Hlavní obsah
Okenní systém Velux Cabrio promění střešní okno během chvilky v pohodlný balkon. Nápadité řešení ocení hlavně majitelé půdních bytů, kterým výrazně zvyšuje komfort bydlení. Foto: Velux

Atypická okna jsou zajímavá nejen svou tvarovou bohatostí

Atypická okna mají mnoho podob, jsou šikmá, lomená, s obloukem, kulatá, rohová nebo i zcela nepravidelná. Díky svojí výjimečnosti mají ale i jisté zvláštnosti a specifika.

Okenní systém Velux Cabrio promění střešní okno během chvilky v pohodlný balkon. Nápadité řešení ocení hlavně majitelé půdních bytů, kterým výrazně zvyšuje komfort bydlení. Foto: Velux
Atypická okna jsou zajímavá nejen svou tvarovou bohatostí

Výběr tradičních oken je takřka neomezený. Můžete volit mezi materiály, rozměry či podle schopnosti tepelné izolace. Jenže kromě klasických jsou tu i okna atypická, odlišná od standardu svým tvarem nebo způsobem použití.

Důvody pro jejich použití jsou různé - rekonstrukce historických budov, snaha po originálním řešení novostavby anebo praktické požadavky třeba při zařizování půdních prostor.

Atypická okna jsou nepochybně zajímavá, budově zpravidla sluší a investice do nich není o moc vyšší než při nákupu kvalitních oken standardních.

Zakázková výroba

Počítejte s tím, že většina speciálních oken se vyrábí na zakázku. S tím samozřejmě souvisí i delší dodací lhůty. Výrobci zpravidla atypická okna nemají skladem, proto dodávka trvá i několik týdnů.

Při výstavbě nebo rekonstrukci domu architekt či projektant navrhne nejen vhodný tvar a materiál oken, ale nejspíš i osvědčeného výrobce, se kterým už má zkušenosti.

Vždy je vhodné před zadáním zakázky porovnat nabídky několika výrobců. Ideální postup je najít výrobce oken s dobrými referencemi a zakázku zásadně konzultovat s odborníky. I zakázková výroba má svá omezení.

Jaký vybrat materiál

U plastových oken se kvalita odvozuje především podle profilu. Zejména u složitějších sestav se bere v úvahu statika a členění, síla plastového profilu i výztuhy a také počet uzamykacích bodů.

Obezřetnost je namístě hlavně v okamžiku, kdy výrobce slíbí prakticky cokoli, protože i plast má své limity.

Stále oblíbené dřevo nabízí u atypických oken širokou rozmanitost a stabilitu tvarů. Například krásná oblouková okna se nevyrábějí ohýbáním, ale spojením jednotlivých dílů do výsledného tvaru. Nevýhodou dřevěných oken je potřeba pravidelné péče o povrch.

Okna dřevohliníková mohou alespoň částečně ulevit od údržby. Choulostivý dřevěný materiál z exteriéru chrání odolné hliníkové opláštění. Okna se hodí hlavně pro moderní nízkoenergetické a pasivní stavby.

Hliníkové systémy jsou odolné i dlouhověké a také nejlepší volbou pro moderní stavby, kde se spíš než okna řeší velkoformátové posuvné systémy. Vynikají tvarovou stabilitou, odolností a pevností. U velkých formátů oken oceníte nižší nízkou hmotnost křídla než třeba u rámů dřevěných.

Atypická okna ve střeše

Střešní okna jsou nepostradatelná při výstavbě i rekonstrukci obytných půdních prostor. Přivádějí světlo i do jinak tmavých koutů, ale výhled z nich je omezený, ovšem zajímavá řešení oken pobyt v podkroví výrazně zpříjemní.

Vikýřová okna svou elegancí ladí nejen ke starým domům, ale i k novostavbám, ve kterých mohou rozšířit prostor omezený šikminou střechy. Volba mezi střešními a vikýřovými okny je záležitostí vkusu a architektonických preferencí.

Střešní balkonové okno umožňuje rozevřením sestavy dvou oken vytvořit balkon bez dalších stavebních úprav a zabrání podlahové plochy. Po uzavření splyne se střechou.

Panoramatická okna řeší problém s nedostatečným výhledem. Spodní klika umožňuje otevřít okno směrem ven a poskytuje nerušený výhled a pocit většího prostoru.

Světlovody přinášejí přirozené světlo i do centrálních podstřešních prostor, kde nelze osadit jiná okna a zbývá jen umělý zdroj osvětlení.

Speciální stínicí technika

Zastínit atypická okna může být oříšek. Potřebují mít i zvlášť přizpůsobené stínění. Řešení závisí na tvaru oken i na estetických požadavcích.

Prakticky pro všechny varianty atypických oken se hodí horizontální žaluzie. Textilními žaluziemi typu plissé lze zastínit i okna kruhová. Vertikální, tzv. lamelové žaluzie se optimálně hodí pro okna oblouková či šikmá.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků