Fasádní desky vybíráme podle stylu domu a do určitých klimatických podmínek. Některé fasády jsou zcela bezúdržbové, jiné vyžadují pravidelný nátěr, další plně nahradí zateplení domu.

Oblíbené jsou zejména fasády dřevěné a cementovláknité. Používají se hlavně na moderní novostavby.

Dřevěné provětrávané fasády

Jsou vždy upevněné na nosném roštu, který vytváří mezi fasádním obkladem a stěnou domu odvětrávanou mezeru.

Dřevěná fasáda Techniclic Padouk se skrytým uchycením podporuje čistý design moderního domu.

Dřevěná fasáda Techniclic Padouk se skrytým uchycením podporuje čistý design moderního domu.

FOTO: Fasády terasy (2x)

Dřevo je oblíbený a krásný materiál, který sluší horské chalupě i novostavbě. Patří na dřevostavby i zděné domy, je nadčasový, přirozený, umí regulovat teplotu a vlhkost domu, zvyšovat tepelnou izolaci, snižovat náklady na vytápění a v létě udržovat v domě chladnější příjemné klima.

„Dřevo má dlouhou životnost i bez ochranných nátěrů. Konkrétně tropické či tepelně upravovaný Thermowood jsou vysoce odolné proti povětrnostním vlivům i dřevokaznému hmyzu, plísni, hnilobě,“ říká Rudolf Kašparovský z firmy Fasády terasy.

Ostatní dřeviny bez ochranného nátěru postupně ztrácejí svůj původní odstín a získávají šedou patinu, což není na škodu.

Dřevěný fasádní obklad Techniclic se skrytým uchycením, dřevina Ayous.

Dřevěný fasádní obklad Techniclic se skrytým uchycením, dřevina Ayous.

Dřevěné fasády mohou být se skrytým uchycením (za prkny). Na fasádě nejsou vidět žádné vruty, které by opticky či mechanicky fasádu narušovaly.

Další možností je klasické uchycení, kdy jsou desky instalovány přivrtáním skrz prkno a vruty jsou přiznané.

Kreativní výzva

Odolné a naprosto bezúdržbové jsou vláknocementové fasádní desky Cembrit. Nabízejí několik designových řad a jsou výzvou pro každého architekta i majitele domu, který se nebojí barev, struktur, použití atypických tvarů.

Vláknocementové fasádní desky Cembrit Plank imitují dřevo a prodávají se v 15 barevných variantách.

Vláknocementové fasádní desky Cembrit Plank imitují dřevo a prodávají se v 15 barevných variantách.

Fasádní desky mohou mít sametovou strukturu, hladký či hrubší povrch s přirozeným zvýrazněním cementových vláken, přírodní vzhled dřeva i kamene, připomínající pískovec.

Bezúdržbová a odolná fasáda může mít hladký či hrubší povrch, v mnoha barevných variantách, velikostech a tvarech.

Bezúdržbová a odolná fasáda může mít hladký či hrubší povrch, v mnoha barevných variantách, velikostech a tvarech.

Třešnička na dortu

Fasádu tvoří i okna, a možná nevíte, co na ně. Jsou velká, nabízejí hodně světla, ale i ostré slunce, průvan nebo zvědavé oči sousedů.

Řešením jsou svislé fasádní clony Unirol, které nebrání výhledu ven, ale zamezí pohledům zvenčí. Konkrétně fasádní clona Unirol 100 Z má díky zipu, který je přivařen na obou stranách látky, zvýšenou odolnost proti větru.

Provětrávaná fasáda, design cihlový obklad. Nadčasové a tradiční řešení pro rodinné domy. Materiál je stálobarevný, s dlouhou životností, požárně odolný.

Provětrávaná fasáda, design cihlový obklad. Nadčasové a tradiční řešení pro rodinné domy. Materiál je stálobarevný, s dlouhou životností, požárně odolný.

FOTO: Lifebrick

Obrovskou výhodou svislých fasádních clon je velký výběr barev a látek. Od technických screenových, soltisových až po látky akrylové.

„Soltisová vlákna jsou při výrobě předpínána, proto dosahují velké pevnosti a odolnosti proti větru. Zadrží až 90 % slunečního záření, jsou odolná proti vyblednutí, mají dlouhou životnost,“ vysvětluje Filip Šimara z firmy Climax.

Může se vám hodit na Firmy.cz: