Hlavní obsah
Dům jednoduchého obdélníkového tvaru s nízkou sedlovou střechou a proskleným rizalitem považují majitelé domu za optimální kompromis mezi starší zástavbou a moderní architekturou. Foto: Robert Virt, www.mujdum.cz (9x)

Bezbariérový domov, kde mohou podle potřeb žít tři generace

Bezbariérové bydlení se stává čím dál vyhledávanější. Představujeme vám dům, který splňuje požadavky na dobré soužití se staršími osobami a zároveň nabízí nízké provozní náklady a atraktivní vzhled.

Dům jednoduchého obdélníkového tvaru s nízkou sedlovou střechou a proskleným rizalitem považují majitelé domu za optimální kompromis mezi starší zástavbou a moderní architekturou. Foto: Robert Virt, www.mujdum.cz (9x)
Bezbariérový domov, kde mohou podle potřeb žít tři generace

Manželé s dcerou se rozhodli vybudovat nový dům, vhodný pro společné bydlení i s invalidní babičkou. Rovinatý pozemek v malé obci, obklopený převážně starší zástavbou, sliboval příjemné, klidné a bezpečné prostředí.

Na parcelu s jižní orientací hledali přízemní dům o velikosti do 150 m2 zastavěné plochy s nízkoenergetickými parametry a bezbariérovým řešením. Nejdříve se vzhledem k energeticky úsporným vlastnostem poohlíželi mezi dřevostavbami, nakonec se ale rozhodli pro zcela jinou technologii.

Krytá terasa na jihozápadním rohu domu je pokračováním jídelny. Podél domu vede široký dlážděný příjezd ke garážovým stáním, která se nacházejí v zadní části zahrady. V létě stojí auta na dláždění a kryté stání slouží jako stíněná terasa.

Foto: Robert Virt, www.mujdum.cz

„Dům Minerva z nabídky společnosti Hoffmann z Chrudimi nám vyhovoval jak velikostí, tak dispozicí. Betonový konstrukční systém Velox má vynikající tepelněizolační vlastnosti,“ shrnuli na úvod své rozhodnutí majitelé domu.

„Na náš pozemek se dokonale hodí, je umístěn k ulici, a chrání tak jižní část zahrady s terasou a trávníkem. Na parcele stojí samostatně ještě kryté garážové stání. Nechtěli jsme, aby zabíralo místo v domě, a v létě navíc slouží jako báječná stinná pergola.“

Foto: Robert Virt, www.mujdum.cz

Od Minervy, římské bohyně moudrosti, věd a umění, převzal dům stejného jména jasný racionální základ. Obdélníkový půdorys je přehledně rozdělen na společnou denní část s kuchyní a jídelnou (na západní straně) a klidovou část se třemi ložnicemi ve východní polovině domu.

Sokl a část fasády jsou obloženy cihelným páskovým obkladem. Oproti typovému projektu chrání hlavní vstup stříška podepřená sloupky.

Foto: Robert Virt, www.mujdum.cz

Z každé místnosti orientované na jih se dá vyjít francouzským oknem ven. Dřevěné podbití a okna ladí s přírodní barevností celého exteriéru.

Foto: Robert Virt, www.mujdum.cz

Místnosti propojuje podélná chodba, vstup a zázemí (šatna, WC, koupelna). Jsou v souladu se zásadami nízkoenergetického stavění orientovány na sever, obytné místnosti mají jižní orientaci.

Dispozice byla upravena pro větší pohodlí, a především pro pobyt osoby na invalidním vozíku.

Foto: Robert Virt, www.mujdum.cz

Oproti typovému projektu má dům předsazené závětří se stříškou a koupelna se spojila s technickou místností v jeden prostor s velkým sprchovým koutem o šířce 120 cm, kam může vjet i vozík. Pokoj babičky má vlastní WC s umyvadlem.

Kuchyň má okno na západ a přímo navazuje na jídelnu. Podlahu ve většině domu pokrývá keramická dlažba – snadno se udržuje a nejlépe se hodí na podlahové vytápění. Dezén běleného dřeva je na pohled k nerozeznání od originálu.

Foto: Robert Virt, www.mujdum.cz

S místem se hospodaří velmi racionálně. Místnosti mají vyváženou velikost tak, aby bydlení bylo pohodlné, ale náklady na vytápění a provoz domácnosti zbytečně nerostly.

Nezbytné úložné prostory se nacházejí v řadě vestavěných skříní podél chodby. Majitelům domu se na projektu líbilo i to, že z každého pokoje se dá vyjít francouzským oknem ven do zahrady.

Roh obývacího pokoje zaplnil krb s šamotovou akumulační vložkou – hřeje ještě druhý den po zatopení. K úsporám energie přispívá i teplovzdušný rozvod do společné obývací části a chodby.

Foto: Robert Virt, www.mujdum.cz

Vnější tvář domu představuje vyvážený kompromis mezi tradičním a moderním stylem. Nízká valbová střecha zapadá do lokality sousedící se staršími rodinnými domy, francouzská okna a rizalit s prosklenou fasádou až po trojúhelníkový štít představují moderní architektonické prvky.

Dispozice a vybavení interiéru, které zařídila paní domu, se nesou ve zcela moderním duchu.

Koupelna je řešena jako bezbariérová, podlaha s keramickou dlažbou plynule přechází ve velký sprchový kout, přizpůsobený pro vjezd invalidního vozíku. Obklady a dlažby Rako skvěle zapadají do celkového rázu interiéru.

Foto: Robert Virt, www.mujdum.cz

Konstrukční systém Velox tvoří stěny lité z betonu do ztraceného bednění ze štěpkocementových desek, fasády jsou kontaktně zatepleny grafitovým polystyrenem o tl. 150 mm. Vytvářejí masivní pevnou a trvanlivou konstrukci s dlouhou životností a zároveň dokonale tepelně izolovanou obálku s velkou schopností akumulace tepla.

K energetické úspornosti přispívá i důsledné vyloučení tepelných mostů. Dobře izolován je například i překlad v proskleném štítu obývacího pokoje.

„Technologie funguje skvěle,“ říká majitel domu. „Interiér je hodně prosklený, ale vůbec se nepřehřívá.“

Napište nám
Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?
Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

Jitka Pálková, více na www.mujdum.cz

Technické údaje

Zastavěná plocha: 148,2 m2

 

Podlahová plocha: 117,6 m2

 

Konstrukce: betonové základové pasy a základové deska, konstrukční systém Velox (betonové monolitické stěny a stropy vylévané do ztraceného bednění ze štěpkocementových desek, vnější kontaktní zateplení grafitový polystyren 150 mm), dřevěný trámový valbový krov, fasáda omítnuta hladkou omítkou

 

Výplně otvorů: okna dřevěná s izolačními dvojskly, dveře dřevěné lakované do obložkových zárubní

 

Vytápění: ústřední plynové, v obývacím pokoji podlahové, v ložnicích radiátory, krb s šamotovou akumulační krbovou vložkou a teplovzdušným rozvodem

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků