Hlavní obsah
 

Domov, anebo hračka? V Yorkshiru postavili dům, který se skládá jako 3D puzzle

Je to ještě pořád dům, nebo prostě „jen” veliká hračka pro dospělé? I tak se asi v duchu zeptá nejeden člověk při pohledu na záběry z výroby nového typu sociálního bydlení. Je jím prefabrikovaný dům, který se na místě sestaví naprosto stejným způsobem jako trojrozměrné puzzle. Dva takové je možné objevit v severoanglickém Sheffieldu.

 
Domov, anebo hračka? V Yorkshiru postavili dům, který se skládá jako 3D puzzle

Nad neobvyklým projektem v Jižním Yorkshiru spojily síly urbanistka Miranda Plowdenová a společnost South Yorkshire Housing Association, jež nabízí pronájem sociálního bydlení. V Sheffieldu realizovaly společně dvě stavby, které by mohly být řešením, jak dopřát zejména obyvatelům velkých měst bydlení v důstojných podmínkách.

Znamená to nejenom bydlení v hezkém a příjemném prostředí, ale především bydlení, které bude i nízkonákladové, protože takové domy budou mít nízké energetické nároky.

Sheffieldské dvojdomky nesou název WikiHouse. Je to proto, že jejich projekt vznikl jako tzv. opensourcový, tj. společně vytvářený dobrovolníky, kteří se o problematiku zajímají.

„Nyní se nacházíme v klimatické nouzi. Opravdu nemáme na výběr. Musíme přejít k řešením, která podpoří lidskou rasu na planetě a změní způsob, jakým žijeme, jak stavíme a jak fungujeme,“ řekla redaktorům agentury AP Plowdenová.

Prefabrikovaný dům

Jeho velkou předností je způsob výroby. Jednotlivé díly jsou v továrně vyřezány z mnohavrstevné překližky pomocí technologie CNC tak, aby do sebe zapadaly jako součástky velké stavebnice. To umožňuje nejen rychlé sestavení na místě, ale především velkou variabilitu řešení jednotlivých staveb.

Dům má kostru z prefabrikovaných dílů, výplně stěn jsou izolované, interiér je rovněž zařízen převážně z překližky, která je mechanicky odolná a dodává místnostem příjemný vzhled.

Z exteriéru je dům obložený a natřený černou barvou, čím se poněkud vymyká ostatní zástavbě v ulici, tvořené především tradičními cihlovými domy.

Nevyužívané pozemky proměňuje v louky

Plowdenová se kromě urbanismu věnuje rovněž zahradní architektuře a je velmi horlivou zastánkyní využívání venkovních ploch ve městech. Spolupracuje proto i s organizací Pictorial Meadows, jež přeměňuje prázdné, opuštěné pozemky v obcích na celoročně kvetoucí louky.

Není třeba dvakrát vysvětlovat, že z těchto změn mají radost nejenom místní obyvatelé, ale také divoká zvěř, která si na tato místa ráda nachází cestu.

„Dává to navíc i ekonomický smysl. Na takové místo vyrazíte kvůli sekání jen jednou ročně, namísto toho, abyste pozemek sekali třeba patnáctkrát za rok,” vysvětluje Plowdenová.

Anketa
Líbilo by se vám bydlení v takovém domě?
Ano, moc!
25 %
Asi ano.
52.7 %
Nevím, neumím si to moc představit.
9.2 %
Asi spíš ne...
4.1 %
Ne, to by nebylo nic pro mě.
9 %
Celkem hlasovalo 1166 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků