Hlavní obsah
Přízemní ložnicový trakt je obezděn režnou cihelnou přizdívkou. Západní stranu domu lemují velké prosklené plochy a dřevěná paluba z tropického dřeva. Foto: Andrea Lhotáková a Robert Žákovič, www.mujdum.cz

Jak vypadá moderní úsporná variace na středověké sídlo

Z ulice působí novostavba zděného rodinného domu jako moderní oáza za hradbami. Jeho klid a soukromí totiž chrání betonová předstěna členěná výřezy tak, aby do oken mohlo proudit světlo. V budoucnu ji zkrášlí popínavá zeleň.

Přízemní ložnicový trakt je obezděn režnou cihelnou přizdívkou. Západní stranu domu lemují velké prosklené plochy a dřevěná paluba z tropického dřeva. Foto: Andrea Lhotáková a Robert Žákovič, www.mujdum.cz
Jak vypadá moderní úsporná variace na středověké sídlo

Dispoziční řešení do značné míry podmínila poloha parcely, která na severní straně sousedí s lesem, na západě s čtvrtí rodinných domů a na východě s hospodářskými objekty. Přístupová komunikace vede podél východní hranice pozemku.

Betonovou stěnu do ulice v pravidelném rytmu přerušují velké výřezy před francouzskými okny, které vedou do ložnic a jsou opatřeny balkóny.

Foto: Andrea Lhotáková a Robert Žákovič, www.mujdum.cz

Autor návrhu, architekt Petr Keil, se snažil v duchu přání budoucích majitelů navrhnout prostornou a komfortní dispozici. Druhým důležitým úkolem bylo takové uspořádání, aby se hlavní obytná část a ložnicová zóna navzájem nerušily a život rodiny byl směřován na zahradu, která se nachází na slunné západní straně a od ulice je z velké části odstíněna samotným domem. Co se týče architektonického stylu, klienti se na základě dřívější spolupráce nechali vést jeho invencí.

Půdorys přízemí: 1) schodišťový prostor 2) hala 3) společný obytný prostor 4) chodba 5) koupelna + WC 6) pokoj 7) koupelna + WC 8) šatna 9) pokoj 10) koupelna + WC 11) ložnice 12) šatna 13) terasa 14, 15, 16) balkón

Foto: Andrea Lhotáková a Robert Žákovič, www.mujdum.cz

Půdorys se podobá písmenu L, vstupní partie jej rozděluje na podélné ložnicové křídlo s okny orientovanými na východ a severní společnou obytnou část, která za velkými prosklenými plochami pokračuje terasou zalévanou poledním a odpoledním sluncem.

Hlavní obytná část domu má dvě podlaží, odlišuje ji také obklad fasády deskami Swisspearl. Šikmo vyčnívající balkony s velkým přesahem jsou nejen praktické, ale dodávají stavbě také výrazně dynamický vzhled.

Foto: Andrea Lhotáková a Robert Žákovič, www.mujdum.cz

„Jsem velmi rád, že klienti přijali myšlenku volnosti a otevřenosti a podařilo se zde vytvořit příjemně transparentní vzdušný prostor," říká Petr Keil. Slunce sem přichází ze tří stran, tedy po celý den, jen v severní obvodové stěně jsou dvě úzká okna do ulice. Z každého místa tohoto prostoru vynikne přehledné rozčlenění na jídelnu, sezení a kuchyňskou část.

Otevřené průhledy vznikají díky železobetonovým sloupům, které zde nahrazují středovou nosnou stěnu, optickou zábranu netvoří ani subtilní ocelová konstrukce schodiště, které je situováno uprostřed.

Interiér byl zařízen na míru podle návrhu architekta až do detailů včetně osvětlení apod. Obytný prostor sjednocuje podlaha – průmyslová mozaika ze světlého jasanového dřeva. Knihovna je zakomponována do obvodové stěny.

Foto: Andrea Lhotáková a Robert Žákovič, www.mujdum.cz

Koncept zděného domu využívá svažitosti terénu směrem k severu - pod hlavní obytnou částí se nacházejí garáže s vjezdem přímo z ulice a technické zázemí, v patře je samostatná zóna pro hosty.

Půdorys patra: 1) hala 2, 3) pokoj pro hosty 4) koupelna + WC

Foto: Andrea Lhotáková a Robert Žákovič, www.mujdum.cz

Harmonickému vyznění energeticky úsporného zděného domu napomáhá i skutečnost, že stavba i zařízení interiéru odrážejí tentýž autorský rukopis. Přírodní materiály a přírodní barvy, tlumené neutrální šedí pohledového betonu a šedých obkladových Cetris desek, přecházejí z exteriéru do vnitřního ostění, v souladu s tímto celkovým konceptem jsou i šedé rámy dřevěných oken.

Zařízení domu architekt pojal stejně vzdušně jako jeho vnitřní architekturu. Skříňové elementy zabudované do obvodových zdí uvolňují prostor, v místnostech nenajdete jediný kus nábytku, který by postrádal praktický účel.

Kuchyňská linka se nese v kontrastním pojetí jasanové dýhy, oranžového lesklého laku a černé pracovní desky z kompozitního materiálu.

Foto: Andrea Lhotáková a Robert Žákovič, www.mujdum.cz

Velká užitná plocha a velkorysé prosklení fasády se obvykle pojí s představou horentních účtů za plyn či elektřinu, tato stavba však byla projektována jako energeticky úsporná a provoz domácnosti není vzhledem k velikosti zděného domu příliš nákladný.

Půdorys suterénu: 1) vstup do domu 2) hala 3) vinný sklípek 4, 5, 6) sklep 7) garáž

Foto: Andrea Lhotáková a Robert Žákovič, www.mujdum.cz

Sendvičový zděný obvodový plášť s větranou vzduchovou mezerou a kvalitní okna s tepelně izolační fólií dosahují dobrých energetických parametrů, největší zásluhu na úsporách energie má ale sofistikované vytápění. „Tepelné čerpadlo systému voda-voda využívá odpadní teplo ze sousední hospodářské provozovny, nebyly třeba ani drahé zemní vrty," vysvětluje architekt.

Autor
Prof. Akad. arch. Petr Keil (1943) - autorizovaný architekt
Vystudoval architekturu na VŠUP Praha, působí ve společné architektonické kanceláři KMS architects, spol. s r. o., se společníkem Ing. arch. Petrem Svobodou. Od studie až po realizaci navrhují rodinné domy, bytové domy, hotely, školky, průmyslové areály a interiéry. Od roku 1993 vede na VŠUP ateliér architektury A3.
Spolupráce: MgA. Adam Keil (1975), Ing. arch. Lucie Freyová (1972)

Jitka Pálková, www.mujdum.cz

Technické údaje

Zastavěná plocha: 202,7 m²

 

Užitná plocha: 352,5 m²

 

Konstrukce: železobetonové základové pasy, zdicí systém Porotherm, zděný větraný obvodový plášť (ložnicová část s přizdívkou z režného zdiva, obytná část obložená deskami Swisspearl), železobetonové stropy, zastřešení lepené dřevěné vazníky

 

Výplně otvorů: dřevěná okna s izolačními dvojskly s fólií Heat Mirror, dveře dýhované vyrobené na míru

 

Vytápění: ústřední, rozvody v podlaze + radiátory, zdroj energie tepelné čerpadlo systém voda-voda, plynový kotel (spíná se jen při extrémně nízkých teplotách)

 

Odhadovaná cena stavby: 6 500 000 Kč

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků