Hlavní obsah
Náboženská stavba se proměnila v domov, který působí velmi vzdušným dojmem. Foto: Edmund Summer

Kaple přeměněná na moderní domov získala prvenství v prestižní soutěži

Proměněný rodinný dům, který vznikl z opuštěné kaple sloužící náboženským účelům, vyhrál prestižní britskou soutěž. Kaple byla vyhlášena nejlepší budovou v Londýně v soutěži „Don’t Move, Improve!“ neboli ”Nestěhujte se, vylepšujte!”. Stavba se nachází v londýnském obvodě Southwark a byla navržena architekty z ateliéru Craftworks.

Náboženská stavba se proměnila v domov, který působí velmi vzdušným dojmem. Foto: Edmund Summer
Kaple přeměněná na moderní domov získala prvenství v prestižní soutěži

Soutěž zdůrazňuje význam vynalézavosti architektů ve městech, kde jsou hodně drahé nemovitosti. Klání tak přináší předně inspiraci pro majitele domů.

Vyhrávají nejinovativnější, nejvíce udržitelné a nákladově efektivní stavby a proměny. Oceňována je i vhodnost využití materiálů. Pořadatelem je organizace New London Architecture (NLA).

Fasádu stavby zdobí přiznané cihloví, které je v Anglii hodně oblíbené.

Foto: Stale Erikson

Vítězem první ceny se podle NLA stala právě zmodernizovaná kaple od londýnského studia Craftworks. Její rekonstrukce byla dokončena v loňském roce.

Obyvatelům poskytuje zhruba 225 m² obytného prostoru. Ve spodní části jsou umístěny ložnice, nechybí velké přízemí, obytný prostor s klenutým stropem a mezaninová úroveň vložená jako prostor pro soukromí.

Prostor pod střechou umožňuje flexibilní využití a nabízí výhled na oblohu. Maximalizuje také přívod denního světla do interiéru. Obyvatelům je k dispozici i malá terasa.

V noci působí stavba díky své netypicky řešené střeše hodně extravagantně.

Foto: Edmund Summer

„Nejlepší projekty umožňující to, abyste se nemuseli stěhovat, ale zároveň zlepšili svůj životní standard, ukazují širokou škálu způsobů, jakými architekti přeměnili běžné prostory a místnosti v zajímavé a inspirativní interiéry,“ sdělil u příležitosti vyhlášení ceny Peter Murray, předseda představenstva společnosti New London Architecture.

Obývací části dominuje krb a dlouhá lavice.

Foto: Edmund Summer

Kaple je jednou z nejvýraznějších proměn a porota se jednomyslně shodla, že by měla získat toto ocenění.

Proměna dala celkově vzniknout velkému prostoru. Architekti podle poroty elegantně využili tvaru a potenciálu střechy.

Architekti volili hodně světlých barev a zlaté detaily.

Foto: Edmund Summer

Na právě probíhající londýnské výstavě v Galerii NLA v The Building Center, WC1 je představeno více než 100 vybraných projektů ze soutěže. K vidění budou až do poloviny dubna 2019. K dispozici je také doprovodný časopis představující jednotlivé projekty.

V rámci soutěže byly uděleny i další ceny, s dalšími zajímavými projekty vás ještě seznámíme.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků