Hlavní obsah
Designér Jan Čapek získal ocenění v historii už podruhé. Tentokrát porotu okouzlil jeho design lahví. Foto: archiv Czech Grand Design

Designérem roku je Jan Čapek, bodoval s lahvemi na vodu

Designér Jan Čapek získal prestižní titul Designér roku, udělovaný v rámci ocenění českých designérských cen Czech Grand Design. Obdržel ho podruhé - před několika lety byl oceněn za nafukovací hračky pro Fatru Napajedla, kterou svými nesmrtelnými kousky proslavila Libuše Niklová. Letos má titul za lahev na vodu Fatra.

Designér Jan Čapek získal ocenění v historii už podruhé. Tentokrát porotu okouzlil jeho design lahví. Foto: archiv Czech Grand Design
Designérem roku je Jan Čapek, bodoval s lahvemi na vodu

Dvaačtyřicetiletý Jan Čapek vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Design lahví už navrhoval pro značky Kozel, Kofola či Mattoni. Titul ovšem získal především za PET lahev pro minerální vodu Fatra, vytvořenou speciální technologií. Její reliéfní povrch je dekorativní, vypadá tak víc jako dekorativní objekt než jako nudná lahev s užitnou funkcí.

Porota ocenila, že Čapek dlouhodobě zkoumá možnosti plastu jako výrobního materiálu. Práce s plasty byla ostatně důležitá i v jeho tvorbě pro Fatru. Právě nové nafukovací hračky, které ovšem nejsou určeny jen pro děti, ale oceňují je i dospělí milovníci designu, jsou významnou součástí jeho tvorby.

Buvol od Libuše Niklové a prototyp Psa Bulíka od designéra Jana Čapka z letošního roku.

Foto: Novinky

Prestižní cenu získali autoři v celkem deseti kategoriích včetně Síně slávy. Grand designérkou roku 2017 se stala šperkařka Nastassia Aleinikava. [celá zpráva]

Designovou řadu Levit navrhl Jan Čapek pro společnost ABB. Jde o jedny z mála vypínačů, které mají opravdu minimalistické tvary.

Foto: Novinky

Trofej pro dvanáctý ročník udílení cen, kterou získal i Čapek, vytvořili Václav Mlynář a Jakub Pollág ze studia deForm, absolutní vítězové loňského ročníku. Je jí minimalistická kovová krabička s jediným tlačítkem, která ukrývá desítku zvukových stop. Jednou z nich je i záznam potlesku po vyřčení jména vítěze na slavnostním vyhlašovacím večeru.

„Chtěli jsme zachytit atmosféru a emoce předávání cen Czech Grand Design, které jsou vždy velmi speciální a neopakovatelné,“ uvedli autoři trofeje. S tvorbou studia deForm se můžete seznámit zde.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Do síně slávy vstoupil pedagog, sklář a umělec Václav Cigler, který zásadním způsobem ovlivnil pohled na české sklo. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků