Na uvedeném místě si manželé přáli vytvořit zázemí, které bude opakem jejich městského domu. „Bílý, moderní, prosklený,“ ilustruje svým vyjádřením odlišnost trvalého bydliště majitel zdejšího apartmánu v horském prostředí Jeseníků.

Předsíň poskytuje dostatek úložného prostoru. Za posuvnými dveřmi skrývá niku s pračkou a sušičkou a za dalšími samostatnou toaletu s keramickým klozetem (Laufen).

Předsíň poskytuje dostatek úložného prostoru. Za posuvnými dveřmi skrývá niku s pračkou a sušičkou a za dalšími samostatnou toaletu s keramickým klozetem (Laufen).

FOTO: Lukáš Hausenblas

„Trávíme tu hodně času, proto jsme toužili po výrazové změně a také jsme si přáli, aby objekt dobře zapadl nejen stylem stavby, ale i použitými materiály.“ Jsou adekvátní měrou aplikovány vně i uvnitř. Interiér je velmi moderní, ale přitom i útulný a dokonale harmonický.

Vybavení kuchyně bylo požadováno už v zadání, vestavné spotřebiče (Electrolux) včetně kombinované pečicí a parní trouby, nechybí ani vinotéka. Stylově zapadá i antracitové nádobí Kivi z keramiky (Pentik), které navrhla finská designérka Anu Pentik.

Vybavení kuchyně bylo požadováno už v zadání, vestavné spotřebiče (Electrolux) včetně kombinované pečicí a parní trouby, nechybí ani vinotéka. Stylově zapadá i antracitové nádobí Kivi z keramiky (Pentik), které navrhla finská designérka Anu Pentik.

FOTO: Lukáš Hausenblas

Při neustálém pendlování mezi městským a horským interiérem majitelé pociťují za žádoucí stylovou změnu prostředí. Určitě netrpí ztrátou komfortu!

Devadesát metrů čtverečních, skvělé vybavení domácnosti všemi nezbytnými spotřebiči a příjemné, praktické prostředí tvoří bezvadnou základnu pro spokojený život.

Obývacímu prostoru dominuje rozkládací sedací souprava (IKEA). U krbu je možné posedět v efektně čalouněném ušáku (Kika). Posuvné dveře do master ložnice umožňují nejen přístup, ale i optické zvětšení prostoru.

Obývacímu prostoru dominuje rozkládací sedací souprava (Ikea). U krbu je možné posedět v efektně čalouněném ušáku (Kika). Posuvné dveře do master ložnice umožňují nejen přístup, ale i optické zvětšení prostoru.

FOTO: Lukáš Hausenblas

„Rozhodně jsme se nechtěli na horách stylizovat do minulých století. Také jsme nechtěli kopírovat roubenku, ale postavit vhodnou moderní stavbu, která by se sem dobře hodila a nepůsobila jako pěst na oko,“ říká majitel.

Základ všeho tvoří přírodní materiály. Multifunkční otevřený prostor interiéru samotného apartmánu poskytuje plochu společenskému dění i oddělenému soukromí. Na jedné straně hlavního obytného prostoru majitelům, na druhé hostům, případně dětem apod.

Master ložnice s nenápadnou skříní integrovanou s obkladem a spoustou úložného prostoru dokonale slouží svému účelu.

Master ložnice s nenápadnou skříní integrovanou s obkladem a spoustou úložného prostoru dokonale slouží svému účelu.

FOTO: Lukáš Hausenblas

„Interiér je výsledkem velmi intenzivní roční spolupráce a nepřetržitého dialogu s majiteli. Každý přišel s vlastními nápady, projevil svá přání. Vzájemně jsme si naslouchali,“ uvádí architekt.

Dnes se majitelé těší z příjemného, kompaktního domova, který nebylo třeba nijak dodatečně zútulňovat. Nic nijak okatě neruší ani nepřitahuje pozornost. Celek působí velmi hřejivě a přirozeně.

Koupelna majitelů s keramickým obkladem v antracitové barvě v kontrastu s obkladem v dekoru dřeva je vybavena klozetem i dvojumyvadlem (obojí Laufen). Vešla se vana (Laufen) i sprchový kout umístěné v nikách. Vše doplňují baterie Hansgrohe.

Koupelna majitelů s keramickým obkladem v antracitové barvě v kontrastu s obkladem v dekoru dřeva je vybavena klozetem i dvojumyvadlem (obojí Laufen). Vešla se vana (Laufen) i sprchový kout umístěné v nikách. Vše doplňují baterie Hansgrohe.

FOTO: Lukáš Hausenblas

Pohodlí bez kompromisů

Apartmán je koncipován tak dobře, že se na první dojem jeví mnohem větší. K tomu přispívají i použité barvy. „Od počátku jsme měli naprosto jasno v barevném ladění. Chtěli jsme jen jeden dekor dřeva a neutrální barvy,“ vysvětluje majitelka.

Interiér skýtá dostatek volného prostoru, pohodlí v kuchyni, u stolu i u krbu a stejně tak nezbytnou intimitu master ložnice s velkou koupelnou, kde je dvojumyvadlo, vana i sprchový kout.

Jako v luxusním hotelu se tu budou cítit i návštěvy, kterým nabízí nevšední komfort další ložnice a koupelna se sprchovým koutem, které jsou situovány na konci chodby v druhé části apartmánu. Tím je zaručeno i potřebné soukromí.

Ložnice pro hosty je vybavena nábytkem zhotoveným na míru z lamina v dekoru dřeva a umožňuje přímý vstup na terasu. Antracitové tóny podporuje i vlněná deka (Pentik) s decentními motivy ptáků.

Ložnice pro hosty je vybavena nábytkem zhotoveným na míru z lamina v dekoru dřeva a umožňuje přímý vstup na terasu. Antracitové tóny podporuje i vlněná deka (Pentik) s decentními motivy ptáků.

FOTO: Lukáš Hausenblas

Pamatováno bylo také na dostatek úložných prostorů, které se nacházejí po obvodu celé předsíně. Na protější straně za posuvnými dveřmi je skrytý nepostradatelný tandem domácích pomocníků – pračka se sušičkou a najdete zde i oddělené WC.

Koupelna pro hosty je vybavena pouze sprchovým koutem s praktickou odkládací nikou. Umyvadlo (Laufen) je posazeno na skříňce vyrobené podle návrhu architekta Michala Kristena.

Koupelna pro hosty je vybavena pouze sprchovým koutem s praktickou odkládací nikou. Umyvadlo (Laufen) je posazeno na skříňce vyrobené podle návrhu architekta Michala Kristena.

FOTO: Lukáš Hausenblas

V lyžařském areálu se neobejdete bez komory či šatny, kam můžete uložit objemnější předměty a sportovní výstroj. Ta nebyla také opomenuta. Není velká, ale vyhovující. Vstup dovnitř je důmyslně integrován do obkladu šatní stěny prakticky hned v zádveří vedle vchodu do apartmánu. Celý prostor vyniká mimořádnou provázaností s venkovní terasou, na niž je možné vstoupit přímo z obou ložnic a v teplých dnech ji propojit se společenským prostorem.

Hlavní předností tohoto apartmánu je také maximální komfort. Díky dokonalému vybavení a barevnému sladění se tu člověk necítí jako v hotelu a není v ničem odkázán na okolí. Jde o plnohodnotně vybavenou domácnost, která nezávisí na dostupnosti služeb. Téměř sedmdesát kontrolních dnů jistě přispělo ke kvalitnímu dotažení celého prvotního konceptu.

Prostorná terasa navazuje na obývací prostor i obě ložnice.

Prostorná terasa navazuje na obývací prostor i obě ložnice.

FOTO: Lukáš Hausenblas

Majitelé výsledek chválí, je jim tu dobře a apartmán si opravdu užívají. Nejezdí sem jen na návštěvu, ale „domů“ a nikdy se jim odtud nechce odjíždět. Na jaře ještě plánují zahradní úpravy, vybavit terasu venkovním nábytkem a těší se už na grilovací sezónu.

Plán apartmánu: venkovní terasa, ložnice, obývací část s kuchyňským koutem a jídelním stolem, ložnice, koupelna, WC, vstupní prostory, koupelna + WC

Plán apartmánu: venkovní terasa, ložnice, obývací část s kuchyňským koutem a jídelním stolem, ložnice, koupelna, WC, vstupní prostory, koupelna + WC

FOTO: Lukáš Hausenblas

Jak to vidí architekt

„Při návrhu stavby bylo cílem dosažení optimálního souladu exteriéru s interiérem s respektováním okolí. Mám rád tvarosloví moderních staveb, které jsem ale zjemnil použitými teplými materiály. Proto jsem pracoval se dřevem, probarvenou omítkou, antracitovým plechem na střeše a gabionovými zídkami s kamenem.

Ke klíčovým požadavkům patřilo nejen volně navazující propojení prostoru venkovního a vnitřního, ale také v případě potřeby možnost oddělit prostory uvnitř, například posuvnými dveřmi do ložnice či koupelny majitelů,“ dodává autor projektu stavby i interiéru apartmánu.

Michal Kristen je absolventem architektury VUT v Brně a jako autorizovaný architekt se zaměřuje nejen na interiéry, ale i exteriéry budov. Preferuje otevřený volný prostor s důrazem na řemeslné zpracování detailů. Rád čte, poslouchá vážnou hudbu, cestuje a zajímá se především o architekturu a design.

Lenka Saulichová, www.modernibyt.cz