Hlavní obsah
Dům je nositelem charakteristických znaků funkcionalismu. Čisté geometrické tvary, hladké fasády, oblá nároží, přesahující stropní desky a subtilní trubková zábradlí jej jednoznačně řadí k tomuto architektonickému odkazu. Foto: Iveta Kopicová, www.mujdum.cz (17x)

Prvotním záměrem stavebníka byl dům, který bude vzbuzovat otázku, zda jde o pečlivou rekonstrukci prvorepublikové funkcionalistické vily, nebo o novostavbu. Záměr se zdařil dokonale.

Dům je nositelem charakteristických znaků funkcionalismu. Čisté geometrické tvary, hladké fasády, oblá nároží, přesahující stropní desky a subtilní trubková zábradlí jej jednoznačně řadí k tomuto architektonickému odkazu. Foto: Iveta Kopicová, www.mujdum.cz (17x)
Když moderní novostavba předčí vzorový originál

Funkcionalistické domy znamenaly ve své době v architektuře doslova revoluci, z dnešního pohledu by však vily s terasami na sever, velkými tepelnými ztrátami a dispozicemi často odpovídajícími jinému životnímu stylu splňovaly požadavky na komfort bydlení jen za cenu značných kompromisů.

Hlavní vstup do domu a vjezd do garáže jsou vedeny ze severní strany, které dominuje těleso nárožního schodiště. Zpevněná plocha je vydlážděna žulovými kostkami.

Foto: Iveta Kopicová, www.mujdum.cz

Novostavba v malém moravském městě dokonale spojila výtvarné a filozofické hodnoty architektury třicátých let s moderními technologiemi.

Výsledkem je unikátní stavba s autentickým funkcionalistickým vzhledem a veškerým moderním pohodlím.

Foto: Iveta Kopicová, www.mujdum.cz

Inspirací pro stavebníka byla brněnská architektonická tradice funkcionalistických vil. Proto se obrátil na mladé architekty Martina Kareše a Roberta Raise z brněnského ateliéru Europrojekta, který se cíleně zaměřuje tyto hodnoty dále rozvíjet i dnes.

Společný obytný prostor lze 2,5 m širokým posuvem otevřít na terasu. Travertinová dlažba, skládaná makasarová dýha a vestavěný nábytek v bílém laku naznačují inspiraci brněnskými prvorepublikovými vilami z Masarykovy čtvrti.

Foto: Iveta Kopicová, www.mujdum.cz

Na míru vyrobená kuchyňská linka pokračuje „za rohem“ malým prostorem za posuvnými dveřmi, kde se skrývají úložné prostory, nutné, ale méně pohledné kuchyňské vybavení a veškerý případný „provozní nepořádek“.

Foto: Iveta Kopicová, www.mujdum.cz

„Ještě jsem nespolupracoval s klientem, který by měl tak hluboké znalosti a tak jasně vyhraněný výtvarný názor. Naše diskuse o střízlivé estetice, o tvarosloví, znacích a materiálech se odvíjely především od brněnských meziválečných funkcionalistických ikon, které byly v tomto směru velkým vzorem,“ vzpomíná architekt Martin Kareš.

Lustr italské značky Foscarini dokonale doplňuje střízlivý obývací pokoj.

Foto: Iveta Kopicová, www.mujdum.cz

„Rodinnou vilu jsme navrhovali s odkazem na funkcionalistické tradice, a to včetně vnitřního prostorového řešení. Dispozici jsme se snažili rozdělit na část společenskou a část soukromou s relaxační zónou, a to tak, aby se oba ‚světy‘ navzájem nerušily a zároveň spolu žily v blízkém vztahu,“ dodává.

Foto: Iveta Kopicová, www.mujdum.cz

Úzká protáhlá osmihektarová parcela se nachází na klidném místě v bývalé zahrádkářské kolonii, kde postupně vyrůstají rodinné domy. Stoupá po jižním svahu k bodu, který poskytuje širokoúhlý výhled na městečko s kostelem a zámkem, zasazené do panoramatu půvabné moravské krajiny s dalekým, jemně zvlněným horizontem.

Tato scenérie naplňuje, jako velkolepá veduta malovaná štětci starých mistrů, všechny obytné prostory v domě.

Interiér domu, podobně jako v dobách první republiky, zkrášlují historická i moderní umělecká díla, například benátské zrcadlo.

Foto: Iveta Kopicová, www.mujdum.cz

Dům umístěný zhruba ve dvou třetinách svahu je přístupný shora a jasně orientovaný k jihu – vstříc slunci, krásnému výhledu a zahradě. Ve vstupním podlaží se nachází hala pro příjem hostů, garáž a společný obývací prostor se sezením, knihovnou, jídelnou a kuchyní.

Ta je prakticky – posuvnými dveřmi – rozdělena na elegantní otevřenou „pohledovou“ část a provozní část s malými elektrospotřebiči a dalším vybavením, které je sice v kuchyni nezbytné, ve společnosti soch, obrazů a špičkového interiérového vybavení by ale působilo rušivě. Jižní průčelí domu lemuje po celé šířce terasa se zděným zábradlím.

Foto: Iveta Kopicová, www.mujdum.cz

Ze vstupní haly vede otevřené schodiště do přízemí, kde se nachází pokoj pro hosty s vlastním příslušenstvím, pracovna, ložnice, velká komfortní šatna propojená s prostornou koupelnou.

Ložnice majitelů má bezbariérový výstup na terasu a jen pár kroků k bazénu či na travnatou plochu. Téměř celým přízemím prochází krásná ořechová podlaha, speciálně vybraná pro podlahové vytápění.

Foto: Iveta Kopicová, www.mujdum.cz

Šatna je téměř stejně velká jako ložnice. Nabízí úctyhodný úložný prostor prakticky rozčleněný a pečlivě ukrytý ve vestavěných skříních z leskle lakovaných MDF desek. Architekti pamatovali i na sezení a odkládací stolek.

Foto: Iveta Kopicová, www.mujdum.cz

Dále je zde umístěno technické zázemí domu. Všechny obytné místnosti jsou francouzskými okny orientovány na terasu s bazénem. Dispozice graduje směrem vzhůru.

Foto: Iveta Kopicová, www.mujdum.cz

Nejvyšší – ustupující podlaží patří bohatě prosklenému relaxačnímu prostoru s přilehlou velkou střešní terasou. Tato terasa celý půdorys domu propojuje a zároveň uzavírá jemnou formou tyčovitého horizontálního zábradlí, které vytváří dojem „paluby zaoceánské lodi“. Další z výstižných prvků prvorepublikových vil.

Pracovna v nejvyšším podlaží je vybavena spíše jako prostor pro meditace a relaxaci. Díky dvěma plně proskleným stěnám má úchvatný panoramatický výhled, ale nechybí ani potřebné stínění chránící před přehříváním

Foto: Iveta Kopicová, www.mujdum.cz

Oblé rohy, hladké sněhobílé fasády, horizontální prosklení, kruhová okna, výrazně přesahující stropní desky, zděné zábradlí – to vše jsou jasné znaky funkcionalistické „abecedy“, budící dojem rekonstruované budovy.

Dům je vyzděn z moderních keramických tvárnic a kontaktně zateplen, okna opatřena trvanlivými hliníkovými rámy s tepelně izolačními trojskly, terasy pokrývají kamenné a betonové dlažby na podložkách. O příjemné klima se stará energeticky úsporné vytápění tepelným čerpadlem spolu s klimatizací.

Prostorná koupelna v přízemí je přímo přístupná z šatny. I zde najdeme exkluzivní leštěný travertin a ušlechtilou tmavou tropickou dýhu.

Foto: Iveta Kopicová, www.mujdum.cz

Také uvnitř kulaté železobetonové sloupky a ušlechtilé materiály, především leštěný travertin, ořechové dřevo, sklo a dýha makasar, odkazují na slavné funkcionalistické ikony.

Majitel domu se aktivně podílel na návrhu stavby i výběru nábytku a interiér citlivě doplnil osvětlením, dekoracemi a obrazy, které – podobně jako ve třicátých letech – dávají domu osobitého ducha a vytvářejí ze stavby domov.

Příčka ze skleněných bloků vytváří ve dne i večer efektní světelnou hru.

Foto: Iveta Kopicová, www.mujdum.cz

Slovo autorů

„Tvar vily je pojat jako jednoduchá hmota, a to s ohledem na principy nízkoenergetických staveb využívajících pasivních solárních zisků. Za touto zdánlivou jednoduchostí stojí promyšlený koncept reagující na světové strany a svažitost pozemku.

Z terasy v přízemí vede, jako socha dotvářející eleganci domu, dominantní pohodlné schodiště sestupující na terasu s bazénem. Propojuje dům s kultivovaně pojednanou zahradou.

Foto: Iveta Kopicová, www.mujdum.cz

Po výtvarné stránce má stavba pokračovat v tradici funkcionalistické architektury s důrazem na otevřený společenský prostor, který spolupracuje a volně se prolíná s obytnou zahradou.

Prostory vnější a vnitřní do sebe nenásilně vstupují a navzájem se ovlivňují v každou denní i roční dobu skrze prosklené plochy obývacího pokoje a jídelny,“ říká Martin Kareš.

Zázemí a technologie bazénu jsou umístěny v samostatném zahradním domku a nezabírají tak cenné místo v samotném domě.

Foto: Iveta Kopicová, www.mujdum.cz

Ing. arch. Robert Rais, MBA (1977), PhD., Ing. arch. Martin Kareš, MBA (1977), PhD.
Robert Rais a Martin Kareš jsou absolventi Fakulty architektury VUT v Brně, dříve členové ateliéru Prof. Ing. arch. Ivana Rullera, žijící legendy funkcionalismu. V r. 2003 založili vlastní architektonický ateliér Europrojekta, zabývají se navrhováním rodinných domů, především technologicky špičkových nadstandardních vil. Realizovali více než stovku rodinných domů.

Oba architekti se věnují vědecké a akademické činnosti a dále se vzdělávají na zahraniční univerzitě. Vyvinuli vlastní know-how – sendvičové betonové monolitické konstrukce pro občanské stavby. Získali řadu ocenění, např. Cenu Bohuslava Fuchse, Zvláštní cenu Státního fondu rozvoje bydlení, cenu Fasáda roku a další.
Napište nám
Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?
Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz

Jitka Pálková, více na www.mujdum.cz

Technické údaje

Zastavěná plocha: 143 m2

 

Užitná plocha: 226 m2

 

Konstrukce: betonové základové pasy a základová deska, zdicí systém Porotherm, vnější kontaktní zateplení, stropy a schodiště monolitické železobetonové

 

Výplně otvorů: okna hliníková Schüco s izolačními dvojskly, velkoformátové prosklené plochy se zdvižně-posuvným systémem, předokenní kovové žaluzie, všechny interiérové dveře vyrobené na zakázku – dřevěné otevíravé do obložkových zárubní se skrytým křídlem, dřevěné posuvné a skleněné z mléčného skla

 

Vytápění: zdroj energie tepelné čerpadlo systém vzduch/voda, podlahové teplovodní rozvody + podlahové konvektory, klimatizace

 

Realizace: ORAK – stavební společnost, s. r. o.

 

Realizace interiéru: Hanák Nábytek, a. s., Martin Polák – Heidis, s. r. o., Daniela Dvořáková a Iveta Furchová – Greendecor, s. r. o.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků