Hlavní obsah
Fasády domu směřující do ulice jsou z cihel. Foto: Kasper Dudzik

Jednopodlažní dům je navržen tak, aby splnil potřeby manželů ve středním věku

Manželský pár ve středním věku se rozloučil s dětmi, které dospěly a opustily rodné hnízdo. Nastal čas vytvořit nový domov, který bude odpovídat novým podmínkám a novým potřebám rodičů. Našli si pozemek v přímořském městečku Höllviken, ležícím jižně od třetího největšího města ve Švédsku, od Malmö. Návrh domu, nazvaného podle rodiny zadavatelů Villa Håkansson - Tegman, jim připravil architekt Johan Sundberg se svým ateliérem.

Fasády domu směřující do ulice jsou z cihel. Foto: Kasper Dudzik
Jednopodlažní dům je navržen tak, aby splnil potřeby manželů ve středním věku

Klienti si přáli moderní, přírodně orientovaný přízemní dům, při jehož návrhu hrála významnou roli smyslová volba. Architekt jim proto vymyslel stavbu, která se zhruba ve svém středu láme v pravém úhlu. Tím vytváří a zároveň obchází malý dvůr. Návrh vychází z tradice dánských atriových domů, které slavily rozkvět v 60. a 70. letech minulého století.

Foto: Kasper Dudzik

Otevřené stěny severního křídla chrání před přílišným prozářením posuvné zástěny.

Foto: Kasper Dudzik

Manželé si mj. přáli, aby byl dům provázán s okolní přírodou, což se architekům hezky podařilo.

Foto: Kasper Dudzik

Tak, jak je dům přirozeně rozdělen do dvou křídel, severního a západního, tak se liší i způsob jejich využití. Ložnice s příslušenstvím je umístěna do severní části budovy, západní sektor je určen ke společenskému životu rodiny. Je zde velký víceúčelový prostor s knihovnou, jídelní a obývací zónou. Na ně navazuje zimní zahrada.

Kuchyň je v čistě bílé.

Foto: Kasper Dudzik

Obývací pokoj je v západním křídle domu.

Foto: Kasper Dudzik

Rohové okno nechává v pozdních odpoledních hodinách vstoupit do domu ještě spoustu světla.

Foto: Kasper Dudzik

Stavba má kostru ze dřeva vyztuženého ocelí, okna a posuvné prosklené dveře jsou zasazené v hliníkových profilech. Vstupní dveře a garážová vrata jsou na zakázku vyrobena z dubu. Fasády směřující do ulic jsou obloženy cihlami, zatímco stěny směřující „do dvora“ jsou obloženy dřevem.

Dispozice domu: 1 vstupní hala, 2 kuchyň, 3 koupelna, 4 studovna, 5 ložnice majitelů, 6 knihovna, 7 obývák, 8 jídelna, 9 prádelna, 10 pokoj, 11 garáž, 12 zimní zahrada

Foto: Johan Sundberg

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků