeva. Střecha je pak opatřena speciální EPDM membránou. Stěny domu architekti izolovali pěnou a minerální vlnou. Samotné šasi, na němž je domek postaven, architekti koupili standardním způsobem od výrobce.

Grafický návrh interiéru domu se zataženou postelí.

Foto: Camera Buildings

Grafický návrh interiéru domu s vysunutou postelí.

Foto: Camera Buildings

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků