Hlavní obsah
Rekonstrukce Bílé věže trvala řadu let a je součástí plánu rozvoje města Hradec Králové. Foto: archiv Klubu Za starou Prahu

Královéhradecká Bílá věž získala prestižní cenu za citlivé zasazení do prostředí

Na Cenu Klubu Za starou Prahu za nejvhodnější zasazení do historického prostředí bylo stejně jako loni nominováno šest staveb. Z nich nakonec titul získala podařená rekonstrukce Bílé věže v Hradci Králové od ateliéru Jaromíra Chmelíka. Ta už před časem získala ocenění Grand Prix architektů.

Rekonstrukce Bílé věže trvala řadu let a je součástí plánu rozvoje města Hradec Králové. Foto: archiv Klubu Za starou Prahu
Královéhradecká Bílá věž získala prestižní cenu za citlivé zasazení do prostředí

Cena Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí je každý rok udělována novým architektonickým dílům, která skvěle zapadají do staré místní zástavby a obohacují ji o nové prvky.

Třináctý ročník prestižního ocenění ovládla přístavba pokladny a schodiště k Bílé věži v Hradci Králové. Bílá věž nese název podle zářivé barvy hořického pískovce, ze kterého vznikla, a jde o jednu z nejvýznamnějších památek v lokalitě.

Minimalistický objekt od hradeckého architekta Jaromíra Chmelíka podle Klubu dokládá, že dnešní architektonické dílo dokáže citlivě vstoupit i do těch nejcennějších a nejmalebnějších zákoutí starých měst.

Okolní historické prostředí stavby je opravdu bohaté. Architekti k němu museli být hodně vnímaví.

Foto: archiv Klubu Za starou Prahu

Architektonickému atelieru se podařilo vyzdvihnout krásu goticko-renesanční architektury této stavby a obohatit ji o audiovizuální prvky, díky kterým je prohlídka památky zábavnější.

Podle poroty bylo ale všech šest architektonických počinů skvěle zasazených do prostředí. Šlo o projekty, které jsou stylem často velmi odlišné. Všechny ale mají  společné to, že perfektně zapadly do stávajícího prostředí.

Na druhém místě skončilo Centrum Caolinum v Nevřeni, které slouží jako hasičská stanice, malé muzeum a společenská síň. Navrhli ho plzeňští architekti Jakub Chvojka a Radek Dragoun, kteří vyšli z tvarů zemědělských objektů.

Centrum Caolinum v Nevřeni pro expozici historie unikátní těžby kaolinu a stalo se architektonikou dominantou obce.

Foto: archiv Klubu Za starou Prahu

Jako třetí skončilo ekologické centrum Otevřená zahrada v Brně na úpatí brněnského Špilberku, kde se podle Klubu veřejnosti zpřístupnilo krásné zahradní prostředí za domy v Údolní ulici, s pěkným výhledem na Brno. Za projektem stojí pražský ateliér Projektil.

Centrum Otevřená zahrada v Brně obsahuje výukovou zahradu.

Foto: archiv Klubu Za starou Prahu

Příkladem zdařilé minimalistické stavby v klání je podle Klubu Za starou Prahu malý polyfunkční dům v Minské ulici v Brně od místního ateliéru Makovský. Nominaci měla i přístavba základní školy v Hovorčovicích  od architekta Ondřeje Tučka nebo polyfunkční dům v Uherském Hradišti od místního architekta Pavla Stojanova.

Ocenění Prahu v posledních letech míjí 

„Škola v Hovorčovicích a Centrum Caolinum v Nevřeni podávají svědectví o vzestupné úrovni architektury na českém venkově. Doklady trendu opačného bohužel přináší metropole České republiky," uvedl předseda poroty Rostislav Švácha.

Pražská novostavba zvítězila naposledy v šestém ročníku Ceny Klubu Za starou Prahu v roce 2009. Letos to bylo podle Šváchy podruhé, co se žádná budova z Prahy neprobojovala do finále.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků