Podobných projektů a návrhů je možné objevit spoustu, málokterý autor je ovšem dotáhne až do konce, tedy buď k plné realizaci, anebo alespoň do stadia, kdy je realizace možná a čeká jen na štědrého sponzora.

Další unikátní stavby:
Dům, který se sám sestaví během několika minut, se stal realitou
Ve Finsku vyrostla knihovna budoucnosti
Studentka navrhla dřevěný mrakodrap pro Brno
Unikátní domek na stromě má tvar šišky
Vrcholně elegantní dům vyrůstá přímo z vody
Unikátní dům ve tvaru válce nadchne v každém směru
Prstenec talíře slouží jako terasa příbytku, s možností se slunit, ale také pěstovat na malých záhoncích třeba zeleninu. Tmavé části jsou sluneční kolektory.

Prstenec talíře slouží jako terasa příbytku s možností se slunit, ale také pěstovat na malých záhoncích třeba zeleninu. Tmavé části jsou sluneční kolektory.

FOTO: Profimedia.cz

Italský projekt je výjimečný už tím, že po třech letech vývoje a technické přípravy je verze UFO 1.2 připravena k vybudování. Finance sháněl designér pomocí crowdfundingového kalendáře, v němž nabízí možnost zamluvit si tento netypický hausbót dopředu na den či noc.

V současnosti má dost peněz na sestrojení prvního kusu, s jehož dokončením počítá v roce 2021.

Horní část příbytku může být uzavřená, anebo do ní lze zakomponovat vířivku.

Horní část příbytku může být uzavřená, anebo do ní lze zakomponovat vířivku.

FOTO: Profimedia.cz

Příbytek navržený jako zcela soběstačný má průměr 12,5 metru a nabízí dvě obyvatelné zóny. Jedna se nachází nad hladinou, druhá pod ní.

Nad hladinou je vstup do kapsle a malá kuchyňka s posezením zastupujícím obývací pokoj. Většinu plochy tvoří terasa v podobě prstence, na němž je nejenom místo ke slunění, ale i zahrada pro pěstování zeleniny.

Část povrchu terasy tvoří solární články zachycující energii. Podvodní část kapsle slouží jako ložnice a je zde i toaleta se sprchou.

Podvodní část je otevřena velikým panoramatickým oknem.

Podvodní část je otevřena velikým panoramatickým oknem.

FOTO: Profimedia.cz

V prstenci, jenž pozorného diváka okamžitě zaujme svou tloušťkou, jsou umístěny baterie, ale také nádrže s vodou (projekt počítá s implementací odsolovacího systému) a závaží udržující spodní část příbytku pod hladinou a vyvažující celý objekt. Hloubka ponoru tělesa činí 2,3 metru.

Příbytek má vlastní pohon, díky němuž bude schopen na omezenou vzdálenost někam doplavat.

Příbytek má vlastní pohon, díky němuž bude schopen na omezenou vzdálenost někam doplavat.

FOTO: Profimedia.cz

Ačkoli jde v prvé řadě o příbytek, tento konkrétní model je navržen tak, aby byl schopen i samostatného pohybu na krátké vzdálenosti. Jeho rychlost by ovšem nepřesahovala 3,5 uzlu, pohon zajišťuje malý lodní šroub napájený elektromotorem.

Spíše se ale předpokládá, že UFO bude někde kotvit. Italský designér se v tomto ohledu nespoléhá na jedinou kotvu, navrhl rovnou systém čtyř kotvicích prvků.

Průřez plovoucím obydlím

Průřez plovoucím obydlím.

FOTO: Profimedia.cz

Příbytek má pod úrovní hladiny panoramatické okno, které nabízí výhled na mořské dno, na samém vršku kapsle je pak umístěna vířivka, aby byl požitek z pobytu u vody dokonalý.