V záběrech z výšky se zcela vytrácí onen ukoptěný denní ruch vládnoucí kdesi dole v ulicích. Na záběrech, které Američan pořídil, se člověk může věnovat jen architektuře a vzorům, které vytváří. Takto mohou někomu desítky věžáků stojících těsně vedle sebe připomínat třeba čárový kód, jinému zase pohled do včelího úlu.

Další unikátní stavby:
Dům, který se sám sestaví během několika minut, se stal realitou
Ve Finsku vyrostla knihovna budoucnosti
Studentka navrhla dřevěný mrakodrap pro Brno
Unikátní domek na stromě má tvar šišky
Vrcholně elegantní dům vyrůstá přímo z vody
Unikátní dům ve tvaru válce nadchne v každém směru

Hra šedobílých hladkých ploch a lesknoucích se čtverečků balkonů a oken vytváří nejrůznější motivy, k nimž pak přistupují barvy použité tu ve větším množství, tu střídměji na fasádách. A jak se pak promění vzhled této betonové džungle v noci, kdy se stovky oken rozsvítí, aby znovu dohromady opět vytvořily nové vzory.... To všechno se Američanovi podařilo zachytit v nevšedních záběrech, které chce využít pro svůj projekt nazvaný prostě - Věžák.

Jak poznamenávají redaktoři agentury Reuters, jeho video plné detailních a celkových pohledů na hongkongskou výškovou zástavbu by se dobře vyjímalo v galerii moderního umění. Protože právě abstraktní díla moderních malířů někdy opravdu jeho záběry připomínají.

Míra obydlenosti Hongkongu

Hongkong patří k nejhustěji obydleným městům na světě. Na jednom čtverečním kilometru zde žije více než 6300 lidí, dohromady je to přes sedm milionů obyvatel na ploše 1106 čtverečních kilometrů.

„Chtěl jsem ukázat a popsat nádherné abstraktní vzory, jež některé domy mají. Nejčastěji jsme natáčeli při západu slunce, abychom získali jeho hezké teplé barvy a mohli je dát do kontrastu s ostrým denním světlem, při kterém jsme také něco natočili. V další části filmu jsem chtěl mít trochu odstup, aby bylo vidět to obrovské měřítko, hustotu a plochy, na nichž byly tyto věžáky postaveny,” vysvětluje 28letý fotograf.

Toby Harriman vyrostl v horském městečku v Coloradu, později se ale zamiloval do měst a jejich proměn. A právě toto nadšení bylo hnacím motorem pro jeho nový projekt.

„Přijet do Hongkongu, to znamená navštívit úplně jiný svět. Všechno je tu vyšší, hustší a zdá se, jako by každý bydlel jen v těchto typech domů. Jako umělec se prostě nemohu na takové město dívat a nepociťovat úžas,” hodnotí své zážitky.

Může se vám hodit na Firmy.cz: