„Trend velkých zážitkových sprchovacích zón trvá dál. Díky možnosti rychlé očisty, osazení různými relaxačními prvky a odlehčenému modernímu i bezbariérovému provedení se staly sprchové kouty běžným vybavením mnoha koupelen, kde neslouží pouze jako náhrada vany, nýbrž jako její nepostradatelná součást. O příjemný relaxační zážitek ze sprchování se pak starají hlavové sprchy nebo hydromasážní panely,” vysvětluje Lenka Lehečková ze společnosti Siko.

Do meších koupelen se výborně hodí skládací sprchový kout, jehož dveře pohodlně složíte úplně ke zdi.

Do meších koupelen se výborně hodí skládací sprchový kout, jehož dveře pohodlně složíte úplně ke zdi.

FOTO: Siko (2x)

Obzvláště velké oblibě se pak těší kouty typu walk in. Člověk do nich vkráčí a po očistě pohodlně odchází. Nemají žádnou bariéru, proto se jim říká bezbariérové.

Nemají vaničku, jsou postavené přímo na podlahu koupelny. Ta musí být na daném místě samozřejmě vyspádovaná tak, aby voda odtékala tam, kam má, tedy do odtokového žlábku zakrytého kovovou mřížkou.

Samotný odtok může být buď nerezový, nebo plastový. Odborníci spíše doporučují nerezový, který je odolnější.

Skleněná přepážka může být roztahovací, aby opravdu účinně zabránila rozstřikování vody po koupelně.

Skleněná přepážka může být roztahovací, aby účinně zabránila rozstřikování vody po koupelně.

FOTO: Koupelny Ptáček (2x)

Samotné řešení koutu je dáno dispozicí koupelny. Nejuzavřenější jsou ty, které vzniknou ve výklenku obklopeném ze tří stran zdí či přepážkami, například z porobetonu.

Další kouty mají zděných stran méně a přibývají skleněné stěny zabraňující rozstřikování vody po celé koupelně. Nejvíce volnosti a prostoru nabízejí kouty, které mají zeď jen z jedné strany a proti nimi je stěna ze skla. Takové pak mohou být i širší než obvyklý metr.

Někdy je možné v koupelnách objevit i kout dvoumístný, kde každý z uživatelů má svou vlastní sprchu.

Hlavní předností koutů walk in je, že jsou maximálně pohodlné a variabilní. Kout může být umístěný jak v prostoru, tak v rohu. Velikost a tvar lze přizpůsobit jakékoli koupelně.

Hlavní předností koutů walk in je, že jsou maximálně pohodlné a variabilní. Kout může být umístěný jak v prostoru, tak v rohu. Velikost a tvar lze přizpůsobit jakékoli koupelně.

Zimomřivci pozor!
To, co vypadá na první pohled elegantně, nemusí v praxi vyhovovat každému. Například hodně otevřený sprchový kout může těžko zadržet horko a páru, bez nichž si někteří lidé ale sprchování jaksepatří neužijí. Takoví budou mít pocit, že na ně ze stran „táhne”. Ten, kdo si potrpí na teplo, měl by proto rovnou volit kout s více stěnami, aby mu teplo neunikalo pryč.
Sprchový kout čím dál více lidí volí nikoli jako náhradu vany, ale jako doplněk k ní.

Sprchový kout čím dál více lidí volí nikoli jako náhradu vany, ale jako doplněk k ní.

FOTO: Ravak (2x)

Celoskleněné zástěny se vyrábějí obvykle z tabulí o síle 8 až 10 milimetrů, přičemž kromě zcela čirého skla je možné mít i různě upravené, zpravidla pískované.

Ačkoli bývá mezi lidmi stále ještě zakořeněná obava před používáním skleněných prvků v koupelně kvůli jejich možné křehkosti, výrobci ujišťují, že jde v současné době o překonanou pověru. Přepážky se totiž vyrábějí z kaleného skla.

Jednou z výhod koutu bez vaničky je možnost sjednocení obkladů stěny a podlahy, výsledek působí velice hezky. Samotný kout je možné pak vybavit nejenom sprchou, ale celým sprchovacím panelem.

Jednou z výhod koutu bez vaničky je možnost sjednocení obkladů stěny a podlahy, výsledek působí velice hezky. Samotný kout je možné vybavit nejenom sprchou, ale celým sprchovacím panelem.

FOTO: Rako (2x)

„Tvrzené neboli kalené sklo je vyrobeno technologií zvanou kalení. Po tomto procesu nabývá sklo vysokých pevnostních charakteristik a spadá do kategorie bezpečnostních skel, která jsou ve své ploše téměř nerozbitná. Kalené sklo je až pětkrát pevnější a odolnější vůči nárazům do plochy než běžné sklo," vysvětluje Petr Paksi ze společnosti J. A. P.

Sprchový kout může chránit pouze jediná přepážka, a to z pískovaného skla.

Sprchový kout může chránit pouze jediná přepážka, a to z pískovaného skla.

FOTO: J. A. P.

Tip!
Ještě před objednáním skleněných prvků do sprchového koutu je dobré zvážit možnost, zda by měly mít povrchovou úpravu v podobě ochranné nanovrstvy AntiCalc. Ta má voduodpuzující účinek, takže na skle nezůstávají nehezké „mapy” z vodního kamene.
Zejména v domácnostech s dětmi je lépe doplnit kout sprchovací podložkou zabraňující uklouznutí. I tu lze volit tak, aby hezky ladila s obklady a podlahou koupelny.

Zejména v domácnostech s dětmi je lépe doplnit kout sprchovací podložkou zabraňující uklouznutí. I tu lze volit tak, aby hezky ladila s obklady a podlahou koupelny.

Dokonalý komfort s hlavovou sprchou

Společně s boxem je dobré promýšlet rovnou i typ baterie a sprchy, jimiž bude osazen.

„Podle našich zkušeností si hlavně muži rádi pořizují do sprchy hlavovou sprchu a s ní tedy i podomítkovou baterii. Ta už ale vyžaduje zástavnou hloubku pro podomítkové těleso, jinak se kout zmenší o přizdívku, jíž lze ovšem využít na vybudování niky na šampony atd. Doporučuji volit termostatickou baterii kvůli komfortu používání z hlediska teploty, také nemají tlakové přepínače, takže se při snížení tlaku nepřepne,” doporučuje Petra Procházková ze společnosti Koupelny Ptáček.

Sprchové kouty řešené jako walk in jsou žádané často i pro svůj zcela minimalistický vzhled a nenápadné začlenění v koupelně, kde dávají vyniknout dalším zařizovacím prvkům.

Sprchové kouty řešené jako walk in jsou žádané často i pro svůj zcela minimalistický vzhled a nenápadné začlenění v koupelně, kde dávají vyniknout dalším zařizovacím prvkům.

Zájemci o sprchový kout, kteří nemají možnost zabudovat podomítkovou baterii do zdi a nechtějí nové obklady, nemusejí zoufat. V takových případech se volí sprcha v provedení tzv. showerpipe. Ta je tvořena tradiční baterií s ruční sprchou a setem se sprchovou tyčí, z níž vystupuje nástavec s hlavovou sprchou.

Podlaha koutů walk in bývá často stejná, jako podlaha celé koupelny. Důležité je ji ovšem správně vyspádovat, aby voda odtékala pouze tam, kam má.

Podlaha koutů walk in bývá často stejná jako podlaha celé koupelny. Důležité je ji ovšem správně vyspádovat, aby voda odtékala pouze tam, kam má.

I pro handicapované, pozor ovšem na šířku

Sprchové kouty walk in jsou vhodné i pro osoby se sníženou pohyblivostí, ať již handicapované, nebo seniory. Při návrhu takového koutu je ovšem třeba dopřát mu dostatečnou šířku. Kromě sedačky se tam musí vejít i vozík, ze kterého bude člověk přesedat, a to ať již sám, nebo s pomocí. Ve druhém případě se tedy do prostoru koutu bude muset vejít i další člověk.

Velice praktickým detailem je vybavení koutu termostatickou sprchou. Majitel je pak ušetřen někdy až přímo alchymistického nastavování správné teploty

Velice praktickým detailem je vybavení koutu termostatickou sprchou. Majitel je pak ušetřen někdy až přímo alchymistického nastavování správné teploty.


Může se Vám hodit na službě Firmy.cz: