Ivaně a Davidovi odrostli synové do věku, kdy už si zařizují své bydlení, a tak se manželé dohodli, že si pořídí nový domov, který nabídne komfort odpovídající jejich věku a také poskytne dost prostoru pro kluky, když přijedou na návštěvu, či přespávajícím hostům.

Dub, tentokrát v podobě masivu, je použit na jídelním stole od českého výrobce Javorina, jídelní židle jsou značky Connubia.

Dub, tentokrát v podobě masivu, je použit na jídelním stole od českého výrobce Javorina, jídelní židle jsou značky Connubia.

FOTO: Lukáš Hausenblas

Do novostavby z finančních důvodů nechtěli, a tak si vybrali klidnější venkovskou lokalitu a dvoupodlažní dům z 60. let, který ale naléhavě volal po důkladné rekonstrukci. Toho se Ivana nebála, protože je profesí bytová designérka u společnosti Sykora a návrhy interiérů jsou jejím denním chlebem.

Linii kuchyňského poloostrůvku kopíruje „dřevěný“ obklad, jenž rafinovaně ukrývá překlad, který je pozůstatkem původní nosné zdi.

Linii kuchyňského poloostrůvku kopíruje „dřevěný“ obklad, jenž rafinovaně ukrývá překlad, který je pozůstatkem původní nosné zdi.

FOTO: Lukáš Hausenblas

Zásadně změnila vnitřní dispozici a díky jinak tvarované střeše, oknům, přístavbě a fasádě i exteriér domu.

Byl to prý standardní dům, vstoupilo se chodbou, na jejímž konci byla toaleta. Pak se vešlo do uzounké chodbičky, která se rozbíhala do kuchyně s komorou, vedle níž byla ještě koupelna, další dveře vedly do dvou pokojů.

V patře byly pokoje a ložnice. Podle Ivany to byl hrůzostrašný půdorys, který dnes nikdo nechce.

Kuchyň v nadčasové bílé barvě je značky Sykora model Exclusive v provedení bílá v matném laku, pracovní deska je z materiálu Technistone, nad ostrůvkem trůní odsavač par kombinovaný s čističkou vzduchu Falmec.

Kuchyň v nadčasové bílé barvě je značky Sykora model Exclusive v provedení bílá v matném laku, pracovní deska je z materiálu Technistone, nad ostrůvkem trůní odsavač par kombinovaný s čističkou vzduchu Falmec.

FOTO: Lukáš Hausenblas

Cílila k vzdušnému prostoru

Celou proměnu si majitelka navrhla sama a svou vizi přednesla projektantovi, který ji přenesl na papír a opatřil náležitým razítkem. Pak se teprve mohlo začít s rekonstrukcí.

Sedlovou střechu nahradila Ivana šikminou, která dává domu modernější vzhled. Nová jsou okna v antracitové barvě, která se pěkně doplňuje s bílou fasádou a dubovým dřevěným obložením nově vzniklé přístavby.

Do obývacího pokoje vybrala majitelka prostornou sedací soupravu z Ikea, kde také pořídila pravou kůži, která slouží jako koberec v obýváku.

Do obývacího pokoje vybrala majitelka prostornou sedací soupravu z Ikea, kde také pořídila pravou kůži, která slouží jako koberec v obýváku.

FOTO: Lukáš Hausenblas

V interiéru bylo cílem zrušit malé místnosti a propojit je v jeden velký vzdušný celek. V přízemí se tedy vybouraly zdi a místo kuchyně, dvou pokojů a chodby vznikl jeden spojený prostor, kde je nyní kuchyň s poloostrůvkem, jídelna a obývák.

Změnil se i hlavní vchod do domu, jenž vznikl v místě oken jednoho z pokojů, původní chodba se proměnila v přístavbu se samostatnou šatnou a z někdejšího hlavního vstupu nechala majitelka udělat koupelnu s vanou.

Jediným úskalím byly překlady u nosných zdí, které tam pochopitelně musely zůstat. Ivana ale z problému udělala přednost a záměrně je ještě rozšířila a v kuchyňské části obložila podlahovinou v dekoru dřeva. Tomuto prvku se pak snažila přizpůsobit i půdorys kuchyně, aby překlad kopíroval šířku pracovního poloostrůvku.

Koupelna v přízemí je vybavená volně stojící vanou značky Polysan a solitérním umyvadlem od firmy Besteco.

Koupelna v přízemí je vybavena volně stojící vanou značky Polysan a solitérním umyvadlem od firmy Besteco.

FOTO: Lukáš Hausenblas

Do ostatních překladů vymyslela, že nechá do sádrokartonů zabudovat LED pásky s osvětlením. V horním patře vznikla ložnice rodičů, dva pokoje pro syny a druhá koupelna se sprchovým koutem.

Očima designérky

„Do domu jsem promítla to, co je celé naší rodině příjemné. Základ jsem se snažila udělat nadčasový, tedy kuchyň, koupelny, svítidla a větší dekorace, další jsem nakupovala s ohledem na to, že jako designérka se pohybuji v oboru a vkus se mi občas změní, abych potom jednoduchým způsobem za nevelké finanční náklady dokázala dekorační věci bezbolestně obměnit. Aby dům vypadal jednotně zvenku i uvnitř, opakuji stejné prvky, kterými jsou antracitová a bílá barva a dekor dubového dřeva.

Kovové schodiště vyrobené na zakázku je z jednoho kusu kovu a vede od sklepa, přes přízemí až do patra domu. Podle majitelčina návrhu ho vyrobil umělecký kovář.

Kovové schodiště vyrobené na zakázku je z jednoho kusu kovu a vede od sklepa, přes přízemí až do patra domu. Podle majitelčina návrhu ho vyrobil umělecký kovář.

FOTO: Lukáš Hausenblas

Pohrála jsem si i s detaily, jako je třeba výmalba. Abych zamaskovala sádrokartonové příčky a podhledy, zvolila jsem k jejich výmalbě akrylátovou barvu spojenou s pískem, takže teď vypadá sádrokarton jako běžná omítka. Stejnou barvu, ale v antracitovém odstínu a omyvatelné úpravě, jsem použila na krb. Je to pro mě praktická a ekonomičtější varianta klasické stěrky, a navíc vypadá moc pěkně.

Ozvláštňujícím prvkem je v celém domě kovové schodiště v antracitové barvě. Nechala jsem ho podle svého návrhu vyrobit uměleckým kovářem, je celé z jednoho kusu a sahá od sklepa až do druhého patra.

Kuchyň, jídelnu a obývák jsem přizpůsobila tomu, že se jako rodina rádi scházíme v jednom prostoru. Kuchyňskou sestavu jsem tedy navrhla s poloostrůvkem, abych mohla komunikovat s ostatními. Sedačku jsem vybrala prostornou, abychom se na ni všichni vešli a jídelna musela mít velký stůl, aby bylo dost místa k prostření pro celou rodinu.

FOTO: Lukáš Hausenblas

Mám také ráda příjemnou světelnou náladu, a tak jsem si dala práci s výběrem dekorativních svítidel. Základ osvětlení ale tvoří antracitové stropnice s látkovým stínidlem, které mají v různých pokojích různé průměry,“ říká Ivana, paní domu a designérka v jedné osobě.

Lucie Martínková, www.modernibyt.cz