„Myslím, že téma zalesňování je jednou z velkých výzev dneška. Je to jeden z nejefektivnějších způsobů, které máme, vedoucích ke změně klimatu. Je to jako boj na poli nepřítele. Máme tu města, která jsou jedním z hlavních původců klimatických změn, a tak se snažíme tato města při boji s nimi využít skrze produkci oxidu uhličitého, jejž rostliny spotřebovávají a naopak produkují kyslík,” říká architekt Boeri.

Stromy a další rostliny rostoucí po celém povrchu domů ve speciálních kapsách mění v průběhu roku svůj vzhled, což fasády činí zajímavými a proměnlivými po celý rok. Zároveň přitahují do města rozličné druhy živočichů, a tak obyvatelé města žijí nikoli jen s květinami, ale v kompletním, nově se rozvíjejícím a velice specifickém biotopu, jenž je mnohem příznivější než typické šedé městské prostředí.

„Skutečnost, že mi rostliny svým způsobem rámují byt, znamená, že v něm mám mnohem čerstvější vzduch, méně škodlivý. Navíc, navzdory tmavé barvě budovy také dokážou zachytit spoustu slunečního světla a tepla, takže, abych pravdu řekla, nikdy jsem nemusela pouštět klimatizaci,” pochvaluje si obyvatelka Vertikálního lesa, paní Simona Pizziová.

Architekt Boeri pak poukazuje i na výsledky vědeckých studií jasně prokazující pozitivní vliv přítomnosti zeleně nejen na fyzické zdraví lidí, ale i na jejich duševní stav.

Z nevšedních domů mají ovšem radost i lidé bydlící v jejich okolí. „Toto jsou určitě zelené plíce města, které rozhodně potřebujeme. I pro děti je teď každá vycházka ven lepší, což je báječné,” raduje se Francesco Maria Paolo Vitale. Jeho slova potvrzuje také Ivan Kravčuk, další ze sousedství: „Zeleň pomáhá zlepšit naše životní prostředí. Pročišťuje vzduch Milána. Musíme se o ni starat. V našich zahradách, na balkonech. Rostliny jsou prostě základ, a proto si musíme chránit i tento neobvyklý park.”