Speciálně v Castelrotto jsou pravidla pro místní zástavbu obzvláště přísná, neboť městečko stojí v Dolomitech, na území, jež je součástí světového dědictví UNESCO.

Veřejnou soutěž na návrh nového vzhledu pro hotel Schgaguler vyhrál ateliér Peter Pichler Architecture v roce 2015. V letošním roce byla jeho kompletní rekonstrukce dokončena a návštěvníci se nestačí divit.

Zadní fasádu tvoří mřížka z balkonů.

Zadní fasádu tvoří mřížka z balkonů.

FOTO: Oskar Dariz, Martin Schgaguler

Městečko je součástí světového dědictví UNESCO, a proto si musí hlídat, jak budou nově stavěné domy i rekonstrukce vypadat.

Městečko je součástí světového dědictví UNESCO, a proto si musí hlídat, jak budou nově stavěné domy i rekonstrukce vypadat.

FOTO: Oskar Dariz, Martin Schgaguler

Stavba si na první pohled zachovala charakter trojice budov těsně přimknutých jedna k druhé. Nejsou ovšem postavené ze dřeva, jak bývá v horách zvykem, ale z betonu.

Také čelní fasáda je ve všech směrech řešena velice moderně. Architekti ji ponechali celou otevřenou, čímž stavbu nejenom vizuálně odlehčili, ale zároveň hned navozují v divákovi vědomí, že hotel se zaměřuje na zdravý a odpočinkový styl well-being. Kromě toho se jeho obyvatelům naskýtá téměř z každého místa velkolepý výhled na okolní hory.

Společenské prostory hotelu jsou v přízemí, odkud je možné vycházet rovnou na velkou terasu.

Společenské prostory hotelu jsou v přízemí, odkud je možné vycházet rovnou na velkou terasu.

FOTO: Oskar Dariz, Martin Schgaguler

Architekti využili při návrhu hotelu i místní materiály, například kaštanové dřevo, místní textil i kámen.

Architekti využili při návrhu hotelu i místní materiály, například kaštanové dřevo, místní textil i kámen.

FOTO: Oskar Dariz, Martin Schgaguler

Každá z fasád vypadá trochu jinak, podle toho, kam směřuje. Do hlavní ulice, na severovýchod, je nejvíce otevřená a má téměř skulpturální charakter. Právě sem je také umístěno nejvíce chodeb a veřejných prostor v interiéru stavby.

Naopak na jihozápad hledí hotel mřížkou svých balkonů, které dodávají fasádě hloubku zaručující přirozené stínění v letních dnech.

I chodby hotelu jsou plně prosklené.

I chodby hotelu jsou plně prosklené.

FOTO: Oskar Dariz, Martin Schgaguler

Ač by se na první pohled mohla někomu šedobílá barva domu zdát poněkud křiklavá, ve skutečnosti odpovídá přesně barvě okolních dolomitových skal.

Každý z pokojů má nádehrný výhled do okolních hor.

Každý z pokojů má nádherný výhled do okolních hor.

FOTO: Oskar Dariz, Martin Schgaguler

Zatímco exteriér stavby svým tvarem navazuje na místní tradiční architekturu, interiér je již zařízen v ryze moderním, jednoduchém až funkcionalistickém duchu.

Architekti provázali dům i z hlediska materiálů, využili například na jeho zařízení místní kaštanové dřevo, ale i kámen a také textilie.

Pokoje jsou doplněné otevřenými koupelnami s velkými solitérními vanami.

Pokoje jsou doplněné otevřenými koupelnami s velkými solitérními vanami.

FOTO: Oskar Dariz, Martin Schgaguler

Soukromí v pokojích s okny od země ke stropu pak zajišťují dlouhé závěsy až na zem.

Soukromí v pokojích s okny od země ke stropu pak zajišťují závěsy dlouhé až na zem.

FOTO: Oskar Dariz, Martin Schgaguler

Vnitřní uspořádání hotelu není nijak překvapivé. Hosté naleznou společenské prostory, jako lobby, bar a restauraci v přízemí, kde jsou propojené s terasou, slibované wellness, spa a beauty zabírá podzemní podlaží.

Horní patra si samozřejmě užívají hosté, aby měli ze svých pokojů, ale i z chodeb co nejhezčí pohled na okolní krajinu. Součástí pokojů jsou otevřené koupelny se samostatně stojícími vanami, aby si člověk mohl co nejlépe vychutnat odpočinek po náročné túře nebo celém dni stráveném na lyžích.

Původní podoba hotelu

Původní podoba hotelu

FOTO: Archiv architektů


Může se vám hodit na službě Firmy.cz: